Medicína zažila ďalší svetový pokrok, tento orgán prežije mimo tela niekoľko dní

  • Transplantácie sa môžu stať omnoho jednoduchšie vďaka výskumníkom zo Švajčiarska
  • Tí totiž prišli na to, ako udržať ľudskú pečeň mimo tela a nažive počas jedného týždňa
  • Nová technológia má pomôcť orgánu a samotný potenciál naznačuje priestor aj pre iné orgány ľudského tela
Pexels.com
  • Transplantácie sa môžu stať omnoho jednoduchšie vďaka výskumníkom zo Švajčiarska
  • Tí totiž prišli na to, ako udržať ľudskú pečeň mimo tela a nažive počas jedného týždňa
  • Nová technológia má pomôcť orgánu a samotný potenciál naznačuje priestor aj pre iné orgány ľudského tela

Pred niekoľkými dňami sa vo svete medicíny podaril dosiahnuť ďalší zaujímavý pokrok. Vedcom sa podarilo prvýkrát udržať pri živote pečeň mimo ľudského tela viac ako jeden týždeň, o úspechoch informujú vedci zo Švajčiarska vo svojej tlačovej správe.

Výskumníkom z Univerzity vo švajčiarskom Zürichu sa podarilo vymyslieť technologickú novinku, ktorá udrží pečeň pri živote viac ako jeden týždeň. V súčasnosti sa pri transplantáciách počítalo s pár hodinami udržania pečene mimo ľudského tela.

„Tento prelom môže zvýšiť počet dostupných orgánov na transplantáciu a zachrániť tak veľa životov pacientov so závažnými ochoreniami pečene alebo rakovinou,“ hovorí uvádza sa v tlačovej správe z Univerzity v Zürichu.

zdroj: Perfúzny stroj v prevádzke. Darcovská pečeň je pripojená k bielej nádobe v ľavom hornom rohu. (Fotografia: USZ)

Nová technológia môže uľahčiť život tisíckam ľudí

Až doteraz sa pečene mohli bezpečne skladovať mimo tela iba niekoľko hodín. Vďaka novej perfúznej technológii môžu byť pečene – a dokonca aj poškodené pečene – uchované nažive mimo tela celý týždeň. Správu a výsledky výskumníkov zo Švajčiarska publikoval aj uznávaný vedecký časopis nature.com.

„Úspech tohto jedinečného perfúzneho systému, ktorý vyvinula skupina chirurgov, biológov a technikov v priebehu štvorročného obdobia, pripravuje pôdu pre mnoho nových aplikácií pri transplantácii a rakovine,“ vysvetľuje profesor Pierre-Alain Clavien, predseda oddelenia chirurgie a transplantácie Fakultnej nemocnice v Zürichu (USZ).

Keďže sa jedná o prepojenie technológie s doktormi, bolo potrebné jasne definovať a nastaviť spoluprácu s neznámym a novým prístrojom. „Najväčšou výzvou v počiatočnej fáze nášho projektu bolo nájsť spoločný jazyk, ktorý by umožnil komunikáciu medzi lekármi a technikmi,“ hovorí prof. Philipp Rudolf von Rohr.

Pri transplantáciách sa bude môcť pomocou tejto novinky počkať dlhší čas, resp. sa lepšie pripraviť, keďže doteraz nebolo možné udržať orgány mimo ľudského tela dlho nažive.

Otvára sa tak priestor a otázka, či a ako sa budú dať udržať na žive mimo tela aj iné orgány v ľudskom tele. Potenciál podobných prístrojov a moderných technológii sa bude dať v budúcnosti využiť aj pre iné orgány.

 

zdroj: TS/USZ: Perfúzny stroj nahrádza funkcie rôznych orgánov, aby sa udržala pečeň darcu mimo tela.

Slovensko a transplantácie

Viac ako 4-tisíc ľudských životov na Slovensku zachránil od roku 1990 darcovský a transplantačný program.

V minulom roku sa na Slovensku uskutočnilo 201 transplantácií, z toho 146 transplantácií obličiek, 37 transplantácií pečene a 18 transplantácií srdca. Ide o mierny medziročný pokles, keďže v roku 2017 bol celkový počet transplantácií 203. O štatistikách informuje agentúra SITA.

Ako v minulosti informovala bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na tlačovej besede, ministerstvo nastavilo aj systém identifikácie potenciálnych darcov pre zdravotnícke zariadenia a vytvorilo akčný plán Národného transplantačného programu na roky 2019 – 2020 s vyhliadkou do roku 2022.

„Všetky tieto kroky majú viesť k tomu, aby sme mali na Slovensku ešte efektívnejší transplantačný program, s cieľom zachrániť viac ľudských životov, pre ktorých je transplantácia jedinou možnosťou liečby,“ uviedla ex ministerka.

Transplantačný program sa realizuje na štyroch špecializovaných pracoviskách v Bratislava, Martine, Banskej Bystrici a Košiciach. Na Slovensku je funkčný transplantačný program pre obličky, srdce, pečeň a od januára tohto roka sa v banskobystrickom transplantačnom centre otvoril priestor pre transplantácie pankreasu.

„Na Slovensku odoberáme orgány od mŕtvych darcov, u ktorých bola potvrdená smrť mozgu. Napriek princípu predpokladaného súhlasu, podľa ktorého sú darcami všetci, ktorí nie sú v registri darcov, lekári vždy komunikujú s pozostalou rodinou a informujú ju o zámere odberu,“ informovala hlavná odborníčka MZ SR pre transplantácie Zuzana Žilinská.

zdroj: Unsplash

Na obličky čakáme najviac

Podla prezidenta Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslava Beňu len asi 10 % z celkového počtu transplantácií obličiek je od živých darcov. „Našim cieľom je priblížiť sa k dvadsiatim percentám, čím sa priblížime k aktivitám vyspelých európskych krajín, a najmä zvýšime dostupnosť tejto liečby vyššiemu počtu pacientov,“ konštatoval pre SITA Beňa.

Vlani sa od živých darcov transplantovalo 11 orgánov, mŕtvych darcov bolo 78. Na čakacej listine je v súčasnosti evidovaných 327 pacientov, pre ktorých je podľa MZ transplantácia jedinou nádejou na život.

Najviac, 272 pacientov čaká na transplantáciu obličky, 34 pacientov na srdce, 21 pacientov na pečeň a dvaja pacienti na pľúca. Ako informoval hlavný transplantačný koordinátor Martin Chrastina, transplantácie pľúc podstupujú slovenskí pacienti vo fakultnej nemocnici v Motole v Českej republike.

Zdroje: ethz.ch, nature.com, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá