Medvedev sa vyhráža jadrovou apokalypsou: „Rusko nesmie prehrať“

  • Medvedev publikoval ďalší článok o vojne na Ukrajine a budúcnosti Ruska
  • Opäť sa vyhráža jadrovou apokalypsou, ak Rusko vo vojne s Ukrajinou prehrá
Dmitrij Medvedev
Dmitrij Medvedev, TASR/Michal Svítok, TASR/Ekaterina Shtukina, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Medvedev publikoval ďalší článok o vojne na Ukrajine a budúcnosti Ruska
  • Opäť sa vyhráža jadrovou apokalypsou, ak Rusko vo vojne s Ukrajinou prehrá

Už od začiatku invázie ruskej armády na Ukrajinu bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev ostro vystupuje proti Kyjevu i Západu. Vo svojom najnovšom článku opäť vyhráža jadrovou apokalypsou, ak Rusko vo vojne s Ukrajinou prehrá. 

O obsahu článku, ktorý vyšiel v ruskom denníku Izvestija, informovala v pondelok stanica Rádio Sloboda (RFE/RL). Väčšina článku je podľa RFE/RL zároveň venovaná zdôvodneniu nevyhnutnosti tejto vojny, ktorej pôvod vidí Medvedev v rozpade Sovietskeho zväzu.

Začiatok vojny

Tému možného rozpadu Ruska pertraktujú ruskí lídri už druhý deň po sebe – cez víkend bol totiž odvysielaný rozhovor s prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý obvinil Západ, že sa Rusko snaží rozdeliť, pripomína RFE/RL.

Západní lídri pritom zdôrazňujú, že ich podpora Ukrajine nemá za cieľ rozpad Ruska. Moskvu však zároveň obviňujú z imperiálnej politiky voči Ukrajine i ďalším susedným krajinám.

Medvedev vo svojom článku argumentuje poznatkami z dejín, keď po rozkvete impéria a jeho zlatom veku vývoj vždy spel k rovnakému koncu: „Rozpadu a vojne alebo vojne a rozpadu“.

Toto sa podľa Medvedeva stalo aj Sovietskemu zväzu, len v oneskorenej verzii. Podľa neho sa vojna mohla začať skôr – už v 90. rokoch či v prvých dvoch desaťročiach 21. storočia.

Za body, z ktorých niet návratu, možno podľa Medvedeva považovať dva dátumy: jeseň roku 2008, „keď západný svet podporil agresiu Gruzínska proti osetskému ľudu“, a jar roku 2014, keď obyvatelia Krymu v referende vyjadrili svoju vôľu „vrátiť sa do svojej historickej vlasti“ – Ruska.

K tzv. špeciálnej vojenskej operácii, ako v Rusku označujú inváziu ruskej armády na Ukrajinu, viedla napokon „nutkavá túžba roztrhať našu krajinu“, tvrdí Medvedev.

Existencia Ruska

Ruský exprezident vo svojom článku píše, že ak sa so všetkou vážnosťou nastolí otázka samotnej existencie Ruska, nebude sa riešiť na ukrajinskom fronte, ale skôr spolu s ďalšou existenciou celej ľudskej civilizácie.

Ruský exprezident objasňuje, že dodávky západných zbraní ukrajinskej armáde a neochota vyjednávať vedú k situácii, „keď prehrajú všetci“, a k „apokalypse, keď na terajší život bude treba na stáročia zabudnúť“.

ukrajinskí vojaci
zdroj: TASR/AP/Daniel Cole

Medvedev tvrdí, že Rusko takýto stav nedovolí. „Prísľubom budúcnosti pre celý svet je pokojná sila našej krajiny a autorita jej partnerov,“ píše sa v článku.

V čase, keď Medvedev pôsobil ako ruský prezident (2008 – 2012), vystupoval na ruské pomery relatívne umiernene a boli mu pripisované dokonca liberálne tendencie. V súčasnosti sa však svojimi provojnovými vyhláseniami zaraďuje medzi hlavných kremeľských „jastrabov“.

Agresívna rétorika

Medvedev okrem iného nedávno odmietol výzvy amerického prezidenta Joea Bidena, aby sa ruské jednotky stiahli z Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Vojna skončí, až keď Spojené štáty prestanú dodávať zbrane režimu v Kyjeve,“ napísal v stredu Medvedev v príspevku na svojom profile v aplikácii Telegram. Dodal, že ak „Rusko ukončí špeciálnu vojenskú operáciu bez víťazstva, prestane existovať a bude rozdrobené na kúsky“.

Medvedev tiež kritizoval amerického prezidenta Bidena za prejav, ktorý šéf Bieleho domu vo Varšave pri príležitosti prvého výročia invázie na Ukrajinu adresoval ruským občanom.

„Kto vôbec je ten čudný dedko s neprítomným pohľadom, ktorý reční z Poľska? Prečo sa vyjadruje k problémom občanov inej krajiny v čase, keď jeho vlastný národ ich má viac než dosť?“ spýtal sa Medvedev. USA obvinil z „megalomanstva“ a uviedol, že na svete spôsobili mnoho vojen.

Rétorika bývalého ruského prezidenta je od začiatku konfliktu na Ukrajine stále agresívnejšia, pričom jeho vyhlásenia niekedy odrážajú myslenie najvyššej kremeľskej elity, konštatovala agentúra Reuters.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá