Michal prerazil ananásmi za 15 eur: Supermarketové ovocie je fraška, takto rozpoznáte skutočnú kvalitu

  • Michal Trizuliak prerazil netradičným biznisom, ktorý nemá konkurenciu
  • Slovákom ukazuje, ako chutí ozajstný ananás z Afriky, Kostariky či Havaja
  • Za Uletenými ananásmi za 15 eur sa idú ľudia zblázniť
Untitled design - 2021-11-12T141150.917
Startitup
  • Michal Trizuliak prerazil netradičným biznisom, ktorý nemá konkurenciu
  • Slovákom ukazuje, ako chutí ozajstný ananás z Afriky, Kostariky či Havaja
  • Za Uletenými ananásmi za 15 eur sa idú ľudia zblázniť

Michal Trizuliak je v oblasti barmanstva už veľkou rybou. Slovenský barman a biznismen stojí za úspešným podnikom SPIN bar. Podnik v srdci pešej zóny v Bratislave je miestom, ktoré bolo pred pandémiou plné ľudí, ktorí vedeli oceniť poctivé barmanské remeslo. Pandémia jeho podnikaniu však uštedrila poriadny úder.

Napriek tomu predstavil dva nové projekty. Jedným z nich bola, dnes už nefungujúca, stránka s názvom „Hodinový manžel, alebo aj dve“. Ako sám tvrdí, prevádzky sa zatvorili, rozbehli teda barmanské kurzy „hands ON“, teda jeden na jedného, ale to neuživilo piatich zamestnancov. Práve preto sa zo zamestnancov baru, a takisto aj majiteľa, stali na isté obdobie robotníci. 

zdroj: Startitup - Zakladateľ projektu ananas. wtf je zároveň majiteľom úspešného bratislavského podniku SPIN bar.

Dozretý ananás má špecifickú vôňu 

Druhý podnikateľský počin, do ktorého sa naplno pustil, je projekt #Uletenéananásy. Týmto projektom sa Slovákom rozhodol ukázať, ako chutí ozajstný ananás z Afriky, Kostariky či Havaja. 

Ananás osvieži počas horúcich letných dní a, naopak, v zime doplní vitamíny. „Aj keď je u nás ananás ikonou Vianoc, len málokto vie, ako chutí originál dozretý na plantáži. Žiaľ, taký v obyčajnom supermarkete nekúpiš,“ opisuje.

Michal dodáva, že ananás kúpený v supermarkete sa síce nazýva ananásom, ale „dozretie“ v škatuliach v obchode mu len uberá na živinách. Tým prichádza o hlavný rastlinný výťažok – bromelaín, ktorý sa do ananásu dostáva až v poslednom štádiu dozrievania.

zdroj: Startitup - Dozretý ananás musí mať výraznú vôňu a jeho chuť má byť zmesou viacerých druhou ovocia.

Pre naozajstný dozretý ananás je typická vôňa, ktorá musí byť výrazná – ananásovo – kokosovo – ovocná. Jeho chuť má byť zas zmesou banánu, mandarínky, pomaranča, medu a manga.

Aké benefity ananás prináša?

Ananás pôvodne pochádza z Južnej Ameriky a je v ňom množstvo výživných látok. Má vysoký obsah bromelaínu, vitamínu C, beta karoténu, medi, zinku a kyseliny listovej. Je plný živín a antioxidantov, vďaka ktorým bojuje proti rôznym chorobám. Ananás zvýši tvoj výkon o 30 %.

Prečo je enzým bromelaín dôležitý?

Enzým bromelaín zas pomáha po tréningu štiepiť bielkoviny, má protizápalové účinky, pôsobí proti svalovým kŕčom, zlepšuje prekrvenie organizmu a znižuje krvný tlak. Zároveň pomáha rásť, urýchli regeneráciu a zbaví chuti na cukor.

Ananás v tehotenstve?

Hovorí sa, že ananás spôsobuje ťažkosti v tehotenstve. Ide však iba o ďalší nezmyselný mýtus, tvrdí Michal Trizuliak. Mýtus vznikol vďaka negatívnym účinkom piluliek obsahujúcich bromelaín, ktorý obsahujú ananásy a ktorý okrem iného znižuje krvný tlak. V ananáse ho však nie je také množstvo, aby ublížil budúcej mamičke či samotnému plodu.

Na svojom webe ananas.wtf uvádza, že plátok ananásu je bohatým vyváženým zdrojom cukru a uhľohydrátov, ktorých príjem si potrebuješ strážiť. Neodporúča sa ho však kombinovať s pečivom alebo zemiakmi.

Prvou triedou až z ďalekej Afriky

Po tom, čo sa ananásy odtrhnú z plantáže, sú do štyroch dní privezené na Slovensko prvou triedou leteckou spoločnosťou Qatar Airlines. Je to najmä kvôli rýchlej dostupnosti a ošetreniu na cestu, ktorým je len chlad. 

„Zelený ananás, ktorý si kupujeme v supermarkete, je geneticky modifikovaný a je trhaný v polovici svojho života – dozrieva, mäkne,“ opisuje Michal.

„Iba naše čerstvé letecké ananásy z celého sveta majú v sebe to najpodstatnejšie – energiu zo slnka. To dodáva ananásu silu, vitalitu a super schopnosti. Chémia sa v nich nenachádza,“ dodáva podnikateľ.

zdroj: Startitup - Na Slovensku prichádzajú z Afriky prvou triedou Qatar Airlines.

Podpora miestnych farmárov 

Pri dodávateľoch z Afriky Michal stavil na malých bio farmárov. Zároveň tým podporil miestne dediny a poľnohospodárstva.

Ananásy, ktoré pochádzajú z Kostariky a Brazílie, nakupuje na trhu v Rotterdame cez českú spoločnosť. V ponuke sa nachádza aj Ananás Hawaii. Dostať sem však paletu ananásov z druhej strany planéty nie je jednoduché, hovorí Michal.

Ceny ananásov sa líšia v závislosti od veľkosti či druhu. V klasickej veľkosti sú ich ceny od 13 do 15 eur. „Je asi o polovicu ťažší ako ten, ktorý kúpiš v supermarkete, to hneď pridáva na cene a jednak tá chuť je úplne iná. Ananásy na miestnych farmách dozrievajú až 18 mesiacov,“ objasňuje.

Ponuku tvorí aj trojčlenná a štvorčlenná rodina ananásov, ktorých cena sa pohybuje od 42 eur do 45 eur.

zdroj: Startitup - Uletené ananásy sú o polovicu ťažšie ako tie v obchodoch.

Tropické ovocie v slovenských predajniach chýba

Pulty s tropickým ovocím v supermarketoch zívajú prázdnotou. „Slováci z exotického ovocia siahajú len po pomarančoch, banánoch a ananáse na Vianoce. Je potrebné uznať, že sa tento trend postupne mení,“ vysvetľuje Michal.

Na Slovensku ale ľudia naďalej preferujú kúpu zelených banánov, ktoré im doma vydržia istý čas a postupne dozrejú.

Michal však tvrdí, že čokoľvek, čo sa odtrhne skôr ako sa má, už nemôže dozrieť. „Štruktúrovo to mäkne, ale akonáhle sú v obchode zelené banány, tak sú hneď preč,“ dodáva.

Zásobáreň výživných látok

Podnikateľ tiež pripomína, že ananás prináša aj iné benefity. Upravuje trávenie a podľa jeho slov je zásobárňou výživných látok. Nie nadarmo sa teda hovorí, že má dlhodobú tradíciu v liečiteľstve a jeho viacúčelové využitie v lekárstve sa šíri postupne do celého sveta. 

Ananás pomáha aj pri naštartovaní trávenia. Vďaka ananásom sa mi podarilo schudnúť 16 kilogramov za 6 mesiacov. Samozrejme som k tomu pridal úpravu stravy a cvičenie. Nič však extrémne,“ opisuje Michal a zároveň dodáva, že mnohí ľudia sa tomu čudujú, že sa to dá takto jednoducho.

Nejde však o žiadny jojo efekt. „Netrávil som ani potrebné hodiny s činkami. Cvičil som len s vlastnou hmotnosťou každý deň ráno a večer 15 minút,“ dodáva.

zdroj: Startitup - Uletené ananásy dozrievajú až 18 mesiacov.

Do budúcna biznismen plánuje rozšíriť portfólio projektu aj o iné produkty – mini banány, kurkumu, mučenku či marakuju. Zároveň sa budúci rok chystá expandovať do Českej republiky, Maďarska, Rakúska a Poľska.

Uletené ananásy si našli svoje miesto aj v predajni Yeme. V pláne je aj spolupráca s rôznymi reštauráciami, barmi, hotelmi či farmárskymi tržnicami. Rozšírením do rôznych predajní chce podnikateľ vyzdvihnúť ananás ako pochúťku a dekoráciu, ktorú si človek kúpi raz za dva týždne.

V súčasnosti v priebehu mesiaca predá 3 500 ananásov. Vstupom do rôznych predajní chce ich predaj zvýšiť na 100-tisíc. Pri prvotnej kúpe zákazníkom odporúča zakúpiť si africký ananás, ktorý je pôvodný a nešľachtený. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie