Medzi Facebookom a depresiami sú zjavné súvislosti. Zuckerberg sa však zodpovednosti vyhýba

  • Sociálne siete nepochybne zvyšujú tlak na naše vnútorné prežívanie
  • Vedci sa domnievajú že zvyšujúci výskyt depresií priamo súvisí s používaním Facebooku
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, flickr/Anthony Quintano
  • Sociálne siete nepochybne zvyšujú tlak na naše vnútorné prežívanie
  • Vedci sa domnievajú že zvyšujúci výskyt depresií priamo súvisí s používaním Facebooku

Aj napriek tomu, že psychické ochorenia sú pre mnohých naďalej tabu, nemôžeme pred nimi zatvárať oči. Počas pandémie sa stávajú dokonca prítomnejšími a trpí nimi omnoho viac ľudí.

Pred pandémiou to bolo na našej linke tak, že sme mali v priebehu mesiaca niekoľko telefonátov, ktoré si vyžadovali spoluprácu so záchrannými zložkami. Išlo teda o takú urgentnú vec, ktorá ohrozovala život volajúceho,“ povedal prednedávnom pre Startitup manažér Ligy za duševné zdravie, Andrej Vršanský.

Cítiš sa pri používaní Facebooku mizerne?

Vyššia pravdepodobnosť depresívneho naladenia

Vznik duševnej choroby nepochybne ovplyvňuje mnoho faktorov. Počnúc genetickými predispozíciami, končiac prežitými traumami. Vedci tiež tvrdia, že vidia určitú súvislosť s depresiami a sociálnymi sieťami. Miera depresií a samovrážd mladistvých rastie už viac ako desať rokov a mnohí za hlavný dôvod považujú práve sociálne siete.

„Dôkazy, ktoré ukazujú, že existuje súvislosť medzi používaním sociálnych médií a depresiou, sú v tejto chvíli definitívne,“ uviedla Jean Twenge, profesorka psychológie na Štátnej univerzite v San Diegu.

„Najväčšie a najspracovanejšie štúdie, ktoré všetci máme k dispozícii, ukazujú, že u dospievajúcich, ktorí trávia viac času na sociálnych sieťach, je väčšia pravdepodobnosť, že budú depresívne naladení alebo nešťastní,“ dodáva.

Depresia
zdroj: TASR/Jens Kalaene

Na úkor detí a zdravia

Správa organizácie NPR , uvádza, že už viac ako desať rokov miera depresií a samovrážd narastá. Niektorí odborníci sa domnievajú, že najmä Facebook sa snaží zahmlievať akúkoľvek súvislosť medzi nepriaznivými výsledkami duševného zdravia a používaním sociálnych médií. Práve Facebook sa totiž pokúša adaptovať svoje produkty na čoraz mladšiu vekovú skupinu.

Práve preto sa minulý týždeň skupina odborníkov rozhodla vyzvať riaditeľa Marka Zuckerberga, aby upustil od plánovania vytvorenia verzie Instagramu, ktorý má byť určený osobám mladším ako 13 rokov, uvádza NBC . Zuckerberg však uviedol, že si nemyslí, že by existovali súvislosti medzi zhoršujúcim sa duševným zdravím detí a používaním sociálnych médií.

Vedci však s jeho tvrdením nesúhlasia. „Teší vás váš zastaraný štít zodpovednosti, ktorý vás motivuje robiť polovičné opatrenia, zatiaľ čo zarábate miliardy na úkor našich detí, nášho zdravia a pravdy,“ cituje organizácia NPR slová Kathy Castor, ktoré uviedla na pojednávaní.

Portál Futurism uvádza, že počas toho istého pojednávania Zuckerberg odhalil, že jeho spoločnosť interne skúma účinky sociálnych médií a ich ich vplyv na duševné zdravie detí. Nie sú vraj ale ochotní sa o výsledky podeliť.

zuckerberg
zdroj: flickr/Anthony Quintano

Nemajú  záujem

Dr. Martin Paulus z Laureate Institute for Brain Research uvádza, že sociálne siete sú veľmi heterogénnym médiom. „Pre niektoré deti môžu byť prospešné a pre iné deti môžu byť veľmi škodlivé. Stále však nevieme, ktorá skupina detí z toho má úžitok a ktorej skupine detí to môže ublížiť,“ cituje jeho slová NPR.

Zároveň však Paulus dodáva, že Facebook nemá úprimný záujem o výskum, ktorý by potenciálne ukázal, že existujú veci, ktoré robia a sú pre deti nebezpečné.

Zdroje: futurism, npr.org, NBC news

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá