Medvedev opäť straší s jadrovými zbraňami. NATO podľa neho nezasiahne

  • Medvedev sa opätovne vyhráža Západu
  • Stanovil podmienky, kedy môže Rusko použiť jadrové zbrane
  • Tvrdí, že NATO by proti nim nezasiahlo
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev hľadí na vojnu zničenú budovu vo vojne na Ukrajine
TASR/Michal Svítok TASR/AP, Kostiantyn Liberov
  • Medvedev sa opätovne vyhráža Západu
  • Stanovil podmienky, kedy môže Rusko použiť jadrové zbrane
  • Tvrdí, že NATO by proti nim nezasiahlo

Bývalý ruský premiér a exprezident Dmitrij Medvedev, ktorý je blízkym spolupracovníkom šéfa Kremľa Vladimira Putina, sa opätovne vyhrážal Západu použitím jadrových zbraní. TASR informuje na základe utorkovej správy denníka The Guardian.

   

Americký prezident Joe Biden minulý týždeň na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku obvinil Putina, že sa otvorene vyhráža Európe a svetu použitím jadrových zbraní. Putin podľa Bidena svojím počínaním ignoruje medzinárodné záväzky Ruska.

„Rusko má právo použiť jadrové zbrane, ak to bude nutné, vo vopred stanovených prípadoch, v prísnom súlade so zásadami štátnej politiky v oblasti jadrového odstrašovania,“ napísal na sociálnej platforme Telegram Medvedev, ktorý je v súčasnosti podpredsedom Rady bezpečnosti Ruskej federácie. Podľa pozorovateľov však už veľký vplyv v rámci vládnucej kremeľskej garnitúry nemá.

Podmienky použitia

Rusko by podľa Medvedeva mohlo pristúpiť k použitiu prostriedkov jadrového odstrašenia, „ak budeme my alebo naši spojenci napadnutí týmto typom zbraní“ alebo „ak bude agresia s použitím konvenčných zbraní ohrozovať existenciu nášho štátu“.

Medvedev sa pritom domnieva, že ak by aj Rusko skutočne pristúpilo k použitiu jadrových zbraní, Západ a NATO by ani v takomto prípade do konfliktu na Ukrajine priamo nezasiahli a na pomoc Kyjevu by neprišli.

V čase, keď Medvedev pôsobil ako ruský prezident (2008 – 2012), vystupoval na ruské pomery relatívne umiernene a boli mu pripisované dokonca liberálne tendencie. V súčasnosti sa však svojimi provojnovými vyhláseniami zaraďuje medzi hlavných kremeľských „jastrabov“.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v nedeľu varoval Rusko pred použitím jadrových zbraní. Nešpecifikoval, ako plánujú Spojené štáty na prípadné nasadenie takýchto zbraní reagovať, no uviedol, že Washington s Moskvou pravidelne komunikuje a dáva jej na vedomie, čo by takýto krok znamenal.

Rusi z celej krajiny protestovali proti mobilizácii. Polícia zadržala vyše 1 300 z nich

Sporadická komunikácia medzi Kremľom a Washingtonom

Kremeľ v pondelok uviedol, že komunikuje s Washingtonom o jadrových zbraniach len „sporadicky“. Vyjadrenie prišlo po tom, ako Spojené štáty počas víkendu oznámili, že varovali Moskvu pred „katastrofálnymi následkami“ použitia nukleárnych zbraní na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Medvedev opäť straší s jadrovými zbraňami. Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan varoval v nedeľu Rusko pred použitím jadrových zbraní. Nešpecifikoval, ako plánujú Spojené štáty na prípadné nasadenie takýchto zbraní reagovať, no uviedol, že Washington s Moskvou pravidelne komunikuje a súkromne jej „ozrejmil“, čo by takáto reakcia znamenala.

„Existujú kanály pre dialóg na náležitej úrovni, no používajú sa len sporadicky. No aspoň nám dovolia vymeniť si niektoré mimoriadne správy týkajúce sa našich pozícií,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na Sullivanovo vyjadrenie.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň povedal, že Moskva je pripravená použiť jadrové zbrane na obranu svojho územia, a zároveň vyhlásil čiastočnú mobilizáciu. Tento jeho krok vyvolal obavy z ďalšej eskalácie vojny na Ukrajine, ktorá trvá už sedem mesiacov.

Od piatka prebiehajú referendá o pripojení k Rusku v štyroch ukrajinských regiónoch okupovaných ruskou armádou – v Luhanskej a Doneckej oblasti na východe a v okupovaných častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.

Po pripojení týchto štyroch regiónov k Rusku by Moskva mohla protiofenzívne snahy Ukrajiny interpretovať ako útok na ruské územie, píše Reuters.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá