Mesačný prídavok na dieťa je na Slovensku smiešny, tvrdí matka. Nevyžiješ z neho ani jeden deň

  • Súčasný mesačný prídavok na dieťa sa pohybuje v hodnote 24,95 eur
  • Aj napriek tomu, že oproti minulému roku o pár centov stúpol, stále sa nedá tvrdiť, že rodičia naprieč celým Slovenskom sú spasení
  • Jedna z mamičiek podotkla, že keby mala k dispozícii len mesačný prídavok, nedokázala by svojho syna uživiť
rodina
Unsplash/Kelly Sikkema/Markus Spiske
  • Súčasný mesačný prídavok na dieťa sa pohybuje v hodnote 24,95 eur
  • Aj napriek tomu, že oproti minulému roku o pár centov stúpol, stále sa nedá tvrdiť, že rodičia naprieč celým Slovenskom sú spasení
  • Jedna z mamičiek podotkla, že keby mala k dispozícii len mesačný prídavok, nedokázala by svojho syna uživiť

Začiatkom týždňa sme vydali článok o tom, že mladí ľudia nechcú mať deti, prípadne sa so zakladaním rodiny príliš neponáhľajú. Jeden z aspektov, ktorý sme v článku nespomenuli, je finančná situácia jednotlivca alebo páru. Tá totiž zohráva dôležitú rolu v rozhodovaní sa.

Pochopiteľne, dieťa dokáže zamávať rozpočtom aj stabilizovanej dvojice, ktorá má prehľad v ziskoch aj investíciách. Existujú však aj rodiny, kde síce matka i otec pracujú, no na výplatnej páske nie je suma, ktorú by si priali. V takomto prípade nepomôže ani mesačný prídavok na dieťa, ktorý je žalostne nízky.

Rodič síce dostane peniaze, ale…

Mamičky, ktorým sa narodí druhé až tretie dieťa, dostávajú necelých 830 eur, ktoré sú vyplácané jednorazovo. Pokiaľ ide o štvrtý alebo ďalší pôrod, príspevok klesá na niečo málo cez 151 eur. Tento príspevok sa zároveň vypláca aj rodičom, ktorý o svoje prvé až tretie dieťa prišli do 28 dní po jeho narodení.

Rodičom, ktorým sa súčasne narodili dve a viac detí, príde bonus vo výške necelých 75 eur. Ide o jednorazovú štátnu sociálnu dávku, ktorá sa vypláca po narodení dieťaťa.

Kým dieťa nedovŕši tri roky, mesačne rodičia dostávajú 270 eur. V prípade, ak obaja pred pôrodom pracovali, príspevok sa zvyšuje na 370 eur. Ide o takzvaný rodičovský príspevok, na ktorý majú nárok aj adoptívni rodičia či manžel rodiča dieťaťa, pokiaľ žijú v jednej domácnosti. Ďalšie peniaze rodič dostane za súčasne narodené dve až viac detí, konkrétne ide o sumu 110 eur.

V neposlednom rade rodič do 25. roku života dieťaťa dostáva mesačný prídavok na dieťa, ktorý oproti minulému roku síce stúpol, no žiadne prevratné zmeny sa nedejú. V súčasnosti je tento prídavok hodný 24,95 eurám. Pre zaujímavosť, v roku 2019 bol o 61 centov nižší.

Napriek „poriadnemu balíku“ nemáš vo vreckách nič

Aby sme to teda zhrnuli, predstav si, že máš dve deti, ktoré nie sú dvojičky a narodili sa rok po sebe. Na rodičovský príspevok má nárok každá osoba, avšak ak matka poberala materské, príspevok je vyšší o 100 eur. Materské je vyplácané mamičkám, ktoré v priebehu posledných dvoch rokov boli aspoň 270 dní nemocensky poistené.

Matky však môžu materské poberať len 34 týždňov od vzniku nároku, čo je približne osem mesiacov. Podmienky sú iné v prípade, že ide o matku-samoživiteľku alebo sa jej súčasne narodili dve a viac detí. Dajme tomu, že tvoja materská pri dvoch deťoch, ktoré sa nenarodili naraz, je denne 20 eur. Mesačne teda dostaneš 592 eur.

Pri narodení dieťaťa dostaneš 830 eur. Rodičovský príspevok spraví ďalší plus na 1 200 eur. Mesačne sa k tomu pridruží materská, čo znamená 1 792 eur na dieťa. Toto je utopistický model, ktorý na Slovensku nie je bežný. Podľa zákona totiž nie je možné poberať súbežne rodičovský a materský príspevok.

Pokiaľ je pre teba lepšou voľba materská a máš na ňu nárok, suma summarum by to mesačne vychádzalo na necelých 617 eur, odhliadnuc od jednorazového poplatku pri narodení dieťaťa. Po uplynutí 8 mesiacov však táto suma ešte viac klesne, konkrétne na 24,95. Rátaš správne, po uplynutí materskej ti bude vyplácaný iba prídavok na dieťa.

zdroj: Unsplash

Peniaze sa akoby stratili, povedala mamička

„Trochu ma to zaskočilo. Vedela som, do čoho idem, ale po tejto finančnej stránke som to príliš neuvážila,“ povedala nám Lucia, ktorá si neželá byť menovaná celým menom. Modelová situácia, ktorú sme vytvorili, je takmer totožná s jej životnou situáciou. Spolu s manželom pred založením rodiny niekoľko rokov pracovali, preto s materskou nebol veľký problém. Na rozdiel od fiktívneho modelu však má len jedno dieťa.

Sama priznala, že peniaze, ktoré dostala po narodení svojho syna, sa niekam „stratili“. Nestihla si ani uvedomiť, že dostala nejaký príspevok po pôrode. „Tam som dala nejaké peniaze na plienky, tam za výbavu, tam za kočík,“ skonštatovala Lucia. Každopádne si ale príspevok po narodení dieťaťa váži a uznala, že to bolo aspoň malé odľahčenie.

Žiadne „koronabábätká“ na Slovensku nebudú. Mladí nechcú rodinu, ani zďaleka to nie je priorita

Ako marketingová manažérka nezarábala malé peniaze, od čoho sa odvíjala aj jej materská. Presnú sumu nám ale nechcela povedať. Tým, že jej manžel chodil pravidelne do práce, núdzu o peniaze nikdy nemali, i keď nikdy nepatrili medzi ľudí, ktorí by sa potrebovali hrdiť majetkom.

Z prídavku sa nedá živiť ani šatiť 

Lucia si spomína na deň, kedy dostala pravidelný mesačný prídavok na dieťa. Vtedy mal jej syn už päť rokov a do tej doby obdržala pomerne dosť prídavkov. „Uvedomila som si, že je to len smiešny bonus,“ podotkla 35-ročná Lucia. Za tie peniaze synovi nedokázala nakúpiť ani základnú výbavu na výtvarnú výchovu. Sama si uvedomila, aké to musia mať rodičia s nízkym príjmom ťažké.

Jej syn je síce stále malý a vreckové nepotrebuje, no spolu s manželom urobili dohodu, že mu túto mesačnú čiastku v podobe príspevku na dieťa budú neskôr posielať na účet ako vreckové. „Nás to nijako neovplyvní a on aspoň bude mať peniaze na svoje záľuby,“ povedala nám Lucia.

peniaze
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Vzhľadom na výšku sumy prídavku na dieťa nás tiež zaujímalo, či je vôbec možné dieťa za tieto peniaze mesačne živiť, prípadne mu občas kúpiť nejaké oblečenie. Lucia bez rozmýšľania uviedla negatívnu odpoveď. Detské veci sú podľa môjho názoru strašne drahé, na to, že z toho to dieťa aj tak raz-dva vyrastie, plus strava, ktorá tiež nepatrí medzi najlacnejšie položky,“ vysvetlila Lucia.

Keď neprší, aspoň kvapká 

Luciin výrok netreba podrobne analyzovať. Už pri laickom zamyslení je viac ako jasné, že necelých 25 eur mesačne na dieťa jednoducho nestačí. Samozrejme, rôzne úrady počítajú s tým, že rodičia buď zarábajú, alebo poberajú patričné prídavky, ktorých hodnota však tiež nesiaha do horibilných výšok.

Suma prídavku na dieťa stúpne aj začiatkom budúceho roku, presne o 55 centov. Rovnako sa zvýši aj hodnota výška rodičovského príplatku, z 270 eur na 275,90 a z 370 eur na 378,10. „Toto zvýšenie podľa mňa nikoho nespasí, ale nech len zvyšujú, keď neprší, aspoň kvapká,“ dodala na záver Lucia.

Zdroje: Podnikajte, MPSVR, Rodinka, Tehotenstvo, Právne pre rodiča

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK