Medzidruhová generácia orgánov prichádza – riešenie problému s nedostatkom darcov

  • Pankreasy kultivované u potkanov pomocou myších kmeňových buniek boli schopné udržať hladinu glukózy v krvi u diabetických myší počas jedného roka, a to po transplantácii s iba piatymi dňami imunosupresie. Hoci sa stále musia riešiť etické obavy ľudskej aplikácie, tento výskum by mohol poskytnúť životaschopné riešenie problému nedostatku darcovstva orgánov.
Bio-rubber-ear-on-rat
guff.com
  • Pankreasy kultivované u potkanov pomocou myších kmeňových buniek boli schopné udržať hladinu glukózy v krvi u diabetických myší počas jedného roka, a to po transplantácii s iba piatymi dňami imunosupresie. Hoci sa stále musia riešiť etické obavy ľudskej aplikácie, tento výskum by mohol poskytnúť životaschopné riešenie problému nedostatku darcovstva orgánov.

Iný druh ako hostiteľ

Naše znalosti a schopnosti využívať technológiu kmeňových buniek v posledných rokoch vzrástli. Dôkazom toho je aj štúdia, ktorá ukázala, že je možné pestovať a potom úspešne transplantovať orgány jedného druhu do tela iného – kmeňové bunky chiméra. Štúdia, publikovaná online v časopise  Nature, stanovuje možnosť vývoja transplantovateľného ľudského tkaniva s použitím iného druhu ako hostiteľa.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: unsplash.com/drew-hays

Výskumní pracovníci Hiromitsu Nakauchi a kolegovia dokázali, že myšie ostrovčeky pankreasu pestované vo vnútri potkanov a potom transplantované do diabetických myší by mohli prežiť a normálne pracovať dlhší čas. Tím injekčne podával myšie pluripotentné kmeňové bunky do embryonálnych potkanov. Tieto potkany boli chované tak, že neboli schopné pestovať svoje pankreasy. Akonáhle boli potkany dospelé, ich pankreasy, ktoré sa skladali väčšinou z myších buniek, boli transplantované do diabetických myší. Transplantované orgány s imunosupresiou aplikované iba v prvých piatich dňoch po transplantácii dokázali udržať hladiny glukózy v krvi u diabetických myší viac ako rok.

„Transplantácia ostrovčekov pankreasu, pre ťažký diabetes, poskytuje klinicky relevantný model na riešenie tejto otázky,“ uvádza sa v štúdii. Otázkou je, či ide o prežitie transplantácie kmeňových buniek:„Preto sme sa snažili zistiť, či myšie ostrovčeky pankreasu izolované z pankreasu odvodené u potkanov prostredníctvom komplementácie blastocystov medzi sektormi (označované ako myš R) mohli indukovať dlhodobú glykemickú kontrolu myší s diabetes indukovaným streptozotocínom (STZ).“

Zľava doprava; potkan-myšacia chiméra, divoký typ potkana Wistar, divoký typ myši C57BL6. Ydroj: Tomoyuki Yamaguchi

Riešenie problémov s nedostatkom darcov

Štúdia je životaschopným riešením problému nedostatku darcovstva orgánov. Tento problém je obzvlášť dôležitý, pretože transplantácia orgánov „zostáva jediným liekom pre rastúci počet pacientov trpiacich širokým spektrom oslabujúcich a smrteľných ochorení“, píšu vedci. Zvyšujúce sa klinické zaťaženie s pokračujúcim nedostatkom darcov znamená, že napríklad viac ako 76 000 pacientov v USA v  súčasnosti čaká na transplantáciu.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: unsplash/paul-morris

Samozrejme, aplikácia štúdie na človeka zostáva naďalej vzdialenou možnosťou. Po prvé, existujú technické problémy, ktoré je potrebné prekonať, koniec koncov, štúdia je stále vo fáze dôkazu o koncepcii. Orgány na ľudskú transplantáciu musia byť vytvorené u zvierat, ktoré sa podobajú ľuďom vo veľkosti aj v evolučnej vzdialenosti, ako sú ovce, ošípané alebo primáty (okrem človeka). Zatiaľ čo vedci už predtým rozrástli časti ľudského tela, ktoré používajú iné druhy ako hostiteľské organizmy (napríklad dobre známe ľudské ucho na zadnej strane potkana ), ešte sa neuskutočnila transplantácia žiadnych ľudských pacientov.

Táto téma prináša mnoho etických a právnych otázok, ktoré je potrebné riešiť pri aplikáciách súvisiacich s kmeňovými bunkami, vrátane diskusie o tom, ktoré druhy kmeňových buniek môžu a mali by byť schválené pri ľudskej aplikácii. Na začiatku týchto otázok Nakauchi a jeho tím dokázali potvrdiť, že pluripotentné kmeňové bunky majú potenciál produkovať náhradné bunky a tkanivá neobmedzeného množstva. Navyše dokázali dokázať, že môžu prežiť, normalizovať a fungovať dlho po transplantácii. S nepretržitým štúdiom a výskumom ostáva len otázkou času, kým sa metóda prispôsobí ľudskej aplikácii.

Zdroj: futurism.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá