Miliónový startup plní vegánom sny. Mlieko totožné s kravským nevyrábajú z rastlín ani zvierat

  • S ich mliekom dokážu vyrobiť takmer všetko, aj to, kam nesiahajú možnosti rastlinných alternatív
  • Do projektu chcú zapojiť celý svet
mlieko
Unsplash/ Anita Jankovic
  • S ich mliekom dokážu vyrobiť takmer všetko, aj to, kam nesiahajú možnosti rastlinných alternatív
  • Do projektu chcú zapojiť celý svet

Rastlinné alternatívy mlieka už dnes netreba nikomu predstavovať. Startup Perfect Day však prichádza s ďalšou možnosťou, informuje CNN. V procese výroby nie sú žiadne zvieratá a z ich mlieka sa dajú vyrábať aj jogurty či syr.

Kľúčom úspechu je, že ich mlieko má bielkoviny, ktoré sú „molekulárne totožné“ s tými, ktoré nájdeme v kravskom.

Odhalili magickú ingredienciu

„Premýšľali sme nad tým, čo také je v mlieku, čo mu dáva neuveriteľnú všestrannosť a výživu, ktorá v rastlinných alternatívach stále chýba,“ hovorí spoluzakladateľ startupu Ryan Pandya.

Kalifornský startup s cieľom vytvoriť mlieko, ktoré v procese nezahŕňa kravy, no aj napriek tomu spĺňa všetky jeho kvality, založili už v roku 2014.

Hľadali sme tú magickú ingredienciu, ktorá robí mlieko mliekom. Ukázalo sa, že skutočne existuje, sú to jeho bielkoviny. Potom bolo už jasné, na čom musíme pracovať: ako vytvoriť mliečne bielkoviny bez zvierat.“

Perfect Day na svojom webe vysvetľuje, že rastlinné alternatívy nemajú tie bielkoviny, ktoré mlieku dodávajú jemu typickú všestrannú funkcionalitu. Z rovnakého dôvodu im chýba štrukturálna stabilita, kvôli ktorej sa z mlieka dá vyrobiť pevná pena.

Namiesto piva majú mlieko

Nevyrábajú rovno mlieko. Proces výroby prirovnávajú k tomu, ako sa vyrába pivo či víno. Kúzlo spočíva v nádrži na kvasenie: „Namiesto piva však na konci máme mliečne bielkoviny. Tie vysušíme a v podstate sme skončili.“

Z prášku, ktorý vznikne sušením, vytvárajú mlieko. Vedia urobiť takmer čokoľvek: jogurty, mozzarellu, zmrzlinu či syr.

„Nie je v tom žiadna laktóza, žiaden cholesterol ani hormóny. Ja by som povedal, že je to vhodné aj pre vegánov,“ tvrdí Ryan.

Na trh vyrazili so zmrzlinou z ich dielne, zatiaľ ju však môžu skúsiť len nakupujúci v Spojených štátoch a v Hong Kongu.

mlieko
zdroj: Unsplash/The Humble

Ekologická alternatíva

To, že sa celý proces výroby zaobíde bez kráv, šetrí aj našu planétu. Perfect Day znižuje emisie skleníkových plynov o najmenej 85 % a najviac 97 % v porovnaní s tradičnými výrobnými metódami, informuje Business Insider. Na svoj projekt už vyzbierali 310 miliónov eur a zamestnávajú viac než 200 zamestnancov, pričom stále rastú.

Ich najbližším cieľom je do procesu zapojiť aj tradičné spoločnosti, ktoré vyrábajú mlieko: „Sami to nezvládneme. Chceme pracovať s firmami po celom svete, ktoré majú možnosti vyrábať mlieko našim spôsobom. Chceme vytvoriť zajtrajšok spolu s nimi.“

Zdroje: CNN, Perfect Day, Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie