Michael Rockefeller chcel byť iný ako jeho zazobaní rodičia. Vydal sa do sveta skúmať kanibalov, doplatil na to životom

  • Nie je ti to meno povedomé? Dobrodruh a dedič Standard Oil, Michael Rockefeller sa narodil v roku 1938 a jeho otcom bol Nelson Rockefeller, guvernér New Yorku
  • Jeho starý otec bol slávny John D. Rockefeller, jeden z najbohatších mužov planéty. Michael sa vydal spoznávať svet a náhle sa stratil z pobrežia Papui Novej Guiney
  • Dlho sa o jeho osude nič nevedelo. Až o niekoľko rokov neskôr sa ukázalo, že nešlo len o obyčajné zmiznutie
  • Článok bol pôvodne uverejnený v júli 2020
Michael Rockefeller
facebook.com/Kyoto Photo Press
  • Nie je ti to meno povedomé? Dobrodruh a dedič Standard Oil, Michael Rockefeller sa narodil v roku 1938 a jeho otcom bol Nelson Rockefeller, guvernér New Yorku
  • Jeho starý otec bol slávny John D. Rockefeller, jeden z najbohatších mužov planéty. Michael sa vydal spoznávať svet a náhle sa stratil z pobrežia Papui Novej Guiney
  • Dlho sa o jeho osude nič nevedelo. Až o niekoľko rokov neskôr sa ukázalo, že nešlo len o obyčajné zmiznutie
  • Článok bol pôvodne uverejnený v júli 2020

Michaelova rodina očakávala, že sa vydá v otcových šľapajách a bude viesť rodinný podnik. On bol však tichší, pokojnejší a mal umeleckú dušu. Keď v roku 1960 vyštudoval Harvard, nechcel sedieť zavretý v kancelárii a zúčastňovať sa stretnutí, chcel od života niečo viac. Chcel urobiť niečo, čo ešte nikto pred ním neurobil.

Tomu podriaďoval aj svoj život, chvíľu žil vo Venezuele, chvíľu v Japonsku a chystal sa podniknúť antropologickú výpravu. Po dohovore s etnologickým múzeom v Holandsku sa rozhodol, že preskúma kmeň Asmatov, ktorý žil na mieste vtedy zvanom Holandská Nová Guinea. Múzeu chcel poskytnúť zbierku ich umenia. V 60. rokoch síce už v spomínanej oblasti bolo niekoľko expedícií, mnoho Asmatov však ešte desaťročia nevidelo človeka bielej pleti.

Michael teda pozbieral zopár odvážlivcov, ktorí boli ochotní ísť s ním a vydali sa preskúmať kmeň. Najprv sa stretli s komunitou Otsjanep. S miestnymi si urobili niekoľko fotografií a pokúšali sa získať aj vyrezávané drevené artefakty, žiaľ, neuspeli. Nenechal sa však odradiť a kmeň, ktorý zdanlivo úplne ignoroval západné normy, ho fascinoval čoraz viac.

Vojny medzi kmeňmi neboli ničím výnimočným a Asmati boli známi tým, že svojim nepriateľom odrezávali hlavy a konzumovali ich mäso. Okrem toho mali zvláštne rituály, v rámci ktorých dochádzalo k homosexuálnemu pohlavnému styku medzi mužmi, po ktorom si navzájom pili moč. Asmati o okolitom svete nevedeli takmer nič. Mysleli si, že zem mimo ich ostrova je obývaná duchmi a keď na ostrov prišiel biely človek, považovali ho za nadprirodzenú bytosť.

Druhá cesta nebola úspechom

Napriek tomu, že z prvej výpravy nezískal žiadne artefakty, považoval ju za úspešnú a plánoval sa vrátiť a podrobnejšie kmeň preskúmať. Stále trval aj na tom, že múzeu, ktoré patrilo jeho otcovi, prinesie zbierku artefaktov. O rok neskôr sa so skupinou holandských antropológov vydal na ostrov opäť.

Táto cesta však už taká šťastná nebola. Počas plavby pozdĺž pobrežia sa loď s posádkou prevrátila. Aj keď boli od brehu ešte takmer 20 kilometrov, Rockefeller údajne posádke povedal, že to zvládne a skočil do vody. Viac ho už nikdy nikto nevidel a jeho osud bol dlho veľkou neznámou.

Manžel ju psychicky aj fyzický týral, no vychovala génia. Maye Musk inšpiruje ženy po celom svete

Samozrejme, jeho bohatá rodina urobila všetko pre to, aby syna vypátrala. Celé dni miesto prehľadávali lode aj helikoptéry. Nelson s manželkou dokonca osobne na ostrov odcestovali v nádeji, že nájdu nejakú stopu. Napriek všetkej snahe sa Michaelovo telo nikdy nenašlo a úrady po deviatich dňoch prehlásili, že už nemôže byť nažive. Aj keď rodičia sa v hĺbke srdca nikdy nevzdávajú nádeje, v ten deň Rockefellerovci z ostrova odišli. Bolo oficiálne prehlásené, že Michael sa utopil.

Šokujúca smrť

Samozrejme, klebety na seba nenechali dlho čakať a jeho zmiznutie sa stalo doslova senzáciou. Hovorilo sa o rôznych verziách. Niektoré tvrdili, že ho zabili žraloky, iné, že skončil v rukách kanibalov. Objavila sa dokonca aj konšpirácia, že Michael už nechcel viac žiť v zlatej klietke a na ostrove sa ukryl, aby mohol žiť svoj vlastný život v pokoj ďaleko od rodiny. Vláda však všetko popierala a dookola omieľala, že ho jednoducho nevedia nájsť.

Až v roku 2014 sa objavil reportér z National Geographic, Carl Hoffman, ktorý tvrdil, že Michael skončil ako večera v kmeni Asmatov. Rozhodol sa, že tvrdenia staré 50 rokov preskúma na vlastnú päsť a na ostrov Asmatov sa osobne vybral. Na ostrove totiž žije niekoľko belochov už desaťročia medzi Asmatmi a údajne sa naučili aj ich jazyk.

Tvrdia, že počuli členov kmeňa vyjadriť sa o zabití Michaela. A nielen Michaela, údajne tu zahynulo podobným spôsobom mnoho turistov. Tvrdenia bolo nutné overiť, na ostrov sa teda vydali vyšetrovatelia. Došli k rovnakému záveru a hovorí sa, že dokonca videli lebku, ktorá mala patriť práve Rockefellerovi. Prípad sa teda uzavrel, odložil a viac sa ním nikto nezaoberal.

Z politických dôvodov však úrady všetko popreli a rodičom povedali, že domorodci so smrťou ich syna nemajú nič spoločné. Aj domorodcom bolo povedané, že nesmú nikomu povedať o zabití bieleho muža. Okrem toho, domorodci sa bránili, že keď sa Michael vynoril z vody, pomýlili si ho s krokodílom.

Nezabili ho však preto, ale opäť vstúpili do hry politické dôvody a kultúrne rozdiely. Z častí jeho tela si vyrobili nástroje, mäso zjedli a krv vypili v rámci rituálov a orgií. Verili, že tak navrátia do sveta rovnováhu. Svoje konanie rýchlo oľutovali, nikdy totiž nevideli helikoptéry. Tie ich vydesili na smrť a vyšetrovanie Michaelovho zmiznutia bolo pre nich hrôzou. V kmeni sa však v tom čase začala šíriť aj epidémia cholery, čo Asmati vnímali ako pomstu za zabitie bieleho muža.

Čo presne sa s Michaelom Rockefellerom stalo, ostane záhadou už navždy. Jedno je však isté, s kultúrou a politikou je neradno sa zahrávať.

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK