Medziplanetárne cestovanie môže premeniť náš jazyk na nepoznanie. Ďalšie generácie nemusia rozumieť ľuďom na Zemi

  • Tím lingvistov sa v novej štúdií zamerali na zmenu jazyka počas cestovania vo vesmíre
  • Počas dlhoročného cestovania naprieč vesmírom by sa ľudia mali postretnúť s novými problémami a takisto sa zmení aj ich reč
  • Príklady vidíme aj u nás
pjimage (37)
iflscience.com, Unsplash/Ivana Cajina
  • Tím lingvistov sa v novej štúdií zamerali na zmenu jazyka počas cestovania vo vesmíre
  • Počas dlhoročného cestovania naprieč vesmírom by sa ľudia mali postretnúť s novými problémami a takisto sa zmení aj ich reč
  • Príklady vidíme aj u nás

Je to naozaj sci-fi nápad: postaviť akúsi medzihviezdnu archu, naplniť ju ľuďmi, rastlinami, zvieratami všetkých druhov a pripraviť sa na dlhú cestu na inú hviezdu.

Aj keď to znie ako koncept či scenár k vesmírnemu filmu, podľa predmetov mnohých štúdií  nejde len o fikciu.

Mutácia jazyka

Vybudovaním lode, ktorá dokáže prepraviť viacero generácií ľudí, by mohli ľudia kolonizovať vesmír. Ako uvádza Science Alert, tento nápaditý a skutočne dobrodružný nápad má svoje nevýhody. Keďže by sa cestovalo naozaj dlho, narodí sa a vyrastie viac generácie ľudí v uzavretom priestore či prostredí.

zdroj: NASA/Rick Guidice

A keďže sme ľudia a nie roboti, mohlo by to viesť k viacerým a novým druhom biologických problémov, alebo mutácií, ktoré nevieme skrátka odhadnúť. Ale podľa novej štúdie tímu, ktorý pozostával z profesorov lingvistiky, existuje niečo ďalšie, čo by  mohlo byť predmetom  mutácie počas tejto odysei: jazyk.

Tím pozostával z dvojice Andrew McKenzie, ktorý je docentom lingvistiky na univerzite v Kansase a Jeffrey Punske, ktorý je odborný asistent lingvistiky na University of Southern Illinois University.

Predmetom ich skúmania bolo, ako sa jazyky vyvíjajú v čase, keď sa skupiny a spoločenstvá navzájom izolujú. Tak by to napríklad bolo aj v prípade dlhého medzihviezdneho putovania a to v dôsledku medziplanetárneho kolonizovania.

Zmena prízvuku ako aj u nás

Ako uvádza univerzita v Kansase, v štúdií vedú diskusie o koncepcii zmeny jazyka počas putovania. Ako príklady dávajú aj putovanie po svete, napríklad prieskumníkov či cestovateľov na Polynézskom ostrove.

Dokonca vychádzajú aj z vlastných životov: napríklad ako sa ich jazykové znalosti vyvíjali  počas ich dospievania. Dokonca zahrnuli aj zmeny intonácie, či  prízvuk,  ktorý s tým taktiež súvisí.

Tak, ako Američania, Briti a Austrálčania hovoria jedným jazykom, majú úplne odlišný prízvuk. Podobne ako na Slovensku: v Bratislave sa hovorí úplne inak, ako v Košiciach.

zdroj: Unsplash/Priscilla Du Preez

Preto je logické, že vzhľadom na viac času, môžu nové gramatické formy nahradiť tie súčasné.

Vieš si napríklad predstaviť, že by si sa rozprával s Cyrilom a Metodom? Alebo so Svätoplukom, či s niekým z minulého storočia? Podľa výskumníkov by bolo naozaj ťažké niekomu z takej doby reálne porozumieť, práve kvôli jazykovej stránke.

Ľudia na Zemi im nebudú rozumieť

Aj keby si teda opustil planétu spoločne s ďalšími generáciami a cestovali by ste stovky rokov, je viac ako pravdepodobné, že by ľudia na vesmírnej lodi hovorili úplne inak, možno dokonca až tak, že by im dnešný človek nerozumel.

Ak ste na tejto vesmírnej lodi už 10 generácií, objavia sa nové koncepcie, nové sociálne problémy a ľudia si vytvoria spôsoby, ako o nich hovoriť, ako vytvoriť novú slovnú zásobu konkrétnej lode. O takej komunikácií by napríklad ľudia na Zemi nemali ani poňatia,“ povedal McKenzie.

Čím ďalej sa človek dostane, tým menej bude hovoriť s ľuďmi z domova.  Generácie sa budú obmieňať a nikto sa nikdy nevráti naspäť na Zem. A skutočne toho nebude veľa, čo by im chceli povedať, pretože by sa to ľudia dozvedeli až po mnohých rokoch.

zdroj: NASA

V neposlednom rade sa výskumný tím zameral na to, čo sa stane, keď nasledujúce lode zo Zeme dosiahnu kolonizované planéty a stretnú sa s miestnymi obyvateľmi. Bez nejakých prípravných prostriedkov (ako je komunikácia s kolóniou skôr, ako sa k nim dostanú), sa nové vlny prisťahovalcov stretnú s jazykovou bariérou a môžu byť diskriminovaní.

 Z tohto dôvodu odporúčajú, aby akékoľvek budúce medziplanetárne alebo medzihviezdne misie zahŕňali lingvistov alebo ľudí, ktorí sú vyškolení v tom, čo možno očakávať – ​​je to znalosť, ktorú hocaký stroj nenahradí. Takže ak ľudstvo plánuje „medzihviezdne“ (alebo medziplanetárne), cestovanie, musí sa reálne vysporiadať s viacerými prekážkami, ktoré vo filmoch neuvidíš.

Zdroje: zenodo.org, news.ku.edu, sciencealert.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá