Toto je rebríček najhodnotnejších automobilových značiek sveta

  • Tesle pomohol „let do vesmíru“
  • Volkswagen si polepšil napriek afére dieselgate
  • Raketovo rastú aj čínske značky
Patrik Matejčík, startstop.sk
Startstop.sk
  • Tesle pomohol „let do vesmíru“
  • Volkswagen si polepšil napriek afére dieselgate
  • Raketovo rastú aj čínske značky

V rebríčku najcennejších automobilových značiek si už dlhodobo udržiava svoje miesto ako nemecká kvalita, tak japonská spoľahlivosť. Strmému rastu sa paradoxne tešia čínske spoločnosti. Aston Martin zasa preukázal, že Briti sú schopní počas roka presiahnuť svoje maximum o viac ako 200 %.

Medzi najhodnotnejšie značky sa dlhé roky radila automobilka Toyota, no napriek tomu bola tento rok zosadená z trónu. Japonskej organizácii klesla hodnota z minuloročných 46,25 miliárd dolárov na 43,7 miliárd dolárov, čo predstavuje úpadok necelých 6 %. Otázkou zostáva, ktorá automobilka prevzala žezlo a chopila sa prvého miesta?

Rebríčku vládnu nemecké automobilky

Je to Mercedes-Benz. Medziročne si značka polepšila až o 24 percent na hodnotu 43,93 miliárd dolárov (niečo cez 35 miliárd eur). Pád z druhého na tretie miesto BMW nezastavilo ani zvýšenie hodnoty o šesť percent. A keďže už pomaly utícha kauza diesel alias ,,emisné podvody“, tak sa nemecký Volkswagen derie dopredu.

V tomto roku si polepšil o neuveriteľných 35 percent a celková hodnota je vyčíslená na 33,67 miliárd dolárov. O poradí značky rozhoduje niekoľko daných kritérií, napríklad výška predaja, vnímanie značky či marketingu. V prvej desiatke sa aktuálne nachádza päť automobiliek nemeckého pôvodu, tri sú z Japonska a dve pozície si obsadili aj spoločnosť spoza veľkej mláky.

Polepšila si aj Tesla

Ford si napríklad tento rok zhoršil ,,skóre“ o 23 percent, ale aj napriek tomu klesol iba o dve pozície. Rebríček zostavuje organizácia Brand Finance. Okrem najlepšie ocenených automobilových značiek si všíma aj tie, ktoré majú najvýraznejšie medziročné polepšenie. Prvenstvo v tejto kategórii hrdo nesie anglický Aston Martin, ktorého hodnota počas roka vyrástla až o 268 percent.

Za ním nasledujú čínske spoločnosti ako BYD (nárast o 211 percent) a Haval (nárast o 124 percent), a ďalej americká Tesla, ktorá si polepšila o 106 percent (let auta do vesmíru zjavne pomáha predajom).

Najlepšie ohodnotené automobilové značky sveta pre rok 2018 (v USD):

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Startstop.sk

Pripravené v spolupráci s StartStop.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK