Medicínsky zázrak: Muž s obličkou z prasaťa prežil a cíti sa lepšie než kedykoľvek predtým

  • Po infarkte a strate nádeje bol pripravený zomrieť
  • Šancu mu dala experimentálna transplantácia obličky z geneticky upraveného prasaťa
oblička z prasaťa
  • Po infarkte a strate nádeje bol pripravený zomrieť
  • Šancu mu dala experimentálna transplantácia obličky z geneticky upraveného prasaťa

Medicína zažila opäť pokrok. Ako informoval portál CNN, muž menom Tim Andrews dostal obličku z geneticky upraveného prasaťa a hovorí, že sa cíti ako znovuzrodený. 

Jeho prvým plánom bola dialýza, ktorá mu síce pomáhala prežiť, no necítil sa, že žije. Vyčerpaný a bez nádeje siahol napokon našiel niečo, čo mu zachránilo život – oblička z prasaťa.

 

Andrews je jediný žijúci Američan s prasacou obličkou 

67-ročný muž v januári absolvoval experimentálnu transplantáciu obličky z geneticky upraveného prasaťa a momentálne je to jediný človek v celých Spojených štátoch amerických, o ktorom sa vie, že žije s prasacou obličkou. Len málo ľudí na celom svete podstúpilo takýto zákrok. 

Do zákroku išiel s vedomím, že to môže pomôcť nielen ľudstvu, ale aj jemu. Chcel aspoň jeden deň bez dialýzy. Už takmer 30 rokov žil s cukrovkou, ktorú zvládal pomocou inzulínu. Všimol si, že pred viac ako 2 rokmi sa začal cítiť nezvyčajne unavený. Vyšetrenia zistili tretie štádium zlyhania obličiek. Orgány stále pracovali, no neefektívne. 

obličky
zdroj: Freepik/ibrandify

Andrews zistil, že sa to dokáže zlepšiť zmenou životného štýlu a liekmi. Nanešťastie, o mesiac prišla horšia správa – ochorenie rýchlo pokročilo do ďalšieho štádia. Musel súhlasiť s dialýzou a čakať na vhodného darcu týchto životne dôležitých orgánov.

Čo je dialýza?

Dialýza predstavuje podľa lekárov obrovskú záťaž pre telo. Podľa portálu Cleveland Clinic je dialýza liečba pre ľudí, ktorým zlyhávajú obličky. Je to vážna vec, a ak sa rozhodneš, že s ňou nezačneš, keď ju potrebuješ, nahromadia sa ti toxíny v krvi. Bez liečby je zlyhanie obličiek smrteľné. Viac ako 2 milióny ľudí na celom svete sa liečia na ochorenie obličiek dialýzou alebo transplantáciou obličky. Ide o bežnú liečbu pre ľudí, ktorí ju potrebujú. 

Dialýza nedokáže vyliečiť ochorenie obličiek v konečnom štádiu – tu pomôže len transplantácia. Kým na ňu pacient čaká, dialýza ho drží pri živote. Ak pacient nechce podstúpiť transplantáciu obličky, dialýzu bude potrebovať po zvyšok svojho života. 

Pri dialýze zriedkavo hrozí, že sa uvoľní hadička a vypadne z ruky. Detekčný systém však dočasne vypne prístroj a zdravotnícky personál na tento fakt upozorní, aby pacient predišiel strate krvi. Andrews pre dialýzu dostal po pol roku infarkt. 

Na podstúpenie operácie musel splniť viaceré podmienky

67-ročný muž žijúci v New Hampshire povedal, že dialýza je nielen fyzická, ale aj emočná záťaž. V jednom bode s ňou chcel prestať, na čo mu lekár odpovedal slovami: „Tak si vyber rakvu.“ Do pár mesiacov by totiž bez tejto liečby jeho telo skolabovalo. 

Jeho režim bol počas šiestich hodín trikrát týždenne podstupovať túto liečbu. Zvyšok dní prespal a postupne začal strácať silu. Nemohol chodiť ani jesť. Priznal, že už myslel len na smrť. Potom však prišla dobrá správa – dozvedel sa o transplantácii obličky, avšak nie od človeka. 

Náhodne objavil výskum z Massachusetts General Hospital, ktorý skúmal transplantácie z orgánov zo zvierat – konkrétne geneticky upravených prasiat (xenotransplantácia). Na to, aby mohol podstúpiť takúto transplantáciu, sa musel dať najskôr fyzicky dokopy. Začal cvičiť, chodiť na rehabilitácie, schudol 10 kíl a opravil si zuby. 

Operácia trvala 2 hodiny 

Operácia mala pôvodne trvať štyri hodiny, no už po dvoch hodinách telefonoval svojej rodine, že všetko prebehlo hladko. Andrews sa po prebudení cítil ako nový človek a povedal, že má oficiálne nový deň narodenia – 25. januára 2025. Po operácii musel byť ešte týždeň v nemocnici a aj napriek drobným komplikáciám fungovala prasacia oblička ako darovaná ľudská. 

Andrews aktuálne berie denne cez 50 tabletiek, no za život, kde nemusí podstupovať dialýzu, mu to stojí. Navyše, toľkoto tabletiek nebude brať navždy, lekári zatiaľ dolaďujú liečbu. Zároveň upozorňujú, že oblička z prasaťa nemusí vydržať navždy a Andrews je stále zapísaný na čakacej listine na ľudský orgán. 

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: CNN, Cleveland Clinic

Najnovšie videá

Trendové videá