„Mesto duchov“ v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov by sa malo opäť otvoriť. Európska únia aj USA prudko namietajú

  • Letovisko bolo kedysi nazývané perla Stredomoria
  • Po invázii tureckých vojsk muselo mesto Varoša opustiť 40-tisíc cyperských Grékov
  • „Mesto duchov“ chce teraz turecký prezident sprístupniť, za čo ho kritizuje Európska Únia aj USA
  • Tieto kroky vidia ako provokáciu
cyprus varoša
Unsplash/ Anna Nesterova,Wikimedia/Yolanda Demetriou
  • Letovisko bolo kedysi nazývané perla Stredomoria
  • Po invázii tureckých vojsk muselo mesto Varoša opustiť 40-tisíc cyperských Grékov
  • „Mesto duchov“ chce teraz turecký prezident sprístupniť, za čo ho kritizuje Európska Únia aj USA
  • Tieto kroky vidia ako provokáciu

Spojené štáty odsúdili v utorok plán tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a lídra cyperských Turkov Ersina Tatara na opätovné otvorenie cyperského mesta Varoša, opusteného od tureckej invázie v roku 1974. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

O opätovnom sprístupnení tohto bývalého letoviska hovoril Erdogan počas utorňajšej návštevy Tureckom okupovanej časti Cypru, ktorá sa konala pri príležitosti 47. výročia tureckej invázie na tento stredomorský ostrov. Podľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena je tento krok v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).

Opustené mesto za plotom

„Spojené štáty považujú plány cyperských Turkov vo Varoši, ktoré Turecko podporuje, za provokatívne, neprijateľné a nezlučiteľné s ich minulými záväzkami viesť konštruktívny dialóg o vyriešení cyperskej otázky“, uviedol Blinken vo vyhlásení.

Legendárne letovisko, kedysi prezývané „perla Stredomoria“, zostalo opusteným a plotom obohnaným mestom duchov, kde bývalé luxusné hotely obrástli burinou, píše AFP. Prezidentom medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky Ersin Tatar, stojac po Erdoganovom boku, v utorok povedal, že druhou fázou nášho plánu je rozšíriť“ opätovné otvorenie rezortu Varoša kontrolovaného tureckou armádou. Z letoviska v roku 1974 ušlo asi 40.000 grécky hovoriacich obyvateľov.

Láka ťa dovolenka na Cypre?

Turecká armáda obnovila prístup na časti pláže vo Varoši pre verejnosť už vlani. Medzinárodne uznaná cyperská vláda v Nikózii zdôraznila, že Varoša je hranicou, ktorú nemožno prekročiť“, a ostro odsúdila predchádzajúcu Erdoganovu návštevu v Tureckom okupovanej časti Cypru v novembri minulého roka.

Provokácie môžu viesť k nárastu napätia

Ku kritike sa v utorok aj šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell, podľa ktorého ide o neprijateľné jednostranné rozhodnutie“. Dodal, že EÚ bude sledovať priebeh stredajších konzultácií o Cypre na pôde BR OSN a „podľa toho rozhodne o ďalších krokoch“.

„EÚ ešte raz zdôrazňuje potrebu vyhnúť sa jednostranným činom v rozpore s medzinárodným právom a obnoveným provokáciám, ktoré môžu na ostrove viesť k nárastu napätia a kompromitovať návrat k rokovaniam o komplexnom vyriešení cyperskej otázky,“ uviedol Borrell vo vyhlásení.

Erdogan vo svojom utorkovom prejave nástojil na dvojštátnom riešení pre Cyprus, čo rozhodne odmieta Cyperská republika ako členská krajina EÚ i Brusel. EÚ zostáva plne oddaná komplexnému vyriešeniu cyperského problému na základe dvojzónovej a dvojkomunálnej federácie s politickou rovnosťou,“ uviedol vo vyhlásení Borrell.

Cyprus, ostrovná krajina v Stredozemnom mori, bol rozdelený v roku 1974 po invázii tureckej armády. Cyperskí Gréci odvtedy žijú prevažne na juhu krajiny, zatiaľ čo sever krajiny obývajú prevažne cyperskí Turci. Suverenitu Severocyperskej tureckej republiky uznáva iba Ankara, medzinárodné spoločenstvo nie. Cyprus sa stal členskou krajinou Európskej únie v roku 2004.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK