Mikulcov rezort nakúpi policajné autá za milióny: Staré vozy nahradia nové so žlto-modrým dizajnom

  • Ministerstvo vnútra nakúpi 760 nových vozidiel pre policajný zbor
  • Autá budú mať nový dizajn a budú stáť desiatky miliónov eur
Roman mikulec gestikuluje a policajné auto
TASR/Jaroslav Novák, TASR
  • Ministerstvo vnútra nakúpi 760 nových vozidiel pre policajný zbor
  • Autá budú mať nový dizajn a budú stáť desiatky miliónov eur

Strážcov zákona čaká poriadna zmena imidžu. Portfólio klasických policajných vozov sa rozrastie o autá s novým medzinárodným dizajnom. Ministerstvo vnútra totiž nakúpi 760 nových nízko-emisných vozidiel pre policajný zbor. Budú obstarané a financované v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

Konkrétne ide o 705 kusov nízko-emisných áut určených pre Policajný zbor, 47 kusov nízko-emisných vozidiel určených pre Enviro políciu a Odbor riadenia kriminálnych analýz a 8 dodávok pre Národnú centrálu osobitných druhov kriminality.

Elektrické vozidlá a plug-in hybridy

Ako uviedol štátny tajomník ministerstva Tomáš Oparty, momentálne je 905 vozidiel slúžiacich policajtom starých viac ako 15 rokov a 1 934 vozidiel má 12 rokov a viac. Doplnil, že 801 vozidiel má v súčasnosti najazdených viac ako 300 000 kilometrov.

„V pláne obnovy a odolnosti sú presne zadefinované rámce, kde sa v rámci výberu vozidiel môžeme pohybovať. Či už ide o elektrické vozidlá alebo plug-in hybridy, takisto musia spĺňať hranicu emisného limitu,“ uviedol Oparty. Zároveň dodal, že rezort zabezpečí pre vozidlá aj nabíjacie stanice vo viac ako 100 lokalitách.

Nové autá budú zároveň policajti využívať s novým dizajnom. Ten bude žlto-modrý. „Nové farby používajú polície naprieč Európou. Odborníci vybrali žltú, pretože má špeciálne fyzikálne vlastnosti, má vysokú viditeľnosť aj za znížených svetelných podmienok,“ povedal policajný prezident Štefan Hamran s tým, že viditeľnosť vozidiel zvyšuje bezpečnosť.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

„Treba si uvedomiť, že policajti v tých vozidlách strávia osem až 12 hodín denne,“ zdôraznil Hamran. Dodal, že nové autá sú spolu s novými uniformami a novými počítačmi vybavením, ktoré policajti najviac požadujú.

Policajný prezident a nové autá
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Hamran pre Startitup: Vozidlá za takmer 40 miliónov

Predbežná hodnota zákazy je 38 miliónov eur, uvidíme, aká bude finálna suma,“ uviedol pre Startitup policajný prezident Štefan Hamran.

„Ľudia na Slovensku si zaslúžia moderný Policajný zbor, na ktorý sa budú môcť spoľahnúť v ktoromkoľvek okamihu. Polícia si zase zaslúži podmienky na profesionálny výkon hodný 21. storočia. Nové autá by Policajný zbor mohol postupne začať dostávať v priebehu budúceho roka,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

„V Pláne obnovy a odolnosti sú presne zadefinované rámce, kde sa v rámci výberu vozidiel môžeme ľudovo povedané hýbať, či už ide o elektrické vozidlá alebo plug-in hybridy, takisto musia spĺňať hranicu emisného limitu,“ uviedol štátny tajomník ministerstva vnútra Tomáš Oparty.

Polícia okrem iného v uplynulých dňoch dostala nové vozidlá KIA Ceed Combi 1.5T v celkovom počte 60 kusov. Ide o autá nižšej strednej triedy typu Combi na benzínový pohon, ktoré nahradia opotrebované vozidlá vyradené z policajného autoparku.

Obstaranie vozidiel sa zrealizovalo pred zámerom zmeniť dizajn policajných vozidiel, preto sú ešte v pôvodných polepoch. Tieto autá sú určené pre krajské a okresné policajné riaditeľstvá, kriminálnu políciu a Úrad pre ochranu ústavných činiteľov.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá