Nová jednodňová diaľničná známka nebude platiť 24 hodín. Vieme, kedy pôjde do predaja

  • Jednodňová diaľničná známka skrýva nástrahu
  • Rovnaké pravidlá však majú stanovené i viaceré ďalšie krajiny EÚ
Diaľničná známka a pohľad na diaľnicu.
Ilustračné foto TASR/Radovan Stoklasa, TASR/Michal Svítok
  • Jednodňová diaľničná známka skrýva nástrahu
  • Rovnaké pravidlá však majú stanovené i viaceré ďalšie krajiny EÚ

Mešká, ale nakoniec príde. Jednodňová diaľničná známka má určité obmedzenia. Neplatí celých 24 hodín, ale len do konca dňa, v ktorom si ju aktivoval. Podobné pravidlá fungujú aj v niektorých iných krajinách EÚ.

Napríklad v Česku, Maďarsku, Poľsku alebo Rakúsku si môžeš kúpiť rovnaký typ známky. Tieto pravidlá boli zavedené podľa požiadaviek EÚ, informuje Topspeed.

Pozor na platnosť

Štát pridáva nové typy diaľničných známok. Na Slovensku budú dostupné známky na jeden deň, 10 dní, 30 dní a rok. Ceny pre osobné autá do 3,5 tony sú postupne 60 eur, 17 eur, 12 eur a 5,4 eura.

Jednodňová známka je ideálna pre tých, ktorí chcú iba krátko použiť platený úsek. Táto známka platí len do polnoci v deň aktivácie, nie celých 24 hodín.

Motoristi by si mali dávať pozor, aby si nesprávne nemysleli, že známka platí celý deň. Je dôležité, aby štát jasne informoval o tejto skutočnosti, hlavne pri nákupe na stránke eznamka.sk, krátko pred polnocou.

Ministerstvo plány odložilo

Zákon, ktorý umožňuje používať jednodňové známky, je aktuálne v druhom čítaní v parlamente a mal by nadobudnúť platnosť od 1. júla.

Ako sme ťa už informovali, zavedenie jednodňovej známky bude podľa ministerstva dopravy stáť najviac 850-tisíc eur. Odhadujú to na základe skúsenosti, keď sa pred približne troma rokmi zavádzala 365-dňová známka. Náklady na jej implementáciu do systému vyšli na 862-tisíc eur.

Na snímke autá na diaľnici D1.
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Jednodňová známka mala začať platiť už skôr, ale ministerstvo to odložilo. „Dôvodom je, že legislatívny proces ešte nie je ukončený. Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky očakávame v druhej polovici roka,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy. 

Zmeny sa dotknú aj mýta

Návrh však nehovorí len o jednodňovej diaľničnej známke. Cieľom návrhu sú popri zavedení možnosti úhrady jednodňovej diaľničnej známky aj úpravy v zákone o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií.

Týkať sa to má konkrétne priestupkov. Ako vodičovi ti môže hroziť pokuta vo výške stopäťdesiatnásobku neuhradeného mýta, najviac však do výšky 1 050 eur.

Dopravcovia môžu využívať aj európske mýto. V blokovom konaní bude v prípade priestupku hroziť pokuta vo výške stonásobku neuhradeného mýta, pričom výsledná suma sa zaokrúhli na celú sumu v eurách deliteľnú piatimi, najviac do výšky 700 eur.

Ak nie je možné určiť výšku neuhradeného mýta, uloží sa pokuta vo výške 700 eur. Za správny delikt sa zas uloží pokuta vo výške od 1 050 eur do 10 000 eur.

Jednodňová diaľničná známka u susedov

Jazda pre vodičov na českých diaľniciach bude o niečo drahšia. 1. marec 2024 je totiž dňom, kedy sa ceny diaľničných známok zmenia. Ako sme ťa informovali, za ročnú diaľničnú známku si vodiči priplatia, za jednodňovú však zaplatia menej.

Okrem toho si vodiči môžu zakúpiť aj jednodňovú diaľničnú známku, ktorej platnosť trvá do polnoci dňa, kedy bola zakúpená. Za novinku vodiči zaplatia 200 českých korún, čo je 7,90 eura.

Okrem Česka si môžu vodiči jednodňovú diaľničnú známku zakúpiť aj v Rakúsku, kde stojí 8,60 eura.

Najviac vodiči za jednodňovú diaľničnú známku zaplatia v susednom Maďarsku, kde bude dostupná najskôr 31. marca a jej cena bude zhruba 13 eur.

Kto stihol, ušetril

Ešte počas posledných februárových dní českí vodiči skúmali výhody nákupu ročnej diaľničnej známky. Ak to totiž stihli, ušetriť mohli viac ako 31 eur. Po novom totiž ročná diaľničný známka stojí vyše 90 eur.

Podľa českého ministerstva sú dôvodom zvyšovania cien európske predpisy. Tie uvádzajú, že cena 10-dňovej diaľničnej známky nesmie byť vyššia ako 9 % z ceny ročnej diaľničnej známky.

Potešujúcou správou pre českých vodičov je, že cena 10-dňovej diaľničnej známky sa znížila na 270 Kč (10,66 eura) a taktiež došlo k miernej zľave pri mesačnej známke, ktorá teraz stojí 430 Kč (16,98 eura).

Zdroje: Topspeed.sk, eznamka.sk, SITA, Archív SIU, Archív SIU 1

Najnovšie videá

Trendové videá