Migranti nie sú problémom Slovenska, ale celej EÚ. Sprísnené kontroly na hraniciach sú len snahou o posunutie viny

  • Slovenským hraniciam venujú zvýšenú pozornosť už dva štáty
  • Zvýšená ilegálna migrácia nie je vinou Slovenska
  • Chrániť treba celý schengenský priestor
schengen hranice
TASR/Pavel Neubauer, Unsplash/Antoine Schibler
  • Slovenským hraniciam venujú zvýšenú pozornosť už dva štáty
  • Zvýšená ilegálna migrácia nie je vinou Slovenska
  • Chrániť treba celý schengenský priestor

Vodič vezúci 19 Sýrčanov vyskočil z auta a ušiel. Policajná hliadka ho zastavovala v obci Moravské Lieskové pre prekročenie maximálnej povolenej povolenej rýchlosti. Vozidlo značky Fiat Ducato smerovalo do Českej republiky. Vodič nereagoval na znamenie aby zastavil vozidlo a začal unikať. Z vozidla vyskočil ešte za jazdy a utiekol. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trenčíne.

Po zastavení vozidla v ňom polícia objavila 19 osôb zo Sýrie. Medzi nimi bola i jedna žena a štyri deti. Dočasne boli umiestnení na Obvodnom oddelení PZ v Novom Meste nad Váhom. Záležitosť prevezme Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii. Polícia po vodičovi vozidla intenzívne pátra, uviedla agentúra SITA.

Tento prípad nie je v našom regióne vôbec ojedinelý. Práve naopak, je ich čoraz viac. Český minister Rakušan sa nechal počuť, že migračná kríza je horšia ako tá v roku 2015. Slovenské hranice zažívajú krušné časy. K sprísneným kontrolám sa už uchýli dva susedné štáty a na hraniciach sú zachytávané nevídané počty pokusov o ilegálnu migráciu. Je však možné z týchto problémov viniť Slovensko?

Na Slovensko si dávajú pozor

Hraniciam so Slovenskom už venuje zvýšenú pozornosť ako Česko, tak aj Rakúsko. Problémom je rapídny nárast úrovne ilegálnej migrácie. Ako prvá zaviedla preventívne opatrenia Česká Republika, o čom sme ťa informovali aj prostredníctvom nášho článku.

Opatrenie začne platiť od polnoci zo stredy na štvrtok a bude trvať po nevyhnutne dlhú dobu. Oznámil to v pondelok český premiér Petr Fiala, informovala spravodajkyňa TASR v Prahe.

Musíme urobiť toto preventívne opatrenie, aby sme odradili migrantov od využívania tejto trasy,“ vyhlásil Fiala na tlačovej besede po rokovaní vlády.

V tesnom závese prišlo s opatreniami aj susedné Rakúsko. Pre tlačovú agentúru APA to v stredu ráno povedal hovorca rakúskeho ministra vnútra Gerharda Karnera. Do platnosti sprísnené kontroly vstúpia, rovnako ako v prípade Česka, v noci zo stredy na štvrtok.

Šéf rakúskeho rezortu vnútra Karner v stredu v relácii „Journal um Acht“ rozhlasovej stanice Ö1 priblížil, že Rakúsko zavedie kontroly na hraniciach so SR taktiež z dôvodu zvýšenej nelegálnej migrácie.

Vraj sme si neplnili povinnosť

Slovensko už, pochopiteľne, schytalo za očividné nezvládanie migrantov značnú kritiku ako zvonka, tak aj zvnútra. „Nikto z nás nemá radosť, že sa zavádzajú kontroly na hraniciach so Slovenskom, ale v tomto prípade sme museli reagovať,“ povedal v utorok český minister vnútra Vít Rakušan, o čom sme ťa na základe správy TASR informovali v našom článku.

Slovenský premiér Eduard Heger sa zase posťažoval, že Česko nás zavedením hraničných kontrol prekvapilo a označil to za absurdné.

Rakušan pripomenul, že ilegálna migrácia v Českej republike stúpla medziročne až o neuveriteľných 1 200 percent. ​„Niekoľkokrát som rokoval so slovenským ministrom vnútra a žiadal som slovenskú stranu, aby plnila to, čo vyplýva z medzinárodných zmlúv, to znamená readmisnú dohodu s Českou republikou,“ cituje ďalej českého ministra portál TV Noviny.

Poland_Russia_Ukraine_War218294848862
zdroj: TASR/AP Photo/Visar Kryeziu

Kameňom úrazu je však tzv. schengenský priestor, ktorý je platný medzi členskými štátmi Európskej únie. Občania európskych krajín sa môžu v tomto priestore pohybovať voľne a pri prechode hranicami nie je nutné, aby sa každý z nich identifikoval hraničnej kontrole, pokiaľ k tomu nie je špecificky vyzvaný.

Ide o problém Európskej únie

Práve o zmysluplnú existenciu tohto priestoru sa obáva minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Ten nepovažuje zavedenie dočasných hraničných kontrol na slovenských hraniciach za správnu cestu.

Ako ďalej informuje TASR, Naď nevidí dočasné sprísnenie kontrol na slovenských hraniciach ako správne riešenie. „Je dôležité chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu, ale nie chrániť jednotlivé hranice medzi sebou,“ uviedol minister.

Naď však potvrdil, že Slovensko skutočne zaznamenáva zvýšený počet migrantov a to najmä zo Sýrie, ale aj z oblastí Severnej Afriky a Ruska.

Zadržaní migranti na hraniciach so Slovenskom v júli 2022
zdroj: TASR/Polícia SR

Podľa Naďa však ide v rámci štátov o, takpovediac, posúvanie viny. „Nemecko má pocit, že Česká republika ich dostatočne nezachytáva, tak to položili na hranicu medzi Českom a Slovenskom. My teraz budeme musieť pravdepodobne smerovať k maďarskej hranici,“ doplnil Naď.

Ministerstvo vnútra, ktoré pre Startitup poskytlo vyjadrenie, tiež tento problém nevníma ako výhradne slovenský, ale naopak, ako problém celej Únie.

Ide primárne o problém Európskej únie ako takej a nedostatočnej ochrany vonkajších hraníc. Opatrenia Česka a Rakúska sú nastavené voči sekundárnej migrácii, ktorá vznikla na vonkajšej hranici ako nedostatok ochrany Schengenského priestoru,“ vysvetlil tlačový odbor ministerstva.

Nikto nás neviní

Ministerstvo následne upozorňuje, že nejde „o opatrenie Českej republiky a Rakúska voči Slovensku“. „Dokazuje to aj vyjadrenie rakúskeho ministra vnútra, ktorý tvrdí, že väčšina nelegálnych migrantov prichádza do Rakúska cez hranice s Maďarskom. Ministerstvo vnútra si uvedomuje vzniknutú situáciu a aj z tohto dôvodu už niekoľko týždňov zintenzívňuje hliadkovú činnosť zameranú na zabránenie nelegálneho prevádzačstva v prihraničných oblastiach s Maďarskom,“ dodalo ministerstvo.

trojica migrantov sediaca pred policajným autom
zdroj: TASR/KR PZ v Bratislave

Ministerstvo vnútra ďalej dodalo aj štatistiky, ktoré síce dokazujú zvýšenie úrovne nelegálnej migrácie a celkového počtu migrantov, avšak nehovoria o takej kritickej situácii ako vyjadrenia českého ministra Rakušana.

Celková nelegálna migrácia na území SR od začiatku roka 2022 do 25. 9. 2022 dosahovala o 214 % vyššiu úroveň ako v rovnakom období roku 2021,“ uviedol tlačový odbor.

Samotný počet zadržaných cudzincov sa v tom istom období vyšplhal na 2 990, čo je „nárast o 295 %  alebo o 2 233 migrantov“, zakončilo ministerstvo.

Zdroje: TASR, TV Noviny, Ministerstvo vnútra, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá