Medzinárodný úspech. Slovák Tomáš Berka porazil Quentina Tarantina

  • Na medzinárodnom knižnom trhu vo Frankfurte nad Mohanom uspel Slovák Tomáš Berka
  • V svetovej konkurencii porazil aj také mená ako Quentin Tarantino
  • Jeho kniha má názov Veľká ilúzia alebo ako sa stavia filmový zázrak a pochádza z vydavateľstva Slovart
avel-chuklanov-Hn3S90f6aak-unsplash (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Na medzinárodnom knižnom trhu vo Frankfurte nad Mohanom uspel Slovák Tomáš Berka
  • V svetovej konkurencii porazil aj také mená ako Quentin Tarantino
  • Jeho kniha má názov Veľká ilúzia alebo ako sa stavia filmový zázrak a pochádza z vydavateľstva Slovart

Stalo sa tak v sobotu, 19. októbra vo Frankfurte nad Mohanom. V súťažnej časti knižného festivalu s názvom Frankfurter Buchmesse Film Awards 2019 sa odprezentovalo aj slovenské vydavateľstvo Slovart. Jeho zástupca Tomáš Berka si nakoniec odniesol veľmi významné ocenenie.

Ceny boli udeľované v troch kategóriách – Najlepšia medzinárodná adaptácia pre deti a mládež, Najlepšia medzinárodná literárna adaptácia a v poslednej s názvom Najlepšia ilustrovaná kniha o filme sa stal laureátom Tomáš Berka.

Víťazstvo Tomáša Berku je obrovským úspechom, nakoľko medzi nominovanými v kategórii o Najlepšiu ilustrovanú knihu o filme boli aj takí skúsení filmári ako Quentin Tarantino,“ informovalo vydavateľstvo Slovart v tlačovej správe.

Spolu so Slovákom Tomášom Berkom boli v kategórii nominovaní aj Quentin Tarantino spolu s Christopherom Fraylingom či Andrej Tarkovskij jr., Hans-Joachim Schlegel a Lothar Schrimer. Sú to veľké mená filmového neba. Medzi ne sa už od polovice októbra bezpochyby radí aj slovenský autor.

Spolupracuje s Jakubiskom či Kubrickom

Kniha Veľká ilúzia prináša pohľad do inak neprístupného zákulisia nakrúcania filmov s dôrazom na oblasť filmovej scénografie. Autor patrí medzi najskúsenejších slovenských filmových architektov, ktorý počas svojej kariéry spolupracoval nielen s Jurajom Jakubiskom či Jurajom Herzom, ale aj takými velikánmi svetovej kinematografie ako napríklad Ridley Scott či Stanley Kubrick.

Preto obstál v tak náročnej konkurencii. Víťazov vyberali odborníci z filmového priemyslu a teda novinári, kritici, riaditelia filmových ústavov a podobne, píše tlačová správa vydavateľstva Slovart.

Okrem toho, že je filmárom, venuje sa rôznym veciam, všetky sa však týkajú vyslovene umeleckej sféry. Napísal viacero kníh, na väčšine sa podieľal spoluautorsky.  Doma sa cíti v architektúre,filme, umení a hudbe. Filmovú hudbu však nikdy neskladal. Dnes sa niekoľkých profesií vzdal a venuje sa len tomu, čo ho skutočne baví.

Pre vydavateľstvo Slovart je táto cena veľkým zadosťučinením a prestížou. To, že sa v mnohých súťažiach európskeho ale aj svetového formátu angažujú, je známe. Laureáti tiež nie sú výnimkou.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK