Michal Navara: Bajk patrí u nás v Bratislave k najlepším spôsobom prepravy

  • Stratený čas v mestskej hromadnej doprave či drahé cestovné lístky už Slováci nechcú
  • Blízkosť bývania k pracovisku je čím ďalej, tým dôležitejšou podmienkou pri jeho výbere
IMG_2946
Michal Navara
  • Stratený čas v mestskej hromadnej doprave či drahé cestovné lístky už Slováci nechcú
  • Blízkosť bývania k pracovisku je čím ďalej, tým dôležitejšou podmienkou pri jeho výbere

Štatistiky ukazujú, že Slováci sú priemerne denne ochotní cestovať za prácou približne hodinu a mesačne na to minúť 50 eur. Prieskum o mobilite za prácou prezradil, že v roku 2017 medziročne klesla hodnota ochoty našincov cestovať (nie presťahovať sa) za prácou zo 61,7 % na 56,7 % a najviac zamestnancov k tomu dokáže motivovať vyšší plat. Ako dlho cestuješ denne za prácou ty? Tráviš v zápchach hodiny alebo zoberieš na plece kolobežku a na pracovisku si za 5 minút?

Nedávno sme v našom hlavnom meste testovali rýchlosť dopravy aj my v Startitup. Mestská hromadná doprava sa pobila s autom, motocyklom aj bicyklom a napodiv, práve bicykel sa dokázal zo bodu A do bodu B dopraviť najrýchlejšie. Pri všetkom bola aj kamera.

Aj preto, že súčasní ľudia mestského typu obľubujú bývanie, odkiaľ je „blízko všade“, vyrastajú v Bratislave nové developerské projekty ako huby po daždi. O bývaní sme sa porozprávali s Michalom Navarom, manažérom a manželom Dominiky Cibulkovej, ktorý už spolu so svojou polovičkou precestoval takmer celý svet. Prezradil nám, ktorá časť Bratislavy sa mu páči najviac či aké je v jeho ponímaní ideálne bývanie.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Michal Navara

Si známy svetobežník. Kde je pre Teba „doma“?

Doma sa cítim naozaj v Bratislave, ale pohodu si viem spraviť kdekoľvek na svete, ak mám pri sebe svojich najbližších. Najvyšší level pohody je vtedy, ak si môžem zapáliť svoju milovanú cigaru… Nezáleží veľmi na destinácii.

S Dominikou ste stále v pohybe. Na škále 1-5- aké dôležité je, aby váš „domov“ bol na skok od mesta?

Jednoznačne 5. Bolo by to o držku, keby sme sa museli pri nabitom harmonograme dlhšie presúvať. Výber ubytovania je niekedy hotová veda. Najradšej bývame blízko k centru diania, kde cítiť atmosféru mesta a zároveň sme čo najbližšie k športoviskám, kde Dominika trénuje alebo súťaží.

Aké je pre Teba „ideálne bývanie“?

Plážový domček pod kokosovou palmou (úsmev). Reálne, okrem vhodnej dispozície bytu hľadám okolie s dobrou dostupnosťou športovísk. S našimi dvoma yorkshirmi, Miou a Woodim, sa tiež tešíme stromom a zeleným plochám v okolí.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Michal Navara

Na cestách si už určite zažil rôzny luxus. Ktorú súčasť bývania alebo vychytávku by si najviac vypichol?

Milujem využitie moderných technológii v bývaní. Najradšej by som bol, ak by sa celá domácnosť dala riadiť jedným prstom. Je fajn, keď technológie prispievajú k domácej pohode a relaxu. Ale zas… odtiaľ potiaľ, niekedy treba aj vypnúť :)

Novostavba alebo rekonštrukcia pôvodného stavu?

Na rekonštrukciu nemám nervy ani čas… Novostavby mi prídu ako lepšia investícia, majú nižšie náklady a sú modernejšie.

Keď zabudneš na auto – aký mestský dopravný prostriedok považuješ za najlepší pri presúvaní sa do práce? Kolobežka, segway alebo bicykel?

Som nadšeným cyklistom. Hlavne to mám na bajku z kurtov domov na skok a myslím si, že u nás, v Bratislave, patrí bajk k najlepším spôsobom prepravy. Hlavne v lete.

Ktorá je Tvoja obľúbená časť Bratislavy?

Beriem to skôr prakticky. Mám pocit, že v Bratislave pribúda stále viac fajn miest. Páči sa mi napríklad rozširovanie mesta na petržalskom brehu Dunaja, čím sa zvyšuje veľkomestský charakter Bratislavy.

A práve v tejto časti nášho hlavného mesta vyrastá projekt Einpark, ktorý má pod palcom skúsený developer Corwin, a. s. Pre fanúšikov mestského bývania dokonca vymyslel súťaž s názvom “Test dostupnosti”. Vo videu si sily zmerajú tri dopravné prostriedky a je na tebe, tipnúť si, ako dlho to bude trvať kolobežke, bicyklu a segweyu.

Prsty v tom má aj Michal, ktorý o iniciatíve hovorí: „Proste fandím projektom, ktoré dávajú zmysel. Vo videu nevystupujem, ale aktivita sa mi páči najmenej z dvoch dôvodov. Dokazuje, že ak bývaš alebo pracuješ blízko mesta, všetko je na skok a je jedno koľko kolies máš. Navyše sa dá vyhrať parádny mestský bajk od slovenského startupu SUVEREN.“ Zapojiť sa môžeš TU.

Článok bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou Corwin a.s.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech