Milionár Pavol Krupa: Zá­kla­dom dob­rej pri­pra­ve­nosti na krízu je dr­žať do­sta­tok ho­to­vosti

  • Rozhovor s predsedom predstavenstva a majiteľom spoločnosti Krupa Global Investments, pánom Pavlom Krupom
  • Dočítaš sa, aké krédo má jeden z najúspešnejších podnikateľov na Slovensku
  • Zameriava sa na burzové investície v USA, Veľkej Británii a Nemecku
  • Kam sa vám oplatí investovať, keď ste začínajúci investor?
Krupa_titulka
Archív Krupa Global Investments
  • Rozhovor s predsedom predstavenstva a majiteľom spoločnosti Krupa Global Investments, pánom Pavlom Krupom
  • Dočítaš sa, aké krédo má jeden z najúspešnejších podnikateľov na Slovensku
  • Zameriava sa na burzové investície v USA, Veľkej Británii a Nemecku
  • Kam sa vám oplatí investovať, keď ste začínajúci investor?

Rok 2018 je za nami. Mnohí ekonómovia predikujú, že ekonomika začína byť prehriatá, pripravujete sa na možno ďalšiu krízu?

Naša investičná stratégia spočíva v aktivistickom prístupe, respektíve vstupujeme do spoločností, ktoré sú z určitých dôvodov podhodnotené a ich hodnotu sa snažíme aktívnym prístupom zvyšovať. Takéto spoločnosti sú ale výrazne lacnejšie. Preto v prípade prepadu akciových trhov klesajú oveľa menej, ako trh samotný, pokiaľ vôbec. Domnievam sa, že sme na prípadnú krízu dobre pripravení, čisto z podstaty nášho investičného prístupu. Základom dobrej pripravenosti na krízu je držať dostatok hotovosti a mať dostatočne diverzifikované portfólio. Doporučujem orientovať sa na trhy a na spoločnosti s menšou volatilitou.

Zaregistrovali sme váš nový projekt – Krupa Global Investments, môžete nám o tejto iniciatíve povedať niečo viac? 

Nejde o nový projekt, ale o spoločnosť, pod ktorou už nejakú dobu realizujem svoje investičné aktivity. Pod hlavičkou Krupa Global Investments (KGL) sa zameriavam primárne na oblasti príležitostného biznisu, realizujem investície s aktivistickým prístupom. Zameriavam sa na burzové investície po celom svete s primárnym zameraním na burzy v USA, Veľkej Británii a Nemecku. Hľadáme investičné príležitosti a projekty s dvojciferným ročným výnosom.

Aký je rozdiel medzi Arca Capital a Krupa Global Investments?

V prvej polovici minulého roka sme oddelili príležitostné aktivity a aktivistický spôsob investovania od ostatných aktivít skupiny Arca Capital a tak vznikla spoločnosť Krupa Global Investments. Pod hlavičkou KGI momentálne realizujem svoje príležitostné aktivity a aktivistické investície. To sú aktivity, kde disponujem najväčším know-how a ktoré ma bavia najviac. V skupine Arca Capital vlastním menšinový podiel.

Aké sú ďalšie ciele firmy Krupa Global Investments?

Posledné roky sústredime stále viac svojich aktivít na burzové investície v USA, nakoľko tu vieme nájsť mnoho veľmi zaujímavých príležitostí s potenciálom vysokého zhodnotenia vo výške desiatok percent. Našim aktuálnym projektom v USA je napríklad významná investícia do poisteneckej spoločnosti AmTrust Financial či potravinarského kolosu Kraft Heinz. Tu plánujeme naše aktivity naďalej rozširovať.

V rámci poslednej návštevy v USA, na konci minulého roka, som sa napríklad stretol s americkým investorom Carlom Icahnem. Spoločne sme prebrali aktuálne investičné príležitosti ako v USA, tak v Európe a prejednali sme potenciálne možnosti vzájomnej spolupráce.

Pracovať pre vás je určite veľmi náročné. Čo je pre vás kľúčové pri výbere spolupracovníkov?

Na svojich projektoch pracujem v rámci úzkeho tímu ľudí, ktorým stopercentne dôverujem a riešim s nimi veci vo dne v noci. Mojou filozofiou nie je tím ľudí stále delegovať, ale v niektorých veciach im nechávam voľnejšiu ruku a viem, že svoju prácu robia dobre a môžem sa na nich spoľahnúť.

Ktoré segmenty sú pre vás investične najatraktívnejšie?

Vzhľadom na vyváženosť a diverzifikáciu portfólia smerujeme naše investície naprieč rôznymi sektormi. Primárne sa však zameriavame na spoločnosti v oblasti IT, poisťovníctva, zdravotníctva, športu, high-tech, maloobchod, stavebné, ťažobné a zbrojné spoločnosti.

Akú výnosnosť vám prinášajú vaše investičné aktivity?  

Vyberám si investičné príležitosti s potenciálom zhodnotenia v desiatkach percentách ročne s ohľadom na ich kvalitu a dynamický rast spoločnosti. Vždy bojujem za vec, v ktorej som si istý – zvýšenie podhodnotenej hodnoty spoločnosti, boj o minoritných akcionárov. Tomu potom zodpovedá aj vyššie zhodnotenie mojej investície.

Medzi našimi čitateľmi je množstvo začínajúcich investorov. Kam by ste im poradili ivestovať svoje peniaze? 

Začínajúcim investorom, ktorí investujú skôr menšie čiastky, by som jednoznačne odporúčil dlhopisy, poprípade investičné fondy, ktoré spolu s profesionálnou správou ponúkajú aj dostatočne diverzifikované portfólio. Diverzifikácia je základom úspechu. Skupina Arca Capital viac ako desať rokov realizuje klientom zaujímavé zhodnotenia, napríklad prostredníctvom investičného fondu kvalifikovaných investorov Arca Capital CEE.

Dokonalý time management je výsada najúspešnejších. Ako vyzerá váš bežný pracovný deň?

Moja práca je mojim koníčkom. Je to moja každodenná životná náplň, ktorá ma baví a ktorej venujem neobmedzené množstvo svojho času. Momentálne riešim s mojim úzkym tímom ľudí asi desať projektov, na ktorých intenzívne pracujeme, ale mimo toho každodenne vyhodnocujeme radu ďalších príležitostí. Každý deň je pre nás novou príležitosťou a výzvou.

Kde a ako najradšej dobíjate energiu? Aké sú vaše hobby, keď nie ste v práci?

Ideálnym odreagovaním je pre mňa prepojenie biznisu so športom. Šport je moja ďalšia závislosť, hlavne plávanie, cyklistika a ďalšie outdorové aktivity. Či už u nás na záhrade, na horách alebo pri mori.

Na čo najradšej míňate zarobené peniaze?

Všetky svoje zarobené peniaze opätovne investujem do svojho podnikania.

Máte nejaké životné krédo, ktorého sa držíte a dostalo vás tam, kde ste dnes?

Čo sa týka investícii na burze a aktivistického prístupu, držím sa vo väčšine prípadov napríklad doporučení inšpirativného investora Warrena Buffetta. „Nikdy neinvestujte do biznisu, ktorému nerozumiete.” Základom pre hľadanie tých správnych investičných príležitosti je dlhoročná skúsenosť a znalosť oblasti, ale samozrejme je taktiež potrebný aj dobrý inštinkt a vôla riskovať.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech