Milionár Patrik Tkáč stavia na Devíne „najlepšie obecné potraviny na Slovensku“

  • Spoluvlastník spoločnosti J&T, milionár Patrik Tkáč má s bratislavskou mestskou časťou Devín naozaj veľké plány
  • Najnovšie tu chce postaviť podľa jeho slov najlepšie obecné potraviny na Slovensku či nové Zdravotné stredisko
A.M. architects
  • Spoluvlastník spoločnosti J&T, milionár Patrik Tkáč má s bratislavskou mestskou časťou Devín naozaj veľké plány
  • Najnovšie tu chce postaviť podľa jeho slov najlepšie obecné potraviny na Slovensku či nové Zdravotné stredisko

Nové potraviny na Devíne tento mesiac získali stavebné povolenie a zverejnená je už aj ich vizualizácia, ktorá pochádza z dielne A.M. architects.

Patrik Tkáč, ktorí v tejto mestskej časti sám žije, sem chcel najskôr priniesť potraviny Yeme, no k dohode podľa jeho slov nakoniec nedošlo.

„Tak sa moja sesternica školí u nás v Terne ( Kraj) a snáď to zvládneme lepšie ako Yeme. Nech vás nestraší Yeme cenou. Viem, že celý základný sortiment musí byť cenou porovnateľný s bežnými značkami. Nebude to ale Terno ani Kraj, oni nám len pomôžu s rozbehom. Názov potravín by som bol rád, keby bol vybratý hlasovaním, nech je s tým aj trochu sranda,“ vyjadril sa vo facebookovej skupine združujúcej obyvateľov Devína Patrik Tkáč.

Gepostet von A.M. architects am Montag, 16. März 2020

Devínčanom tu má pribudnúť aj lokálna pekáreň či prémiový obchod s vínom. Podľa veľmi optimistických odhadov Patrika Tkáča by mohli byť nové potraviny realitou už v septembri 2021, no s otvorením sa skôr počíta pred Vianocami 2021. 

Milionár Tkáč svoje plány diskutuje aj s obyvateľmi Devína, ktorí môžu projekt pripomienkovať a dávať vlastné návrhy na ich smerovanie či názov.

„Budem rád, keď sa ohľadom funkčnosti potravín, úprav okolitého priestoru, názvu potravín, otváracích hodín a vôbec čohokoľvek súvisiaceho zapojíte do diskusie a pomôžete ku vzniku najlepších obecných potravín na Slovensku,“ napísal Tkáč.

Gepostet von A.M. architects am Montag, 16. März 2020

Patrik Tkáč objasňuje, že túto novinku neberie ako podnikanie, no bol by rád, ak by zároveň nový projekt nemusel ani navždy dotovať. 

„Ja to mám v hlave tak, že si to má zarobiť na prevádzkové náklady a bežné opravy. Nečakám, že sa to niekedy vráti, ale nie je to ani filantropia. Ja verím v rast hodnoty nehnuteľností v Devíne, takže mne stačí, že porastie hodnota, aj keď dúfam, že dlho nebudem musieť testovať tú cenu predajom. Budem vždy transparentne informovať o tržbách a nákladoch,“ doplnil Patrik Tkáč.

Nové centrum Devína

Tkáč zároveň plánuje aj zveľadenie celej lokality na Devíne. Pribudnúť má vinič, ako aj príjemné posedenie vo vinohrade či atrakcia pre deti v podobe drevených mostíkov.

V lokalite majú pribudnúť aj kravy malého plemena s názvom Jersey. Tie tu budú primárne kvôli spásaniu a hnojeniu a neskôr aj kvôli mlieku.

„Kto má pozemky, ktoré sú použiteľné ako pasienky, tak budem rád, keď sa dohodneme na prenájme za pasenie. Každému, kto je ochotný začať opäť pestovať vinič tam, kde vinič patrí, radi pomôžeme technicky, finančne aj radou,“ odkazuje obyvateľom Devína.

BRATISLAVA – MESTSKÁ ČASŤ DEVÍN.Devín, Bratislava, Slovakia

Gepostet von Bohuslav Boko Ďurian am Dienstag, 5. April 2016

V pláne je aj vybudovanie nového parkoviska, zapustenie odpadných kontajnerov do zeme, vybudovanie detského ihriska,  či rekonštrukcia Zeleného (bieleho) domu a úprava chodníkov a obrubníkov.

„Všetky tieto veci by mali byť urobené v súlade s minimálne väčšinovým dobrým pocitom a súhlasom všetkých obyvateľov Devína. Prakticky všetko bude riešené dotknutými orgánmi, ale sme sa zhodli, že je dobre dať tieto návrhy do verejnej diskusie,“ hovorí.

Pribudne aj nové Zdravotné stredisko 

Devín sa dlhodobo trápi aj plnými kapacitami okolitých obvodných lekárov či pediatrov. Táto mestská čas sa výrazne rozrastá a zriadenie zdravotného strediska je tu viac ako žiadané.

Patrik Tkáč sa preto rozhodol podieľať sa na vybudovaní celkom nového Zdravotného strediska. Má ísť o obnovu bývalého strediska známeho pod názvom „Okál“.

V stredisku bude priestor pre tri ambulancie, a to všeobecného lekára, pediatra a internistu, prípadne chirurga. „Okál“ je však doslova v havarijnom stave a vyžaduje zásadnú obnovu. Mestská časť v nútenej správe však nemá pridelené finančné prostriedky na rekonštrukciu ani na prevádzku zdravotného strediska. 

BRATISLAVA MESTSKÁ ČASŤ – DEVÍN.

Gepostet von Bohuslav Boko Ďurian am Dienstag, 5. April 2016

Návratnosť vložených financií pri plánovanej kapitácii (mesačná paušálna platba, ktorú dostáva lekár od poisťovne za každého registrovaného poistenca) maximálne 1 500 pacientov nie je pre lekára reálna. Preto sa plánuje realizovať tento zámer formou účelového prenájmu schátralého objektu občianskemu združeniu, ktoré sa zmluvne zaviaže zabezpečiť finančné prostriedky na rekonštrukciu, následne objekt zrekonštruovať a sprevádzkovať.

Budova strediska vrátane pozemku naďalej ostane majetkom mestskej časti Devín. Občianske združenie bude zdroje financií na stavbu zdravotného strediska získavať z darov občanov, právnických osôb, sponzorstvom a prípadne aj zo spolufinancovania mestskej časti.

BRATISLAVA MESTSKÁ ČASŤ – DEVÍN.

Gepostet von Bohuslav Boko Ďurian am Dienstag, 5. April 2016

Dobrou správou je, že v rámci hľadania zdrojov financií na rekonštrukciu sa ukázalo, že Patrik Tkáč rád zahrnie obnovu „Okálu“ do koncepcie svojho projektu zveľadenia celej lokality.

„V centre Devína má vyrásť obchod s potravinami, parkovisko, detské ihrisko ako aj skultúrnený pozemok tzv. Zeleného domu. Zdravotné stredisko zapadá do tejto koncepcie občianskej vybavenosti doslova ideálne. Jeho významný finančný príspevok – dar novovzniknutému občianskemu združeniu, ktoré sa zmluvne zaviaže splniť záväzok sprevádzkovania Okálu ako zdravotného strediska – je zásadnou injekciou potrebnou na to,  aby tento občiansky dôležitý projekt nadobudol reálnu podobu,“ dodala lekárka a Devínčanka MUDr. Ema Miznerová.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech