MEGABOOST: Vylepšená Tesla Model Y bude špičkové auto, upgrady opäť zmenia trh

  • Tesla Model 3 nedávno prešiel veľkým redizajnom
  • Tieto vylepšenia čoskoro uvidí aj Model Y
  • Tesla software nám prezrádza ďalšie plánované upgrady
Tesla Model Y
Tesla Model Y, Tesla
  • Tesla Model 3 nedávno prešiel veľkým redizajnom
  • Tieto vylepšenia čoskoro uvidí aj Model Y
  • Tesla software nám prezrádza ďalšie plánované upgrady

Tesla nedávno zlepšila svoj Model 3. Nešlo o žiadny inkrementálny update, ale poriadny boost v mnohých oblastiach. Spoločnosť neustále pracuje na svojich autách a na rozdiel od ostatných výrobcov, ktorí predstavia novú verziu každé dva či tri roky, sa v Tesle robia malé zmeny prakticky neustále.

Elektromobily Model 3 a Model Y zdieľajú veľké množstvo súčiastok, čo výrazne zjednodušuje výrobný proces. Preto je takmer isté, že Model Y čoskoro dostane väčšinu veľkých vylepšení, ktoré už má Model 3. A k tomu ešte nejaké navyše. V tomto článku sme zhrnuli všetko, čo vieme o budúcnosti najpredávanejšieho elektromobilu spoločnosti Tesla.

Ak teda premýšľaš nad kúpou, možno trochu počkaj. Za rovnaké peniaze o pár mesiacov dostaneš oveľa lepšie auto.

Musk má vážnu konkurenciu v čipovaní mozgu, startupy z Európy už budú robiť pokusy na ľuďoch

Väčší dojazd pre Model 3 (toto Model Y nedostane)

Jednou z najväčších výhod áut od Tesly sú neustále softwarové updaty. Tie vylepšujú všetky aspekty vozidiel vrátane maximálnej rýchlosti a dojazdu. A to bez akejkoľvek zmeny hardvéru.

To však neplatí pre veľké rozšírenie dojazdu, ktoré nedávno dostal nový Model 3. Tesla začala používať tepelné čerpadlo z Modelu Y a výsledkom je zvýšenie dojazdu o 49 km. Kapacita batérie ostáva rovnaká. Model 3 long range tak má dojazd neuveriteľných  532 km.

Je pre vás tento dojazd dostatočný?

Redizajn stredovej konzoly

Môžeme teda predpokladať, že aj vylepšenia, ktoré Tesla spravila pre Model 3, sa čoskoro objavia aj na Y. Jedným z nich určite bude aj menší redizajn stredovej konzoly. Lacno vyzerajúce plastové dvierka vystrieda dok na dva smartfóny.

Tesla taktiež pridala výsuvné dvierka, ktoré ukrývajú dosť veľa úložného priestoru a 4 USB-c porty s podporou rýchleho nabíjania. Staré USB porty teda definitívne končia.

Nova-stredova-konzolaZobraziť celú galériu (2)
zdroj: YouTube / Ryan Shaw

Nový port a Disk na záznamy z bezpečnostného módu

Jeden USB-c port pridali aj do priehradky na strane spolujazdca. Slúži pre disk, na ktorý sa nahrávajú záznamy z bezpečnostného módu (Sentry mode). Ide o podstatne bezpečnejšie miesto pre tak citlivé dáta. Navyše, Tesla po novom k autu prihodila vlastný pevný disk. Zákazníci si ho teda nemusia kupovať sami.

Dvojité okná na zredukovanie hluku

Tesla do nového Modelu 3 inštaluje dvojité okná. Výrazne tak zredukovala hluk, ktorý vzniká pri trení vzduchu o vozidlo. V benzínovom aute si také niečo nevšimnete, no elektrický motor nerobí prakticky žiadny hluk a vietor počas jazdy dokáže byť veľmi nepríjemný.

Je dosť možné, že nové Modely Y už majú toto vylepšenie, hlási web driveteslacanada.

Kvalitnejšie predné svetlá

Jedným z veľkých vylepšení pre Tesla Model 3 sú aj EMEA predné svetlá. Ak občas cestuješ v noci, určite ťa nebaví neustále vypínať a zapínať diaľkové svetlá, aby si vodičom z protismeru nesvietil do tváre. Existujú systémy, ktoré to robia automaticky. EMEA svetlá fungujú lepšie a osvetľujú cestu bez toho, aby oslepovali ostatné autá. Model Y na nich stále čaká.

Leaky

Toto všetko sú vylepšenia, ktoré boli potvrdené pre Model 3 a takmer určite prídu aj do Modelu Y. Pozrime sa ešte na zopár nepotvrdených upgradov. Tie vyčmuchal softwarový inžinier známy na Twitteri ako @greentheonly, ktorý rozoberá nové verzie softwaru pre Tesly a hľadá náznaky ďalších upgradov.

Nový podvozok a kolesá

Modely S a X disponujú adaptívnym podvozkom s nastaviteľnou výškou. Auto si ju pamätá a používa. Kvalita jazdy je tak výrazne lepšia. Niečo podobné by v budúcnosti malo prísť do oboch lacnejších modelov. Tešiť sa môžeme aj na nové dizajny a farby diskov.

HEPA filter

Tento filter Tesla momentálne montuje iba do drahších Modelov S a X. Je veľmi veľký a do menších Model 3 a Y sa zmestí iba v prípade, že by Tesla úplne zrušila predný kufor (frunk). Zdá sa však, že Model Y ho nakoniec dostane.

HEPA filter čistí vzduch v aute od všetkých vírusov a nečistôt a ochráni vás aj proti prípadnému útoku biologických zbraní. Alebo proti pandémii smrtiaceho vírusu. Tesla očividne vedela, prečo ho používa.

Tretí rad sedadiel

Nakoniec nám nedá nespomenúť plán Tesly spraviť z Modelu Y sedemmiestne auto. Zatiaľ nevieme, ako presne chce Tesla zakomponovať tieto sedadlá do dizajnu vozidla a či bude možné nainštalovať ich aj do starších áut. Jediné, čo vieme určite, je, že budú sklápateľné, vďaka čomu Model Y nepríde o veľký kufor.

Zdroje: YouTube / Ryan Shaw, Twitter / GreenTheOnly, driveteslacanada.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech