Mercedes, ako ho nepoznáš. Tento je stvorený pre dobrodružstvo

  • Jedinečný Mercedes, ktorý ukazuje budúcnosť kempovania
  • Nenápadná dodávka skrýva všetko pre dobrodružnú dovolenku
  • Nájdete tu malú kuchyňu, až štyri lôžka či dokonca improvizovanú sprchu
Mercedes-Benz Marco Polo
  • Jedinečný Mercedes, ktorý ukazuje budúcnosť kempovania
  • Nenápadná dodávka skrýva všetko pre dobrodružnú dovolenku
  • Nájdete tu malú kuchyňu, až štyri lôžka či dokonca improvizovanú sprchu

Auto bolo vždy v určitom zmysle symbolom slobody. Jednoducho si sadneš za volant a môžeš ísť kamkoľvek a kedykoľvek. Či už je to len krátky výlet alebo celá dovolenka. Križovanie štátov v bežnom osobnom aute má však svoje nenapíšem obmedzenia, ale úskalia. Napríklad stále by si mal myslieť na to, kde sa chceš ubytovať. Pokiaľ si nevozíš so sebou v kufri stan.

Všetko dostaneš na nový level, ak si to ubytovanie vieš „zobrať so sebou“. Dovolenka či „roadtrip“ v karavane má v sebe neuveriteľné čaro. Zrazu si cestu vieš vychutnať úplne inak. Napríklad neoddychuješ až po tom, čo s autom dorazíš na miesto, ale už počas cesty.

Malý domček na kolesách

Podarilo sa mi dostať do redakcie auto, na ktoré sa nezabúda. Nie je to typický karavan, no ani typický Mercedes. Na prvý pohľad sa tvári ako obyčajná dodávka a už len pár detailov naznačuje, že toto nebude klasické auto.

Napríklad otvor na dopĺňanie vody či stiahnutá markíza. Teraz nemyslím televíznu stanicu. To, na čo sa pozeráte, je veľký unikát. Je to Mercedes-Benz Marco Polo. Už z prívlastku slávneho mena je jasné, že je stvorený na cestovanie.

Toto je jedno z mála áut, kde musíš prejsť malým školením, aby si vedel, kde a čo robiť. Je to dodávka plná prekvapení. Samozrejme v dobrom. Ak otvoríš bočné dvere, dostaneš sa do úplne iného sveta.

Zrazu máte pred sebou malú kuchynku, kde nechýba umývadlo, plynový horák, krásne LED podsvietenie alebo malá chladnička. Po pár minútach už viem, kde sa pustí plyn, ako sa obsluhuje sprcha (áno, je tu aj táto možnosť) a ako si urobiť spanie na streche. Už v tej chvíli nevieš, kam by si s autom išiel radšej. Či niekam k moru alebo kempovať do Tatier. Urobiť si výlet ťa láka pri každom naštartovaní.

Samozrejme, na tomto autíčku sme jazdili ešte začiatkom jesene. A tak ťa chceme takto minimálne inšpirovať na dovolenku, ktorú môžeš zažiť. A to s akýmkoľvek karavanom alebo podobnou prestavanou dodávkou.

Marco Polo je v zásade veľmi upravenou verziou Triedy V. Pod kapotou naftový motor s výkonom 163 koní, slušným krútiacim momentom 380 Nm, ktorý spolupracuje s automatickou sedemstupňovou prevodovkou.

Okrem toho dokáže jazdiť na svoju veľkosť s pomerne veľmi slušnou spotrebou, ktorá sa počas testu pohybovala na úrovni 8 litrov. Do auta dostal Mercedes všetko, čo mohol. A to sa podpísalo na hmotnosti.

Bola to asi najzradnejšia vec počas šoférovania. Auto má v technickom preukaze zapísaných slušných 2749 kilogramov. Čo pocítiš už pri prvom rozbehnutí, brzdení, ale najmä pri zatáčaní. Chce to proste víkendové tempo. Vtedy ti na autíčku nič nevadí a jazda je príjemne komfortná.

Vezieš sa v jednej z najmodernejších dodávok, ktoré dostali LED svetlá, kamerových asistentov, ale myslia aj na bočný vietor a dokonca máš k dispozícii aj pohon všetkých štyroch kolies.

Poďme ale späť do toho, čo je pre Marco Polo unikátne. Kým pri bežných autách sleduješ maximálne spotrebu, tu máme tých ukazovateľov viac.

Po tom, čo sa vyberieš na výlet a „zakempíš“, potrebujete sledovať stav vody, batérie a občas aj vypustiť odtok. V zásade sú na to pripravené všetky kempingy. Pri svojom mieste máš elektrickú energiu alebo si vieš doplniť vodu.

Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: Mercedes-Benz Marco Polo 250 BlueTEC, Interieur, Stoff Santiago seidenbeige, Küchenmodul, klappbarer und verschiebbarer Tisch, Bodenbelag in Yachtoptik hell Mercdes-Benz Marco Polo 250 BlueTEC, interior, silk beige santiago fabric, kitchen module, slidable and folding table, floor covering in yacht decking light

Život v aute

Keďže toto nie je polnohodnotný karavan, musíš sa pripraviť na viacero kompromisov. Auto síce odvezie štyroch (existuje aj špeciálna verzia pre sedem ľudí), najlepšie sa v ňom cítia dvaja. Máš svoje súkromie a aj priestor.

Pred vyrazením je dôležité skontrolovať si všetko vybavenie, ktoré chceš používať. Mať plyn, vodu a dobrý nápad je aj mať rezervované miesto v kempingovom parku, prípadne ovládať pravidlá kempovania.

Po tom, čo máš všetko zbalené a vieš približný smer, stačí už len otočiť kľúčikom a vyraziť. Posed za volantom je výborný, Mercedes si dal na detailoch záležať.

Sedadlá vodiča a spolujazdca si dokonca môžeš (po zaparkovaní) otočiť smerom do auta. Do minúty si vieš zdvihnúť strechu, ktorú môžeš dvojako využiť. Buď tak, že sa vieš v aute pohodlne postaviť a fungovať v kuchyni, večer zase vieš spustiť vo vnútri strop nižšie, kvôli vytvoreniu lôžka pre dvoch. Akoby si spal na streche.

V aute si vieš rozložiť stôl, reálne uvariť a pred autom si vyrolovať markízu a dokonca máš v Mercedese zbalené aj malé záhradné sedenie. Na jednu celodennú zastávku nemusíš nutne hľadať pripojenie do elektrickej siete alebo hľadať vodu. Poradíš si pokojne sami bez dodatočných zdrojov. Batéria sa navyše jazdou rýchlo dobije.

Spomínaná sprcha tu síce je, no v inom zmysle, ako si zrejme predstavuješ. Vzadu sa nachádza vývod vody, vieš si sem pripojiť hadicu so sprchovou ružicou, no nie je to žiaden kút. Reálne stojíš vedľa auta, čiže slúžiť môže na „oplachovanie“.

V aute vieš bez problémov fungovať, jesť, spať a užívať si cestu. Je to štýlové, a keďže sme v Mercedese, tak to aj niečo stojí.

Mercedes-Benz Marco Polo sa predáva približne od 40 tisíc eur. Čo neznie vôbec zle. Ak ho však chcete v top výbave, dostanete sa na 75 tisíc. Čo bola cena aj nášho kúsku. V tomto prípade už musíte uvažovať, či si nekúpiť reálny karavan, alebo jazdiť v o niečo menšom a štýlovejšom Mercedese.

Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: Mercedes-Benz Marco Polo, 250 BlueTEC, Interieur, Stoff Santiago seidenbeige, Dachbett Mercedes-Benz Marco Polo, 250 BlueTEC, interior, silk beige Santiago fabric, roof bed

Je to životný štýl

Neviem, či starnem, no autá zďaleka nemusia byť vždy najrýchlejšie, najkrajšie alebo mať najdokonalejší podvozok. Toto je úplne o niečom inom. Ide o pocit užívania si času a oddychu. Čo je v dnešnom rýchlom svete veľmi vzácne. Marco Polo je veľmi špecifické auto, ktoré môžeme len a len odporučiť. Dostanete dom na kolesách so slušným motorom a perfektnými rozmermi.

Ale v zásade odporúčam všetkými desiatimi obdobný výlet. Nemusí to byť ani na takto drahom Mercedese. Jednoducho choďte, požičajte alebo kúpte si podobné auto a vyskúšajte si to. Má to úplne iné čaro, ako ísť na letisko alebo sa ponáhľať do Chorvátska.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech