Mesto na východe Slovenska sa topí v dlhoch. V kauzách svietia mená známych firiem

  • Giraltovce majú vážne finančné problémy
  • Rekonštrukciou polikliniky a výstavbou plavárne sa dostali do dlhov
  • Poslanci kritizujú vedenie mesta
Gilt (1)
Na fotografii je primátor mesta Giraltovce Pavol Tchurík a mestská socha, Reprofoto: FB: Pavol Tchurík, TASR/Maroš Černý
  • Giraltovce majú vážne finančné problémy
  • Rekonštrukciou polikliniky a výstavbou plavárne sa dostali do dlhov
  • Poslanci kritizujú vedenie mesta

Malé mesto na východe Slovenska sa topí v problémoch. Jeho exekúcie podľa mestských poslancov siahajú do výšky stoviek tisíc eur.

V prvom prípade mesto tratí na rekonštrukcii polikliniky spred desiatich rokov. Požiadalo totiž pri nej o nenávratný finančný prostriedok. V druhom prípade na spor dostal dokonca pred súd. Týka sa výstavby plavárne, kde mesto môže prísť až o 250-tisíc eur.

Na to, že v kauzách figurujú známe mená, ako aj firmy PRO – TENDER a PKB Invest, upozornil Korzár Prešov.

Poliklinika a PRO – TENDER

Mesto ešte v roku 2011 požiadalo ministerstvo zdravotníctva o nenávratný finančný príspevok, ktorého výška siahala na 1,55 milióna eur. Na zabezpečenie poradenstva, prípravu podkladov a náležitostí pre verejné obstarávanie i jeho samotnú realizáciu si mesto vybralo spoločnosť PRO – TENDER, s ktorou uzavrelo zmluvu.

Administratívna kontrola však neskôr odhalila pochybenia, na základe ktorých musí mesto vrátiť ministerstvu zdravotníctva 10 percent z poskytnutej sumy.

Korzár Prešov poukázal na to, že PRO – TENDER je firma známa najmä z kauzy nákupu predražených ultrazvukov do košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, v ktorej bol zatiaľ neprávoplatne odsúdený Branislav Paška, synovec bývalého šéfa parlamentu Pavla Pašku (SMER-SD).

Portál ďalej informuje, že konateľ firmy PRO – TENDER Peter Hložný, ako aj Ján Bync z PKB Invest, čelili pre zákazky obvineniam zo strany Národnej kriminálnej agentúry. V roku 2014 im obvinenia zrušil vtedajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý je dnes právoplatne odsúdený za korupciu. 

Plaváreň a PKB Invest

Novozvolený primátor musí riešiť aj ďalšie straty, ktoré súvisia s výstavbou plavárne. S firmou PKB Invest sa mesto súdi o 250-tisíc. Prvostupňový súd s investorskou spoločnosťou PKB Invest mesto vlani v novembri prehralo a voči verdiktu sa odvolalo.

Poslanci vinia vedenie mesta

Za tento spor vinia mestskí poslanci vedenia mesta, na čele ktorého je aktuálne nominant Hlasu a Sme rodiny Pavol Tchurík.

„Viackrát sme sa ešte vlani dopytovali, v akom štádiu je súdny spor. Žiadali sme vedenie mesta a mestského právnika, aby nám pripravili prehľad súdnych sporov a pomenovali možné riziká.“

„Dostali sme odpoveď, že je všetko v poriadku. Zistili sme však, že nie je, ba dokonca, boli sme vedením mesta účelovo klamaní,“ vyjadril sa mestský poslanec Martin Varga (KDH).

Účty mesta sú vďaka exekúciám zablokované, a tak nemôže hospodáriť ani s rozpočtom, čo má zásadný vplyv na fungovanie mesta. Poslanci poslednom zastupiteľstve odsúhlasili, že si Giraltovce zoberú na zaplatenie dlžôb úver.

Truchlík sa navyše rozhodol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Náhradu škody bude vymáhať od spoločnosti, s ktorou mesto uzatvorilo zmluvu na zabezpečenie poradenstva a realizáciu verejného obstarávania.

Zdroje: Korzár Prešov, FB: Martin Varga, FB: Martin Varga

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá