Mičovský prezradil výšku finančnej podpory, ktorú získajú farmári. Nerozumie, prečo napriek tomu niektorí štrajkujú

  • Hosťom Braňa Závodského na Exprese bol dnes minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský
  • Oznámil, že statkári dostanú čiastku 50 eur na každý hektár od 1 do 28 hektárov pôdy
Ján Mičovský
TASR/Pavel Neubauer
  • Hosťom Braňa Závodského na Exprese bol dnes minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský
  • Oznámil, že statkári dostanú čiastku 50 eur na každý hektár od 1 do 28 hektárov pôdy

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský dnes u Braňa Závodského oznámil, aká suma bude prerozdelená hospodárom na prvých 28 hektárov pôdy. Bude sa jednať o čiastku 50 eur na každý hektár. Pôvodne ju chcel oznámiť až na svojej tlačovej konferencii v pondelok. 

Ján Mičovský nerozumie, prečo sa štrajkuje. „Naozaj sa úprimne usmievam, že v tejto situácii, kedy sa snažíme dať zo štátneho rozpočtu viac, ako predošlá vláda, tak sa štrajkuje. Plánovaná redistribúcia znamená, že ľudia od nuly do 28 hektárov dostanú väčšiu čiastku v rámci urdžiavanej platby. Je to jedna z najvyšších, ak nie najvyššia finančná podpora v EÚ“.

Spory z farmármi pre dotácie, hroziace štrajky,hľadanie šéfa PPA a situácia v rezorte. Hosťom Braňa Závodského je minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský.

Posted by Radio Expres on Thursday, February 18, 2021

Mičovský si myslí, že príčinou vzniku protestov môže byť to, že ľudia nie sú spokojní, že týmto návrhom štát pomáha všetkým. „Náš prvý návrh znel, že hospodári dostanú na prvých 28 hektárov svojej pôdy približne 150 eur. Nastal tu však voči tejto čiastke spor. Povedzme si, prečo ľudia v tejto paradoxnej situácii protestujú. Všetky protesty boli hlavne preto, že sme sa rozhodli podporiť všetkých“.

SPPK upozorňuje, že to spôsobí rozvrat, pretože nedôjde k zvýšeniu pestovania plodín na nevyužitých pozemkoch, o ktoré sa ľudia v skutočnosti nezaujímajú, ale dostanú peniaze takpovediac navyše. „Denne do krajiny prúdi 900 kamiónov s potravinami a za tejto situácie ide podporovať rezort nič-nerobenie,” odkazuje SPPK ministrovi.

Ján Mičovský však nič-nerobenie odmieta. Teší sa, že sa zvýši záujem o pôdohospodárstvo. „Modlime sa spoločne za to, aby sa záujem u malých farmárov nabudil. Ja mám veľa signálov, že hospodáriť chcú, ale treba im pre to vytvoriť lepšie podmienky“.

V piatok má minister Mičovský do Bruselu posielať návrh toho, ako má redistributívna platba  vyzerať. Uviedol, že sadzba je vyčíslená na 50 eur na každý hektár od 1 do 28.

Zdroj: Rádio Expres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech