Milana Reichela mafiáni obdivovali, chceli sa s ním fotiť: Bol som pre Černáka zaujímavý, bral ma ako svoj vzor

  • Milan Reichel nemal žiadnu organizovanú skupinu, neživil sa výpalným ani nespĺňal atribúty zločinca
  • Napriek tomu bol mnohými považovaný za mafiánskeho bossa spod Tatier
  • Dnes verejne hovorí o nekalých praktikách zločincov
Untitled design - 2021-04-24T111016.553
Facebook/SLOVENSKÁ MAFIA, Archív Mikuláš Černák
  • Milan Reichel nemal žiadnu organizovanú skupinu, neživil sa výpalným ani nespĺňal atribúty zločinca
  • Napriek tomu bol mnohými považovaný za mafiánskeho bossa spod Tatier
  • Dnes verejne hovorí o nekalých praktikách zločincov

Píše sa rok 1989. Na čele krajiny stoja podvodníci, zločinci a mafiánske skupiny. Divoké 90. roky sú čiernou dierou v dejinách Slovenska. V podsvetí sa doslova „varila“ krv.

Vraždili sa konkurenčné gangy, zabíjali parťáci a na rad prišli aj nevinní ľudia. Svedkovia zločincov mizli bez stopy a mafiáni utekali pred spravodlivosťou.

„Celkovo to bolo eldorádo. Tá doba priniesla strašne veľa vrážd,“ vyjadril sa pre Markízu Milan Reichel.

Vzor ako športovec aj ako chlap

Iní sa do toho zaplietli omylom. Jedným z takých bol vyššie spomínaný Milan Reichel, ktorý nemal žiadnu organizovanú skupinu, neživil sa výpalným a nespĺňal ani atribúty zločinca. Napriek tomu bol považovaný za mafiánskeho bossa spod Tatier.

Pátrala po ňom tajná polícia i nemilosrdní mafiáni. Stál bok po boku najznámejšieho mafiánskeho bossa Černáka a nejednu vraždu černákovcov videl na vlastné oči.

„Bol som pre nich niečo ako atrakcia. Keď som vyhral v Prahe šampionát, tak za mnou v Poprade dobehli, aby som sa s nimi šiel odfotiť do krčmy na Vernár. Bolo to smiešne, ale šiel som tam. Mal som za sebou život v Taliansku, mojou manželkou bola Talianka a Karin už bývala v Poprade na sídlisku. Bol som pre Černáka zaujímavý a bral ma ako svoj vzor,“ ozrejmil pre Plus 7 dní Milan Reichel.

Sýkora inteligenčne diametrálne prevyšoval Mikiho 

Reichel pomenovanie mafián rázne odmieta. No nepopiera už, že Černáka pozná a boli kamaráti. „Poznal som sa s mnohými ľuďmi – známymi politikmi, športovcami i tzv. bossmi. Holub bol môj kamarát, poznali sme sa roky. Stretával som sa aj so Sýkorom. Ak by som ho mal porovnať s Mikim, inteligenčne ho diametrálne prevyšoval,“ poznamenal pre Nový čas Milan Reichel.

„Nebol členom našej skupiny, fungoval samostatne a v začiatkoch bol pre nás vzorom ako športovec aj ako chlap. Bol finančne dobre zabezpečený, mal hotel, páčilo sa mi jeho vystupovanie, konanie a bol inteligentnejší,“ objasnil Černák vo  výpovedi pred súdom. 

Nehanbí sa ani priznať, že bol tresne stíhaný kvôli 65-miliónovému úverovému podvodu a tiež, že zo strachu pred spravodlivosťou unikal päť rokov. Po Reichelovi dokonca pátral Interpol.

Nakoniec ho zatkli v Čechách: „Nedostal som azyl a putoval som do väzenia na Slovensko. Za mrežami som strávil tri roky a nakoniec ma pustili pre porušenie ľudských práv. Stále som však stíhaný,“ ozrejmil Reichel v roku 2008.

Od kulturistiky k nekalým obchodom a hotelierstvu

Milan Reichel je rodený Popradčan, ktorý pochádza z váženej a usporiadanej rodiny. Od tínedžerskych čias sa venoval kulturistike, kde si dokonca vybojoval titul majstra Slovenska. Pomedzi to brigádoval v Stella bare v Smokovci.

Za vlády komunizmu odišiel do Talianska a jeho kroky domov viedli až po Nežnej revolúcii. Neprišiel však sám. Priviedol si svoju budúcu ženu, Talianku. Svadbu mali v roku 1991 a krátko na to sa im narodil syn. Ich manželstvo však po pár rokoch skončilo. 

V tom čase na scénu prichádza Hotel Gerlach a na pozíciu majiteľa práve Reichel so svojou rodinou. Z knihy Gustáva Murína – Mafia v Poprade sa dozvedáme, že Reichel svoje prvé peniaze zarobil pašovaním výživových doplnkov na Slovensko a pod obchodným menom Vila Lieska vykonával rozličné stavebné úpravy a rekonštrukcie.

Okrem toho mal perfektne rozbehnutý veľkoobchod a so svojimi talianskymi priateľmi údajne obchodoval s poľnohospodárskymi, chemickými a textilnými výrobkami.

Láska na prvý pohľad

Hotel Gerlach navštevovali známe osobnosti a tým si Reichel získaval čoraz väčšiu pozornosť. V knihe Mafia v Poprade – križovatka slovenského podsvetia sa píše: „Pri svojich vystúpeniach sa tu ubytovávali populárni zabávači ako Rasťo Piško, Štefan Skrúcany či Stano Radič. Chodila sem aj prvá ponovembrová miska Silvia Lakatošová, ktorá sa poznala s Karin Majtánovou, Miss Slovensko 1993 a vtedajšou hviezdou médií. Reichel, hoci už mal rodinu, s Karin vytvorili navonok ideálny pár.“

Reichel je otcom prvorodenej dcéry Majtánovej, ktorú porodila predčasne a vážne chorú. „Doteraz sa s ním nestretla, nemala potrebu. Nikdy sa na neho nepýtala, hoci vedela, že je. Ona je však natoľko taktná a inteligentná, že túto tému nikdy neotvárala. Iba raz, keď chodila do škôlky, mi povedala: Mami, škoda, že nemáme ocina, on by ma zobral na ruky. Ja viem, že ty nevládzeš.“

„Teraz v šestnástich má ambíciu stretnúť sa s ním a ja jej brániť nebudem. Práve naopak, ľutujem, že som ju dala adoptovať bývalému manželovi. Ten krok sa mi zdal v čase, keď som žila s Jurajom a Karinka mala iba desať rokov, rozumný, no dnes som presvedčená, že taký rozumný nebol. A ľutujem aj to, že som vtedy v dvadsiatke nemala hneď dve deti po sebe,“ vyjadrila sa pre magazín Šarm Majtánová, ktorá tiež povedala, že šlo o lásku na prvý pohľad.

Takú, ktorá je len raz v živote a nebyť toho, že musela odísť zo Slovenska, tak si myslí, že by sa s Reichelom nikdy nerozišli.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Karin Majtánová (@majtanovak)

Neprejde týždeň, aby niekoho nezabil

Reichel je však jeden z mála, ktorý neskončil mŕtvy či za bránami väznice. Pred viac než dvanástimi rokmi sa o mafiánskych praktikách rozrozprával a začal svedčiť. Niekdajší tatranský boss a hoteliér Milan Reichel na Černákovu adresu uviedol: „Černák mi povedal, že neprejde týždeň, aby niekoho nezabil.“

Reichela som spoznal cez Alojza Házyho v rokoch 1992 – 93. Poznal som ho ako sebavedomého človeka, pretože vlastnil v tom čase Hotel Gerlach. Rád sa chválil svojim príbuzným. Keď som raz sedel na káve v hoteli Urpín, v Čupkovej kaviarni, kde som sa zdržiaval väčšinou v rokoch 1992 – 1994, všimol som si, že ku mne prichádza asi 120 kg ryšavý chlap, v ktorom som potom spoznal odfarbeného Alojza Házyho, píše Gustáv Murín vo svojej knihe Mafia v Poprade – križovatka slovenského podsvetia.

Život najznámejšieho mafiánskeho bossa, ktorý v 90. rokoch ovládol Slovensko: ,,Som síce zločinec, ale mám svoju darebácku česť“

„S Reichelom nás zoznámil Loj­zo Házy. V tom čase bol Reichel majiteľom niekoľkých hotelov. Bolo vidno, že je finančne zabezpečený. Rozprával o kontaktoch s talianskou mafiou a on bol pre nás taký vzor dokonalosti, športovca. Brali sme ho tak, že je intelektuálne na tom dobre. Vedel vystupovať, komunikovať,“ takto si na Reichela spomínal v jednej zo svojich výpovedí Mikuláš Černák.

Černák mal viac šťastia ako rozumu

Reichel sa s Černákom zoznámil v čase, kedy v roku 1992 vyhral európsky pohár v pretláčaní rukou. V roku 2008 pre Plus jeden deň povedal: „Keď sme sa videli, hovorili sme o cvičení. Žiadne obchody sme spolu nerobili. Je to nevyspytateľný človek, ktorý šíril strach, a to sa mu stalo osudným. Je zarážajúce, že všetci najvernejší sa mu nakoniec otočili chrbtom. Môj názor je, že Černák mal viac šťastia ako rozumu.“

Reichelov hotel Gerlach sa stal časom miestom aj iných ako priateľských stretnutí. Mikuláš Černák si tam so svojimi ľuďmi začali vybavovať účty. Ako prvý im na „mušku“ prišiel Jozef Filip, ktorý bol s Reichelom kamarát a dlhodobo prebýval u neho v hoteli. No Milan ho v tom čase poznal pod menom Horák. Jeho skutočné meno sa dozvedel z pátracej televíznej relácie.

Napriek tomu, že Reichel upovedomil políciu, tá neprišla. Skončil to s ním napokon Černák.

zdroj: Archív Mikuláš Černák

Všetko najlepšie k narodeninám

Smrť si po Filipa prišla v deň Reichelových narodenín. Vo výpovedí pre súdom Reichel uvádza: „Počas osláv narodenín v septembri 1994 ma v nočnom bare navštívil Mikuláš Černák s niekoľkými osobami a domáhal sa stretnutia s Filipom. Keďže mu odmietol vydať kľúče od chaty, kde sa mala táto osoba nachádzať, požiadal ho Mikuláš Černák, aby na chatu išiel spolu s ním. Tam sa s poškodeným Jozefom Filipom stretli a vypili šampanské. Potom mu vraj Mikuláš Černák povedal, že chce Filipa vystrašiť a on sa ku všetkému prizná. Následne na to nasadli všetci traja do auta a podľa slov Milana Reichela nasledovali druhé osobné auto smerom na Liptovskú Tepličku.“

Autom zastali v lesnej škôlke, kde na Filipa čakala guľka do hlavy a vykopaný „hrob“.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: tvnoviny.sk, nastope.sk, cas.sk, aktuality.sk, 1.pluska.sk, sarm.sk, plus7dni.pluska.sk, markiza.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech