Mičovský reaguje na vyjadrenia kritikov a hovorí o HLASoch, ktoré kritizujú jeho výber šéfa PPA

  • Pôdohospodárska platobná agentúra prerozdelila od svojho vzniku 10,3 miliardy eur
  • Pred niekoľkými dňami bol minister pôdohospodárstva obvinený z machinácií pri výbere generálneho riaditeľa PPA
Ján Mičovský
  • Pôdohospodárska platobná agentúra prerozdelila od svojho vzniku 10,3 miliardy eur
  • Pred niekoľkými dňami bol minister pôdohospodárstva obvinený z machinácií pri výbere generálneho riaditeľa PPA

Len pár dní po nástupe do funkcie ministra pôdohospodárstva odvolal Ján Mičovský riaditeľa PPA Juraja Kožucha, ktorého po viacerých pohovoroch nahradil Tibor Guniš. Podľa slov ministra išlo o človeka, ktorý spĺňal aj tie najvyššie nároky. Pred PPA ale stojí niekoľko mimoriadne dôležitých úloh, a tie sa nepodarilo zvládnuť ani skúsenému Gunišovi. Z pozície tak abdikoval.

Do ďalšieho výberového konania sa prihlásili traja uchádzači, no úspešný nebol ani jeden z nich. V dôsledku toho vymenoval Mičovský za generálneho riaditeľa PPA Jaroslava Jánoša. Pred jeho nástupom ho však informoval, že na tejto pozícii bude pôsobiť len do vyhodnotenia nového výberového konania. 

Ján Mičovský
zdroj: TASR/Martin Baumann

Tajomné HLASy

Jaroslav Jánoš je známym spolupracovníkom farmára Františka  Oravca, s ktorým spolu s ďalšími vlastníkmi pôdy a farmármi vrátane Patrika Magdoška založili hnutie Máme toho dosť. Hnutie však v parlamentných voľbách  pohorelo a nezískalo ani pol percenta.

Zviditeľnilo sa však počas protestov proti Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ešte počas vedenia Kožucha. Mičovský však Jánoša považuje za veľmi skúseného a vzdelaného farmára, s ktorým v traktorových protestoch v roku 2019 prešiel celým Slovenskom.

Mičovský si za výberom Jánoša stál s vysvetlením, že vo vedení rezortu dá šancu aj chlapom priamo z fariem, ktorí sa vzbúrili voči neporiadkom a podvodom z čias predchádzajúcich vlád. Viacerí zástupcovia farmárov si myslia, že Jánošova minulosť je netransparentná a nie je úplne vhodnou osobou na poste šéfa vnútornej kontroly PPA.

Na ministra pôdohospodárstva sa tak spustila vlna kritiky. Ten sa ale v tlačovej správe bráni a uvádza, že nejaké tajomné hlasy mu prikazujú, aby Jánoša ihneď odvolal. „Je vskutku výsmechom, že ide práve o tie isté HLASy, ktoré mali nielen desať rokov možnosť, ale doslova povinnosť urobiť na PPA poriadok. Žeby až taká strata pamäti…? “ uvádza. 

Ján Mičovský
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Uchádzači nesplnili požiadavky

Na poslednom výberovom konaní sa zúčastnila aj 13-členná reprezentatívna komisia, ktorá je momentálne bez práce. „Ak som chcel dodržať princíp transparentnosti a čestnosti – a nič iné nikdy nad týmito princípmi nebude pri mojej ministerskej práci prevládať – musel som sa stotožniť so záverom osobného úradu, ktorý konštatoval, že ani jeden z piatich uchádzačov nesplnil v plnom rozsahu predpísané požiadavky,“ konštatuje Mičovský. 

Zároveň žiada všetkých, ktorí si o sebe myslia, že dokážu zvládnuť túto náročnú funkciu, aby sa prihlásili do nového výberového konania, ktoré ministerstvo vyhlási a ukončí v čo najkratšom možnom februárovom termíne. 

S klamármi sa stretne na súde

V tlačovej správe, ktorú Mičovský zverejnil dnes (24. januára 2020), venuje niekoľko riadkov tým, ktorí pri výberovom konaní na generálneho riaditeľa PPA šíria špinavé lži.

„Chápem, majú svoje záujmy a svojich chlebodarcov, ktorí sa naozaj majú čoho obávať. Na rozdiel od minulosti nemajú totiž šnúrku, ktorou by mohli poťahovať ministrom pôdohospodárstva. Ak sa však takto podlo rozhodli, je to ich vec, len sa divím, že svoju česť si cenia tak málo. Možno bude problém v jej deficite.“

„Dovolím si toto moje stanovisko ukončiť parafrázou na historický výrok Jána Luxemburského: Toho Boh dá nebude, aby Ján Mičovský z boja s pôdohospodárskou korupčnou hydrou utiekol. A tým, ktorí si zvolili cestu klamstva a môjho hrubého znevažovania len upozornenie, že ak sa čoskoro stretneme na súde, tak len preto, že sa sami takto rozhodli,“ uzatvára. 

Zdroj: MPSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech