Od dnes platí „diaľničná novinka“. Poteší tisíce Slovákov aj našich susedov

  • Najviac vodiči za jednodňovú diaľničnú známku zaplatia v susednom Maďarsku
  • Na Slovensku bude cena prívetivá
dialnica, zena za volantom
Ilustračný obrázok, TASR/Lukáš Grinaj, Unsplash/Igor Starkov
  • Najviac vodiči za jednodňovú diaľničnú známku zaplatia v susednom Maďarsku
  • Na Slovensku bude cena prívetivá

Jazda pre vodičov na českých diaľniciach bude o niečo drahšia. 1. marec 2024 je totiž dňom, kedy sa ceny diaľničných známok zmenia. Za ročnú diaľničnú známku si vodiči priplatia, za jednodňovú však zaplatia menej.

Okrem toho si od dnešného dňa môžu vodiči zakúpiť aj jednodňovú diaľničnú známku, ktorej platnosť trvá do polnoci dňa, kedy bola zakúpená. Za novinku vodiči zaplatia 200 českých korún, čo je 7,90 eura.

Okrem Česka si môžu vodiči jednodňovú diaľničnú známku zakúpiť aj v Rakúsku, kde stojí 8,60 eura. Čo sa týka Slovenska, tu bude známka stáť 5,40 eura, prípadne menej. Zavedená musí byť do konca apríla 2024.

Najviac vodiči za jednodňovú diaľničnú známku zaplatia v susednom Maďarsku, kde bude dostupná najskôr 31. marca a jej cena bude zhruba 13 eur.

Dôvodom zvyšovania cien sú predpisy

Posledné februárové dni českí vodiči skúmali výhody nákupu ročnej diaľničnej známky. Ak to totiž stihli, ušetriť mohli viac ako 31 eur. Po novom totiž ročná diaľničný známka stojí vyše 90 eur, informuje denník SME

Podľa českého ministerstva sú dôvodom zvyšovania cien európske predpisy. Tie uvádzajú, že cena 10-dňovej diaľničnej známky nesmie byť vyššia ako 9 % z ceny ročnej diaľničnej známky.

Potešujúcou správou pre českých vodičov je, že cena 10-dňovej diaľničnej známky sa znížila na 270 Kč (10,66 eura) a taktiež došlo k miernej zľave pri mesačnej známke, ktorá teraz stojí 430 Kč (16,98 eura).

Stále platí, že majitelia elektromobilov a vodíkových áut registrovaných v Českej republike zostávajú úplne oslobodení od poplatkov. Nové pravidlá však nevylučujú platbu diaľničných známok pre plug-in hybridné vozidlá, dokonca ani v prípade, ak majú evidenčné číslo začínajúce písmenami EL. Avšak majitelia týchto vozidiel budú platiť nižšie poplatky za diaľničné známky, napríklad za ročnú známku to bude 570 Kč (22,51 eura).

Ďalšie zvýhodnenie sa týka vodičov vozidiel s pohonom na CNG, LNG alebo biometán, ktorí budú platiť 1 150 Kč (45,41 eura) za ročnú diaľničnú známku. Naopak, majitelia vozidiel s pohonom na LPG nemajú nárok na žiadne výhody.

Jednodňová diaľničná známka na Slovensku môže ovplyvniť ceny ostatných

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: SME, Finsider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá