Mentor môže zásadne zmeniť smerovanie tvojho života

  • Mnohí úspešní ľudia častokrát spomínajú, že okrem tvrdej práce a vedomostí stojí za ich úspechom aj šťastie. A šťastie praje pripraveným. Pripraveným sa môžeš stať aj ty, buď tak, že máš dostatok skúseností a vieš zachovať v rozhodujúcej chvíli chladnú hlavu alebo si pripravenosť poistíš priateľom na telefón, ktorým môže byť mentor.
  • Mnohí úspešní ľudia častokrát spomínajú, že okrem tvrdej práce a vedomostí stojí za ich úspechom aj šťastie. A šťastie praje pripraveným. Pripraveným sa môžeš stať aj ty, buď tak, že máš dostatok skúseností a vieš zachovať v rozhodujúcej chvíli chladnú hlavu alebo si pripravenosť poistíš priateľom na telefón, ktorým môže byť mentor.

Ten už má skúsenosti v podobných situáciách a bude ti vedieť poradiť, ako sa správne zachovať. Práve mnoho talentov neuspelo, pretože ich neúspech odradil, prípadne im nemal kto v správnej chvíli poradiť alebo neskôr povzbudiť. O tom, či za tou troškou šťastia k úspechu stojí práve mentor a ako funguje mentoring sme sa porozprávali so zakladateľom mentorského programu Lead Up Tomášom Hajdušekom.

Tomáš, ako a prečo vlastne vznikol nápad založiť mentorský program ?

Ako to už býva, nápad som mal dlhšie, ale kým som ho zrealizoval tak ubehol nejaký čas. A ten správny moment pre mňa nastal pár mesiacov po tom, čo sme spolu s kolegom Matúšom Jarolínom založili neziskovku Future Generation Europe. Pri otázke prečo by som povedal, že je to akýsi odkaz môjmu mladšiemu ja. Nechcem povedať, že som nemal okolo seba vzory, prípadne ľudí schopných mi poradiť, ale nebolo to také organizované a tematicky zamerané, ako by som chcel. A keďže som videl, že na trhu je dopyt, ale neexistuje ponuka, rozhodol som sa osloviť prvých mentorov a nainfikovať ich myšlienkou mentoringu.

Bolo ťažké presvedčiť na začiatku mentorov, aby do toho išli ?

Dnes sa mi to už zdá smiešne, ale v tom čase to bola veľká vec, keď mi odpísal nejaký známy podnikateľ, prípadne expremiérka a boli ochotní sa zapojiť. Samozrejme, musel som vynaložiť na začiatku veľké množstvo energie na presviedčanie, predsa len to bol projekt postavený na zelenej lúke. Na začiatku nám veľmi pomohlo, že nad projektom prevzal záštitu pán prezident SR Andrej Kiska a dodnes je program pod jeho záštitou. Taktiež program získal prestíž spoluprácou s Nadáciou spoločnosti Eset, ktorá dlhodobo program podporuje.

V súčasnosti beží registrácia do 5. ročníka, čím sa líšia jednotlivé ročníky ?

Priznám sa, že som človek zmien a nerád stagnujem v akejkoľvek podobe. Vždy niečo vylepšujeme, meníme, skúšame. Prvý ročník bol viac o práci mentora a menteeho, v druhom sa nám podarila vytvoriť asi najsilnejšia partia ľudí, z ktorej čerpám dodnes. Tretí ročník nabral v slede udalostí viac sociálno- charitatívny charakter, viac sme sa venovali aj pomoci slabším. V štvrtom sme skúšali sektorovať mentoring, a to prostredníctvom záštity rôznych organizácií a firiem, ktoré poskytli svoje know how nad jednotlivými sektormi. Partnermi boli Eset, 0100 Campus a ďalší. V 5. ročníku, ktorý nás ešte len čaká sa plánujeme orientovať viac na projektovosť a výstupy z programu. Inými slovami mentees budú viac pracovať na vlastných projektoch.

Keďže budú pracovať na vlastných projektoch, to by už asi dotyčný, ktorý sa chce prihlásiť         mal vedieť, na čom chce s mentorom pracovať?

Presne tak. Stáva sa nám, že nám príde úplne bombové CV, s množstvom certifikátov, jazykových zručností ale chlapec alebo dievča jednoducho nevedia, čo od mentora chcú, prípadne nemajú konkrétnu predstavu, na čom pracovať. To je aj dosť bežná chyba, kedy si mnohí ľudia mýlia mentora a kouča. Ak niekto chce takpovediac “zobudiť”, prípadne naštartovať, treba aby hľadal kouča. Ak ale má dotyčný predstavu, plán a potrebuje pomôcť, poradiť, prípadne otvoriť dvere, je ideálnym adeptom na mentoring.

Čo ešte ponúka tento ročník Lead Upu a akých mentorov môže mentee získať?

Opäť to bude formou one on one, kedy jeden mentee bude mať jedného mentora. Ten mu je počas 6 mesiacov k dispozícii nielen na osobné stretnutia, skypy, ale mentee má možnosť aj zažiť tzv. kariérny deň, kedy navštívi mentora v jeho práci a získa tak lepšiu predstavu o jeho povolaní. Súčasťou programu sú aj školiace stretnutia, ktoré zastrešuje naša organizácia. Tie sú robené víkendovou formou a okrem zábavy, ktorú prináša super kolektív je to aj možnosť získať praktické skúsenosti či už v oblasti soft skills alebo prostredníctvom diskusií s osobnosťami. No a vyvrcholením projektu je záverečná recepcia, na ktorej budú všetci mentori a hostia organizácie. Práve tam má možnosť mentee zažiariť so svojim projektom, ktorý môže odprezentovať pred celým auditóriom. Čo sa týka mentorov je to opäť rôznorodé, od generála Macka, cez moderátorku Beccu, až po poslankyňu NR SR Simonu Petrík a samozrejme ďalší mentori.

Kto a prečo by sa mal prihlásiť do tohtoročného Lead Upu? A kde nájdu záujemcovia registráciu?

Hľadáme šikovných žiakov stredných škôl, ktorí majú nejakú víziu, nápad a nebojím sa povedať, že aj cieľ. Majú chuť stráviť najbližší rok v partii uvedomelých ľudí, chcú sa zlepšovať a makať na svojom sne. Ja, ako zakladateľ garantujem, že to bude mať vplyv na ich život, ale iba ak to budú chcieť. Registráciu nájdete na konci tohto článku:

 

Lead Up – prihlaska

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech