Meganákup Bratislavy: Čoskoro sa budeme voziť na hybridných monštrách, mesto nakúpi 50 trolejbusov za 45 miliónov eur

  • Zákazky budú financované z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra z fondov Európskej únie
  • Dopravný podnik obstará 50 hybridných trolejbusov za viac ako 45 miliónov eur
10112020_trolejbus_24_m_2740373
TASR/ Dano Veselský
  • Zákazky budú financované z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra z fondov Európskej únie
  • Dopravný podnik obstará 50 hybridných trolejbusov za viac ako 45 miliónov eur

V uliciach hlavného mesta by už čoskoro mali jazdiť hybridné trolejbusy. Dopravný podnik Bratislava (DPB) sa rozhodol urobiť meganákup a vyhlásil verejné obstarávanie na nákup 50 trolejbusov, ktoré jazdia časť trasy pod trolejovým vedením a časť na trakčné batérie. Informovala o tom SITA.

Obstarávanie pozostáva z troch zákaziek v celkovej hodnote viac ako 45 miliónov eur. Zákazky budú financované z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra z fondov Európskej únie.

Všetky vozidlá budú moderné, nízkopodlažné, klimatizované, na časti trasy budú premávať pod trolejovým vedením a časť na trakčné batérie, ktoré sa budú dobíjať z trolejovej siete. Prvou zákazkou DPB je obstaranie 16 hybridných 24-metrových, trojčlánkových megatrolejbusov s kapacitou minimálne 160 cestujúcich.

zdroj: TASR/ Dano Veselský

Testy dopadli na výbornú

„Skúšané vozidlo v novembri minulého roka bez problémov zvládlo aj ostré zákruty na trase linky 201. Práve na jednu z najvyťaženejších liniek v hlavnom meste by chcel DPB megatrolejbusy nasadiť a nahradiť tak doterajšie 19-metrové kĺbové trolejbusy,“ uvádza dopravný podnik. Odhadovaná hodnota zákazky je 19,413 miliónov eur bez DPH.

Toto vláda nedomyslela: V Košiciach a v Bratislave bude štrajk MHD. Chýbajú im milióny eur, na štátnu pomoc nárok nemajú

Koncom októbra 2020 DPB testoval 18-metrový hybridný trolejbus požičaný z Českých Budějovíc. „Aj tieto testy dopadli na výbornú, a tak podnik plánuje obstarať 23 kusov 18-metrových hybridných trolejbusov, ktoré budú mať kapacitu minimálne 115 cestujúcich, uvádza dopravný podnik, ktorý by ich chcel nasadiť na linku na letisko.

Na trase linky 210 z Hlavnej stanice Bratislava k Novému SND by nahradili aktuálne jazdiace trolejbusy s dieselgenerátorom. „Vďaka hybridným trolejbusom a výstavbe trolejového vedenia k budove divadla by sa trasa linky predĺžila až pod Most SNP. Spájala by tak viaceré dôležité prestupné uzly pre ľudí cestujúcich do, respektíve z Bratislavy,“ doplnil DPB. Odhadovaná hodnota zákazky je 18,783 miliónov eur bez DPH.

zdroj: TASR/ Dano Veselský

Doprava bude ekologickejšia a kvalitnejšia

Treťou zákazkou je obstaranie 11 kusov 12-metrových hybridných trolejbusov, ktoré budú nasadené na novú linku medzi Kolibou, Hradom a hlavnou stanicou, ktorá vznikne spojením liniek 41 a 203. Trolejbusy majú mať kapacitu aspoň 70 cestujúcich. Celková odhadovaná hodnota zákazky je 7,205 miliónov eur bez DPH.

„Som hrdý na to, že aj v náročnej situácii s výrazným výpadkom tržieb spôsobeným pandémiou koronavírusu, môžeme aj naďalej obnovovať vozidlový park vďaka efektívnemu využívaniu eurofondov. Bratislavská MHD tak bude výrazne ekologickejšia, kvalitnejšia a novými trolejbusmi dokonca nahradíme autobusy na viacerých linkách,“ dodal predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech