Vláda schválila jednodňovú diaľničnú známku. Vieme, koľko bude stáť a odkedy si ju kúpiš

  • K diaľničným známkam sa pridá jednodňová verzia
  • Jej zavedenie musí odklepnúť parlament
Na snímke autá na diaľnici D1.
Ilustračné foto, TASR/Lukáš Grinaj
  • K diaľničným známkam sa pridá jednodňová verzia
  • Jej zavedenie musí odklepnúť parlament

Motoristi budú mať na výber z viacerých možností. K už dostupným typom diaľničných známok by po novom mohla pribudnúť aj tá jednodňová.

Vyplýva to z novely zákona o diaľničných známkach, ktorú v stredu vláda schválila s pripomienkou. Jej zavedenie od nás vyžaduje smernica Európskej únie. Či vstúpi zmena do platnosti, musí odhlasovať parlament.

Odkedy bude platiť a koľko bude stáť

Z dokumentu je známe, že známka by mala platiť od 1. júla 2024. Jej využitie bude komplikovanejšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. „Diaľničná známka s jednodňovou platnosťou je platná do 24.00 hodiny dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest,“ píše sa v materiáli. Znamená to, že je síce jednodňová, ale bude platná len do polnoci bez ohľadu na to, kedy ju zakúpiš.

Z materiálov, ktoré vláda predložila, tiež vyplýva, že jej navrhovaná cena je 5,4 eura. Zavedenie jednodňovej známky bude podľa ministerstva dopravy stáť najviac 850-tisíc eur, uvádza Denník N. Odhadujú to na základe skúsenosti, keď sa pred približne troma rokmi zavádzala 365-dňová známka. Náklady na jej implementáciu do systému vyšli na 862-tisíc eur.

Jednodňová známka mala začať platiť už skôr, ako však informovali Noviny, ministerstvo to odložilo. „Dôvodom je, že legislatívny proces ešte nie je ukončený. Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky očakávame v druhej polovici roka,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy.

Typy diaľničných známok na Slovensku:

  • 365-dňová – platná 365 dní vrátane dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest a stojí 60 eur,
  • 30-dňová – platná 30 dní vrátane dňa určeného a stojí 17 eur,
  • 10-dňová – platná 10 dní vrátane dňa určeného a stojí 12 eur.

Zmeny sa dotknú aj mýta

Návrh však nehovorí len o jednodňovej diaľničnej známke. Cieľom návrhu sú popri zavedení možnosti úhrady jednodňovej diaľničnej známky aj úpravy v zákone o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií.

Týkať sa to má konkrétne priestupkov. Ako vodičovi ti môže hroziť pokuta vo výške stopäťdesiatnásobku neuhradeného mýta, najviac však do výšky 1 050 eur, píše SITA.

Dopravcovia môžu využívať aj Európske mýto. V blokovom konaní bude v prípade priestupku hroziť pokuta vo výške stonásobku neuhradeného mýta, pričom výsledná suma sa zaokrúhli na celú sumu v eurách deliteľnú piatimi, najviac do výšky 700 eur.

Tlačová agentúra tiež dopĺňa, že ak nie je možné určiť výšku neuhradeného mýta, uloží sa pokuta vo výške 700 eur. Za správny delikt sa zas uloží pokuta vo výške od 1 050 eur do 10 000 eur.

Zrušenie ročnej známky

V decembri sme ťa informovali aj o ďalšej zmene týkajúcej sa diaľničných známok. Obľúbenú ročnú známku od 1. januára 2024 zrušili, ministerstvo vodičov upokojovalo tým, že v ponuke aj naďalej zostáva 365-dňová známka. Obidve spomínané diaľničné známky stáli vodičov 60 eur.

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti sa stále vo veľkom predávajú aj ročné diaľničné známky, ktorých sa v tomto roku predalo 265-tisíc za celkom 13 miliónov eur. Verzia 365-dňovej diaľničnej známky je však u vodičov o niečo obľúbenejšia. Iba za prvých 10 mesiacov roku 2023 sa jej predalo až 965-tisíc kusov.

Zdroje: SITA, Úrad vlády Slovenskej republiky, Archív Startitup, Noviny, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá