Medzi mladými prepukla vapingová epidémia: Po e-cigarete siahajú už 5 minút po prebudení

  • E-cigarety sú medzi mladými ľuďmi populárne
  • Nová štúdia zistila, že niektorí z nich musia inhalovať už pár minút po prebudení
Na snímke je muž a pohľad na Bratislavu.
Ilustračný obrázok Unsplash/Mikita Yo, TASR/Dano Veselský
  • E-cigarety sú medzi mladými ľuďmi populárne
  • Nová štúdia zistila, že niektorí z nich musia inhalovať už pár minút po prebudení

V posledných rokoch sa používanie elektronických cigariet (e-cigariet) dostalo do popredia. Odborníci z celého sveta pozorujú v poslednom desaťročí nárast ich užívania najmä medzi mladistvými. 

Ako uvádza portál CNN počas posledných rokov krivka užívania e-cigariet síce mierne klesla, avšak tí, ktorí už začali, majú problémy s ich intenzívnejším užívaním. 

Hneď po prebudení

Lekársky časopis JAMA Network Open zverejnil novú štúdiu, v ktorej poukazuje na negatívny dopad užívania e-cigariet u mladistvých. Údaje prieskumnej štúdie získali od 151 573 respondentov, ktorí navštevujú väčšinou stredné školy.

Výskumníci prišli v rámci novej štúdie na to, že počas rokov 2014 až 2021 sa medzi respondentmi výrazne znížil vek pri začatí užívania elektronickej cigarety. Okrem toho sa však zvýšila aj ich závislosť či intenzita. 

Do roku 2019 totižto užilo svoj úplne prvý tabakový výrobok iba do 5 minút po prebudení viac užívateľov e-cigariet ako užívateľov klasických nikotínových cigariet a iných tabakových výrobkov dohromady. 

V rokoch 2014 a 2017 bolo medzi dospievajúcimi, ktorí užívajú iba e-cigarety, menej ako 1 % tých, ktorí malo potrebu inhalovať počas prvých piatich minút po prebudení. Avšak tento počet výrazne stúpol v rokoch 2017 až 2021. Podľa spomínaného lekárskeho časopisu krivka tak narástla na 10,3 %.

Vplyv pandémie 

Mnohí vedci pripisujú spomínaný nárast intenzity užívania e-cigariet medzi mladistvými pandémii koronavírusu. „Toto zvýšenie intenzity môže odrážať zvyšujúce sa užívanie nikotínu na samoliečbu v reakcii na nárast depresie, úzkosti, tikových porúch a samovraždy u dospievajúcich, ku ktorým došlo počas pandémie COVID-19,“ uviedli v štúdii vedci zo San Francisca a Massachusetts General Hospital.

„Pandémia bola strateným rokom aj pre snahy o prevenciu a liečbu na školách, čo znamená, že bude potrebné zintenzívniť plány na zmiernenie závislosti od nikotínu u tých dospievajúcich, ktorí vynechali rok kontaktu s dospelými,“ priblížili vedci.

V štúdii výskumníci analyzovali údaje, ktoré získali z Národného prieskumu tabaku mládeže a systému sledovania rizikového správania u mladých ľudí z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Cigareta
zdroj: Pixabay/mostafa_meraji

Zvýšená intenzita

Okrem toho, že údaje ukázali, že v rokoch 2014 až 2012 sa medzi respondentmi výrazne znížil vek pri začatí užívania elektronickej cigarety, výskumníci zistili aj to, že intenzita užívania medzi mladými ľuďmi stúpla. Z užívania elektronických cigariet približne deväť alebo menej dní v mesiaci, začali mladí ľudia s 10 a viac dňami počas jedného mesiaca.

Prevaha užívania elektronických cigariet dosiahla vrchol v roku 2019, a potom začala postupne klesať. Avšak ako sme už spomenuli, intenzita u tých, ktorí začali, naďalej stúpala.

„Zmeny zistené v tejto prieskumnej štúdii môžu odrážať vyššiu úroveň dodávania nikotínu a závislosť od moderných e-cigariet, ktoré používajú protónovaný nikotín na uľahčenie vdychovania nikotínu,“ uviedli vedci v štúdii.

„Zvyšujúca sa intenzita užívania moderných elektronických cigariet poukazuje na klinickú potrebu riešiť závislosť mládeže na týchto nových produktoch s vysokým obsahom nikotínu v priebehu mnohých klinických stretnutí. Okrem toho by sa mala zaviesť prísnejšia regulácia vrátane komplexných zákazov predaja ochutených tabakových výrobkov,“ objasnili vedci.

Závislosť na nikotíne

Všetky zistenia v štúdii naznačujú, že e-cigarety pravdepodobne môžu vystaviť novú generáciu dospievajúcich ľudí riziku závislosti na nikotíne. Výskum okrem toho ukázal, že väčšina z nich pritom ani netuší, že nejaký nikotín vôbec obsahujú. 

„Je povzbudivé, že prevalencia užívania elektronických cigariet medzi americkými dospievajúcimi od roku 2019 do roku 2021 klesla. Trendy závislosti a intenzity užívania uvádzané v tejto štúdii sú však znepokojujúce, najmä preto, že užívanie tabaku sa zvyčajne prejavuje počas dospievania,“ uviedla Ashley Merianos, členka výskumnej pobočky Cincinnati Children’s. Hospital Medical Center a Thirdhand Smoke Research ConsortiumMerianos.

fajčenie
zdroj: Unsplash/Reza Mehrad

Táto najnovšia štúdia patrí medzi prvé, ktoré skúmali užívanie nikotínu medzi dospievajúcimi počas pandémie Covid-19.

„Národné údaje naznačujú, že počas pandémie Covidu sa vaping dospievajúcich mohol znížiť – máme podozrenie, že k užívaniu návykových látok často dochádza, keď sú tínedžeri medzi ich rovesníkmi, a Covid mnohých tínedžerov sociálne izoloval,“ uviedol doktor Scott Hadland, vedúci medicíny pre dospievajúcich a mladých dospelých na Mass General for Children a Harvard Medical School

Zdroje: CNN, Jama Network Open

Najnovšie videá

Trendové videá