McGregor ide do dôchodku. Ako sa z chudobného chlapca stal milionár a najvýraznejšia tvár MMA zápasov

  • Conor McGregor patrí v súčasnosti medzi najjasnejšie hviezdy moderného MMA a bojových športov ako takých
  • Cez víkend tento írsky bojovník šokoval celý svet, keď opäť oznámil koniec svojej kariéry a odchod do dôchodku
  • Pozri si šialený príbeh zápasníka, ktorý navždy zmenil svet bojových športov
Šialený príbeh Conora McGregora. Ako sa z chudobného chlapca stal milionár a najvýraznejšia tvár MMA
TASR/AP/ John Locher
  • Conor McGregor patrí v súčasnosti medzi najjasnejšie hviezdy moderného MMA a bojových športov ako takých
  • Cez víkend tento írsky bojovník šokoval celý svet, keď opäť oznámil koniec svojej kariéry a odchod do dôchodku
  • Pozri si šialený príbeh zápasníka, ktorý navždy zmenil svet bojových športov

Conor McGregor je írsky zápasník a dnes už bývalý bojovník organizácie UFC. The Notorious, ako znie jeho prezývka, sa totiž cez víkend rozhodol opäť ukončiť svoju kariéru a odísť do dôchodku. Podobný krok urobil McGregor aj v minulosti, no zdá sa, že teraz to myslí skutočne vážne. Informoval o tom portál Insider.

Je tak pravdepodobné, že cez víkend sa skončila éra najznámejšieho MMA bojovníka na svete a človeka, ktorý spopularizoval tento šport viac ako ktokoľvek iný. McGregorov životný príbeh je však skutočne šialený. Pozri sa, ako sa z chudobného írskeho chlapca stal jeden z najznámejších športovcov súčasnosti. 

Začiatky kariéry

Vôbec prvýkrát sa Conor McGregor k MMA zápasom dostal v roku 2007, keď ako 18-ročný absolvoval svoj prvý amatérsky zápas. Jeho túžba po kariére profesionálneho zápasníka však bola natoľko silná, že sa v roku 2008 rozhodol spraviť veľmi zásadné rozhodnutie. 

Opustil svoju prácu inštalatéra a ponoril sa do tréningu naplno aj napriek tomu, že v tej dobe nemal takmer žiadnych sponzorov. V tom istom roku začal McGregor trénovať v Straight Blast Gyme pod vedením dnes už známeho Johna Kavanagha.

Svoj prvý profesionálny zápas absolvoval Conor McGregor v marci 2008, keď porazil v 2. kole na TKO Garyho Morrisa. Po tomto víťazstve nasledovala o pár mesiacov ďalšia výhra nad Mo Taylorom. 

Z prvých šiestich profesionálnych zápasov prehral Conor McGregor dva a začínal rozmýšľať nad zmenou. Uveriť v samého seba a to, že môže byť v tomto športe úspešný, mu pomohli jeho matka a tréner John Kavanagh. 

Spanilá jazda za titulmi šampióna

Po prehre s Josephom Duffym z roku 2010 odštartovala impozantná 8-zápasová víťazná séria za titulmi šampióna organizácie Cage Warriors Fighting Championship (CWFC). 

McGregor sa dokonca v tejto organizácii stal prvý európskym bojovníkom, ktorému sa podarilo vyhrať pás šampióna v ľahkej váhe aj mušej váhe. 

Pôsobenie v organizácii CWFC zakončil McGregor v súboji so slovenským MMA fighterom Ivanom Buchingerom, ktorému uštedril K.O. v prvom kole. 

McGregor podpísal zmluvu s UFC

Stal sa tak druhým írskym bojovníkom, ktorý podpísal zmluvu s najlepšou MMA organizáciou sveta. Svoj debut v UFC si odbil v apríli 2013 proti Marcusovi Brimage, ktorého dokázal poraziť na TKO v 1. kole. 

McGregorova hviezda začala vďaka svojim výkonom a výstrednému správaniu stúpať. Ako píše portál Biography jeho víťazná séria zápasov pokračovala až do roku 2015, kedy v zápase s Chadom Mendesom získal dočasný titul v mušej váhe. Ten skutočný získal až o pár mesiacov neskôr, keď za 13 sekúnd porazil legendárneho Josého Alda. 

Dodnes ide o najrýchlejiše K.O. v histórii titulových zápasov v UFC. 

Prvý dvojnásobný šampión v histórii UFC

Notorious chcel pokračovať v prepisovaní rekordov a vyhlásil, že sa stane prvým bojovníkom v histórii UFC, ktorý získa dva pásy šampióna v dvoch rozdielnych váhových kategóriách. 

McGregor plánoval získať titul šampióna ľahkej váhy proti Rafaelovi dos Anjosovi. Ten však nakoniec zo zápasu odstúpil po zranení kolena. Po tom, čo niekoľko zápasníkov odmietlo zaujať miesto po Anjosovi, sa ozval bývalý šampión ľahkej váhy Nate Diaz, ktorý ponuku na zápas s McGregorom prijal. 

V tomto zápase prehral McGregor s Diazom v druhom kole na submisiu a išlo o jeho prvú prehru od roku 2010. Hneď po tomto zápase si však McGregor vyžiadal odvetu a v roku 2016 po päť kolovej krvavej bitke následne vyhral na body. 

Conor McGregor vyhral nad Nateom Diazom
zdroj: instagram.com/thenotoriousmma

Po tomto zápase nastúpil McGregor proti Eddimu Alvarezovi, aby získal svoj vysnívaný pás šampióna v ľahkej váhe. Alvaréza porazil v druhom kole na TKO a ako sám povedal stal sa prvým bojovníkom s dvoma pásmi šampióna v dvoch rozdielnych váhových kategóriách. 

Túto udalosť Conor následne po zápase aj okomentoval spôsobom sebe vlastným, ktorý jeho fanúšikovia milovali. 

Stratený titul a zápas proti Floydovi Mayweatherovi

Krátko po tomto zápase však stratil svoj titul v mušej váhe po neaktivite v divízii. McGregor v tomto období nezápasil a ani poriadne netrénoval. Viac sa venoval svojej rodine a ďalším podnikateľským aktivitám. Conor je majiteľom značky írskej whiskey s názvom Proper Twelve. 

V apríli 2018 mu bol tak z dôvodu neaktivity odobratý aj titul v ľahkej váhe, ktorý dočasne získal Khabib Nurmagomedov. Všetci tak tušili, že írsky bojovník sa skôr či neskôr opäť prihlási o slovo. 

Ešte pred samotným zápasom s Nurmagomedovom však Conor prijal ponuku na zápas v boxe s ďalšou športovou megastar Floydom Mayweatherom. Táto športová akcia priniesla veľké tlačové konferencie po celom svete a opäť tak spopularizovala bojové umenia. 

McGregor nakoniec s Mayweatherom prehral v 10. kole.

Floyd Mayweather vs Conor McGregor
zdroj: TASR/AP/Isaac Brekken

Súboj s Khabibom Nurmagomedovom

O zápase Conor McGregor vs Khabib Nurmagomedov sa začalo hovoriť ako o najväčšom MMA súboji všetkých čias. Tomuto označeniu určite dopomáhala aj nevraživosť a niekoľko incidentov medzi samotnými zápasníkmi. 

Celý súboj sa nakoniec uskutočnil 6. októbra 2018, kedy Khabib Nurmagomedov porazil McGregora vo štvrtom kole na submisiu a obhájil svoj titul šampióna ľahkej váhy. 

Po tomto zápase však Nurmagomedov preskočil klietku a zaútočil na jedného z členov tímu Conora McGregora. Po tomto do klietky vliezli aj členovia tímu Nurmagomedova a napadli samotného McGregora. 

Najväčší MMA zápas všetkých čias tak skončil poriadnou blamážou a ich správanie odsúdila aj samotná organizácia UFC. McGregor po tomto zápase oznámil v marci 2019 koniec svojej kariéry. 

Conor McGregor vs Khabib Nurmagomedov
zdroj: TASR/AP/ John Locher

McGregorov návrat 

Conor si však dôchodok dlho neužíval, keď v januári 2020 ohlásil svoj návrat s cieľom opäť sa prebojovať k zápasu s Nurmagomedovom. McGregorov návrat bol úspešný, keď za 40 sekúnd porazil Donalda Cerroneho. 

Po tomto súboji sa Notorious vyjadril, že v roku 2020 chce zápasiť minimálne trikrát. Po tomto zápase však celú UFC ochromila pandémia koronavírusu a taktiež konflikt najznámejších bojovníkov s prezidentom UFC ohľadom ich výplat. 

Ako sa píše v článku od MMAJunkie, McGregor sa rozhodol ukončiť svoju kariéru z dôvodu, že v súčasnej situácii nie je zápasník, ktorý by bol pre neho zaujímavý. 

Zdroje: Insider, Sherdog.com, SportyTell, Biography, MMAJunkie

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech