METRO dostalo verejnú ponuku. Za 5,8 miliardy eur ho chce získať známy slovenský finančník

  • Verejnú ponuku predložila METRU spoločnosť EP Global Commerce, a.s.
  • Vlastní ju slovenský finančník Patrik Tkáč a český investor Daniel Křetínský
  • Prevziať chcú všetky kmeňové aj prioritné akcie
Obchod METRO
TASR
  • Verejnú ponuku predložila METRU spoločnosť EP Global Commerce, a.s.
  • Vlastní ju slovenský finančník Patrik Tkáč a český investor Daniel Křetínský
  • Prevziať chcú všetky kmeňové aj prioritné akcie

Verejná ponuka na prevzatie všetkých kmeňových a prioritných akcií prišla METRU od spoločnosti EP Global Commerce, a.s., (EPGC) za ktorou stoja slovenský finančník Patrik Tkáč a český miliardár Daniel Křetinský. Ako prvý o tom informoval americký portál bloomberg.com.

Ponuka za miliardy eur

Nemeckému distribútorovi potravín ponúkli 5,8 miliárd eur, informovala na svojom webe spoločnosť EP Global Commerce, a.s. Za jednu kmeňovú akciu ponúkli 16 eur a za prioritnú 13,80 eura. Ponuka sa v priebehu štyroch dní zvýšila, a v piatok sa ustálila na konečnej sume 16,07 eura.

METRO svojim investorom odporučilo, aby svoje akcie nepredávali a počkali kým dôjde k podrobnému preskúmaniu ponuky. „Dozorná rada a manažment ponuku podrobne posúdia a spripomienkujú až po predložení potrebnej dokumentácie,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení pre portál Bloomberg.com. EPGC má ale plnú podporu kľúčového akcionára – spoločnosti Heniel, od ktorej už minulý rok získala 7,3 % kmeňových akcií METRA. Navyše je so spoločnosťou dohodnutá aj na opcii na kúpu zvyšných akcií z podielu firmy Heniel, podotkol český blesk.cz.

Ak by potravinový distribútor ponuku prijal, obaja kupujúci uviedli, že nemajú v pláne zatvárať existujúce predajne v Nemecku či ďalších kľúčových krajinách. Rovnako neplánujú podstatne znižovať počet zamestnancov. „EPGC má v úmysle podporiť stabilný rozvoj spoločnosti METRO AG v dynamickom trhovom prostredí a zaistiť jej tak úspešnú budúcnosť,“ uvádza spoločnosť vo svojej stránke.

Metro na Slovensku

METRO Cash & Carry Slovakia s.r.o. je dcérskou spoločnosťou firmy METRO Cash & Carry International Holding, ktorá patrí pod jednu z najväčších obchodných skupín na svete METRO AG (METRO Group). Podniku patrí na Slovensku šesť veľkoobchodných centier. V roku 2018 dosiahla tržby 442 118 332 miliónov eur. V Českej republike vystupuje pod názvom MAKRO a na území Českej republiky má 13 veľkoobchodných centier.

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech