Miliardár Kanye West je geniálny umelec, šikovný podnikateľ. A obdivovateľ Donalda Trumpa

  • Majetok Kanye Westa sa odhaduje na 1,3 miliardy dolárov
  • Okrem hudby podniká v módnom priemysle, odkiaľ má najväčšie zisky
  • Je manželom Kim Kardashian
pjimage (6)
Instagram/kanyew.est, Instagram/yeezyboosts
  • Majetok Kanye Westa sa odhaduje na 1,3 miliardy dolárov
  • Okrem hudby podniká v módnom priemysle, odkiaľ má najväčšie zisky
  • Je manželom Kim Kardashian

Kanye West, kontroverzný raper, ktorý však nie je len raperom. West bol podľa Forbes nedávno vyhlásený za miliardára.

Hoci tvrdil už minulý rok, že je miliardárom, až v apríli tohto roku potvrdil Forbes hodnotu jeho financií. Na základe kalkulačky čistej hodnoty majetku sa Westov majetok odhaduje na 1,3 miliardy dolárov. Čo však stojí za jeho úspechom a kto vlastne Kanye West je?

Umelec génius

Stronger, Gold Digger či All of the lights. Pesničky, ktoré od Kanye Westa pozná zrejme každý. Populárny sa stal aj po incidente so speváčkou Taylor Swift či po manželstve s populárnou Kim Kardashian, ktorá sa šikovne pohybuje v biznise vďaka vybudovanej reputácii a mena kvôli reality show Keeping Up With The Kardashians.  

Podľa Forbes bol takisto West najlepšie platený hip-hop umelec za rok 2019. V roku 2019 zarobil 150 miliónov dolárov. Jay-Z, druhý najlepšie zarábajúci umelec v brandži, zarobil v roku 2019 odhadom 81 miliónov dolárov. Drake bol tretí najlepšie platený umelec hip-hopu so ziskom 75 miliónov dolárov (všetky zárobky boli po zdanení).

Raper sa však nevenuje len hudbe. Dokonca aj jeho zisky nepochádzajú primárne z jeho hudobnej tvorby, ale predovšetkým z jeho značky Yeezy. Tá nadviazala partnerstvo so značkou Adidas a minulý rok dosiahla tržby 1,3 miliardy dolárov.

Nový biznis

Tenisky a oblečenie jeho značky sú vždy limitované. To znamená, že ich nie je neobmedzené množstvo, čo je skvelý nástroj marketingu a rýchleho predaja. Jednu hodinu po tom, ako boli tenisky Boost 350 uvedené  na trh za 200 dolárov, boli hneď vypredané či už v kamenných obchodoch alebo online.

Obrovský úspech z Oravy: Patrí k podnikateľskej špičke, peniaze ale nerieši. Prvoradí sú zamestnanci

Úspechu značky pomáha aj to, že jeho rovnako slávna manželka Kim Kardashian-West patrí medzi jeho najväčších obdivovateľov a podporovateľov. V roku 2018 bola Kardashian-West v centre kampani svojho manžela pre Yeezy Season 6, keď na verejnosti nosila celú novú kolekciu. Ako to už býva, v hľadáčiku ju mali fotografi a novinári všade, kam sa pohla. Šlo o dokonalé promo.

zdroj: Getty Images/ Randy Brooke

Podľa CNN sa Kanye West momentálne chystá zamerať sa na kozmetický biznis. 2. júna West podal na Úrad pre patenty a ochranné známky USA novú ochrannú známku na meno svojej luxusnej značky streetwear Yeezy pre množstvo ďalších nových výrobkov, ktoré zahŕňajú make-up a parfémy. Ide o výrobky na starostlivosť o pleť, vlasy a nechty a mnohé ďalšie kozmetické produkty.

Potenciálne nové produkty môžu obsahovať aj wellness položky, ako sú vonné keramické kamene, aroma-terapeutické vankúše, éterické oleje, kúpeľové kryštály či voňavé sviečky.

Trump je môj brat

Aj keď v podnikaní a v hudobnom svete ide o génia, čelí kritike kvôli podporovaniu súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Obaja máme dračiu energiu,“ písal pred pár rokmi na Twitteri. „Je môj brat. Milujem všetkých. Nesúhlasím so všetkým, čo niektorí robia. To z nás robí jednotlivcov. A máme právo rozmýšľať nezávisle od seba.“

Začiatkom tohto roka povedal pre WSJ Magazine, že nemá rád, keď ľudia predpokladajú, že poznajú jeho politické názory pre jeho rasu, zázemie alebo z rapovej kariéry. Časopisu tiež prezradil, že aj keď v prezidentských voľbách v roku 2016 nehlasoval za Trumpa, spätne by to urobil. S Trumpom sa dokonca aj stretol, no za svoje názory si vyslúžil kritiku od mnohých celebrít.

Gospel a bipolárna porucha

Kanye West taktiež šokoval minulý rok aj svojich fanúšikov a priaznivcov kresťanskými albumami. Ako píše The Guardian, rozhodol sa rozbehnúť projekt Sunday Service. Spojenie gospelu a rapu začalo najskôr v podobe bohoslužieb, no neskôr toto spojenie prinieslo dva albumy a spoločné vystúpenie projektu na Coachelle.

View this post on Instagram

Let the Lord be with you.

A post shared by KANYE WEST (@jesusisking) on

Aj v tejto pozitívnej zmene ho podporuje jeho manželka, ktorá nie je vo svete podnikania nováčikom. Kim Kardashian sa stala populárna kvôli spomínanej reality show, no spoločne so svojimi deťmi podporuje naplno svojho manžela a buduje si vlastné impérium, ako to je v rodine Kardashian zvykom.

Kanye West trpí bipolárnou poruchou. Netají sa tým, práve naopak, vydal album I hate being bipolar, it’s awesome. Bipolárna porucha mu spôsobila mnohé psychické ťažkosti.

Kanye vtedy vrhol svoje vlastné duševné zdravie do centra pozornosti. Tým, že bol tak otvorený, doslova vyrazil dvere z pántov pre fanúšikov, príležitostných poslucháčov a ďalších, aby prediskutovali prínosy a nedostatky toho, čo to znamená žiť život s psychikou, ktorá funguje inak, píše Revolt.

Zdroje: revolt.tv, wsj.com, cnn.com, bussinesinsider.com, forbes.com, vox.com, forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech