Mezonety sú efektívnym kompromisom, ak sa nevieš rozhodnúť medzi bytom a domom. Vieš však, kde ich hľadať?

  • Čoraz častejšie sa v ponukách realitných kancelárií skloňuje slovo mezonet
  • Tento moderný štýl bývania sa podobá na život v dome, no celý priestor je vložený do ďalšieho objektu
  • Ide však naozaj o taký luxus, ako si všetci myslíme?
Screenshot/Instagram/Mezonet Podebrady Screenshot/Instagram/inspirationsbungalow
  • Čoraz častejšie sa v ponukách realitných kancelárií skloňuje slovo mezonet
  • Tento moderný štýl bývania sa podobá na život v dome, no celý priestor je vložený do ďalšieho objektu
  • Ide však naozaj o taký luxus, ako si všetci myslíme?

Slovo mezonet pochádza z francúzštiny a v preklade znamená domček. Mezonet však v skutočnosti nie je domček. Ide o väčší a viacpodlažný byt nachádzajúci sa v bytovom komplexe. Tieto priestory vznikli, aby svojim majiteľom dodali komfort a luxus. Väčšinou vznikajú prepojením dvoch podlaží, no občas sa vyskytnú aj vo forme nadstavby.

Mezonety sú vyhľadávané najmä kvôli súkromie, ktoré svojmu majiteľovi dokážu poskytnúť. V týchto priestoroch dokážeš efektívne oddeliť dennú a nočnú časť, pretože na podlaží sa väčšinou nachádza spálňa a spodné priestory sú určené pre kuchyňu a obývačku.

zdroj: Unsplash/Deborah Cortelazzi

Výhodné bývanie?

Aj napriek tomu, že bývanie v mezonete so sebou prináša množstvo výhod, nájdu sa aj viaceré nevýhody. Najväčšou je jednoznačne údržba týchto priestorov a samotné vykurovanie. Keďže sa teplý vzduch ťahá nahor, je možné, že v obývačke a kuchyni ti bude zima, no v spálni bude teplota vysoká. Pre mezonety je potrebné nájsť perfektné vykurovacie riešenie, čo ide ruka v ruke s vyššími nákladmi.

Za ďalšiu nevýhodu môže niekto považovať aj schodisko. Keďže sa po schodisku bude chodiť denne, je potrebné myslieť na jeho zalamovanie a točenie. Schodisko by malo byť bezpečné a priame, nie strmé. Zabúdať nesmieš ani na zábradlie, bez ktorého by sa priestory ani nepodarilo skolaudovať.

Schodisko môžeme považovať za jeden z dôvodov, prečo sú mezonety vhodné najmä pre mladších ľudí. Starí ľudia by v týchto priestoroch museli chodiť niekoľkokrát denne po schodoch, čo by pre nich mohlo byť obrovskou príťažou.

Aby sme však nehovorili len o negatívach, spomenieme aj výhody. Asi najväčšou je priestor, ktorý ti mezonet dokáže ponúknuť. V prípade viacerých izieb môžeš vrchné poschodie využiť na kanceláriu alebo napríklad ateliér. 

Výhodou sú aj vysoké stropy a veľké okná, ktoré do priestoru prepustia viac svetla a opticky ho zväčšia. Samozrejme, okná si vyžadujú istú údržbu, no to sa dá zvládnuť úplne v pohode. Priestor pôsobí byť väčší aj vďaka schodisku. 

zdroj: Unsplash/Joshua Bartell

Aká je situácia na Slovensku?

Mezonety sa na Slovensku považujú za akýsi luxus, ktorý nie je dostupný pre každého. Aj napriek tomu sa s nimi v ponukách realitných kancelárií stretávame čoraz viac. Ceny týchto priestorov sú rôzne a odvíjajú sa najmä od počtu izieb, zariadenia a lokality.

Napríklad cena luxusného mezonetu v Novom Meste je 485 000 eur. Súčasťou bytu je terasa s rozlohou 44 metrov štvorcových a mezonet svojmu budúcemu majiteľovi poskytne výhľad na Kolibu a celú panorámu Bratislavy. Spomínaný byt je súčasťou projektu Vajnorská 21. Na prvom podlaží sa nachádzajú dve kúpeľne a izba s rozlohou 13,55 metrov štvorcových.

Druhé podlažie obsahuje kúpeľňu, šatník, spálňu, kuchyňu, obývaciu izbu, jedáleň a chodbu. Súčasťou mezonetu sú aj protipožiarne vstupné dvere, predpríprava na klimatizáciu a podlahové vykurovanie. 

zdroj: nehnuteľnosti.sk

O niečo lacnejší mezonet nájdeš v Ružinove. 3-izbový byt v škandinávskom štýle sa nachádza na začiatku bratislavskej Trnávky a je určený najmä pre rodiny, keďže okolie je pokojné. Cena tohto bytu 278 000 eur a rozloha je 99 metrov štvorcových. 

Mezonet sa nachádza v novostavbe z roku 2009, ktorá pozostáva z ôsmich bytových jednotiek a samostatného vnútrobloku s parkovaním. V okolí sa nachádza občianska vybavenosť a bezproblémová dostupnosť na obchvat.

Ceny sú rôzne

Ďalší luxusný mezonet, ktorý je momentálne na predaj, sa nachádza vo výškovej budove Dominant v Petržalke. 4-izbový luxusný byt je na 18. a 19. podlaží a jeho najväčšou výhodou je isté súkromie a výhľad na lužné lesy a Alpy.

Byt obsahuje 2 terasy, 1 balkón, 2 kúpeľne a 3 toalety, šatník a technickú miestnosť. Nový majiteľ sa môže tešiť aj na stropy vysoké 5,5 metra a dennú dávku svetla, krb obložený onyxom, fínsku a parnú saunu, klimatizáciu, mramorové a drevené podlahy a luxusný značkový taliansky nábytok. 

Za tento nadštandardný mezonet si budúci majiteľ priplatí, pretože stojí 849 000 eur. V prípade záujmu si majiteľ môže dokúpiť aj dvojgaráž za 50 000 eur.

zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Dá sa predpokladať, že mezonety sú najdrahšie v Bratislave. Ak chceš ušetriť, no aj tak mať prístup do hlavného mesta, zameraj sa na blízke lokality. Napríklad v Chorvátskom Grobe zoženieš mezonet za necelých 160 000 eur.

Ide o 3-izbový byt s celkovou výmerou 96,75 metrov štvorcových. V spodnej časti bytu sa nachádza obývacia izba spojená s kuchyňou s priamym vstupom na balkón a toaleta. Vrchné poschodie patrí dvom izbám a kúpeľni s druhou toaletou. Súčasťou bytu sú aj dve parkovacie miesta a pivnica.

Zdroje: nehnuteľnosti.sk, nehnuteľnosti.sk, beevam.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK