Medveď napadol hubára, neskôr aj členov zásahového tímu. Šelma je stále na úteku

  • V žilinskom okrese dnes medveď zaútočil na hubára
  • Neskôr napadol aj členov zásahového tímu
  • Postrelený jedinec sa stále pohybuje v okolí
medveď pri kontajneri
Ilustračná fotografia, TASR/Milan Kapusta
  • V žilinskom okrese dnes medveď zaútočil na hubára
  • Neskôr napadol aj členov zásahového tímu
  • Postrelený jedinec sa stále pohybuje v okolí

Nad obcou Stráňavy v okrese Žilina v sobotu približne o 11.00 zaútočil medveď na mladého muža. Muž sa pohyboval mimo turistického chodníka, v hustom lesnom poraste hľadal huby.

V sebaobrane vystrelil na medveďa krátkou guľovou zbraňou. Muž nebol zranený. Na miesto bol privolaný zásahový tím. Oblasti sa treba vyhnúť. Zásahový tím celú oblasť monitoruje a bude pokračovať v dohľadávaní medveďa aj nasledujúci deň. TASR o tom informoval odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Členovia zásahového tímu ŠOP SR po obhliadke lokality, miestnymi nazývanou Múzeum, potvrdili pobytové znaky medveďa a v spolupráci s členmi miestnych poľovníckych združení a v úzkej súčinnosti s políciou postreleného medveďa do večerných hodín dohľadávali.

Počas zásahu medveď zaútočil aj na prítomných poľovníkov, ktorí boli taktiež nútení použiť strelnú zbraň. Pri dohľadávaní pomáhali aj psy.

„Postrelený medveď môže byť pre miestnych obyvateľov a návštevníkov nebezpečný, preto boli o situácii upovedomení aj zástupcovia okolitých obcí Stráňavy a Višňové. Výzva bola sprostredkovaná aj prostredníctvom miestneho rozhlasu,“ priblížila ŠOP SR. Ochranári vyzývajú širšiu verejnosť a prípadných návštevníkov, aby sa v týchto dňoch lokalite vyhýbali.

Zásahový tím ŠOP SR v tomto období upozorňuje na zvýšené riziko stretu s medveďmi, ktoré práve v marci a apríli vychádzajú z brlohov a vodiace medvedice vyvádzajú von svoje mláďatá.

Marec je zároveň mesiacom, keď sa v hustých lesných porastoch pohybujú vo zvýšenej miere poľovníci za účelom hľadania jeleních zhodov. „Pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom odporúčame na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom a držať sa turistických chodníkov,“ radia ochranári.

Dva prípady v jednom dni

Nejde pritom o jediný prípad z dneška súvisiaci s medveďom. Už počas dňa sme ťa informovali o pozorovaní jedinca v blízkosti tatranského penziónu.

V Tatranskej Lesnej bol dnes v ranných hodinách zaznamenaný výskyt medveďa v objekte vodárne pri penzióne Karpatia. O udalosti bol vyrozumený zásahový tím a hliadky PZ okolie monitorujú. Prosíme všetkých občanov, aby boli obozretní, napísala polícia na sociálnej sieti.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá