Milióny Ukrajincov ostali odrezaní od elektriny. Zelenskyj sa tvrdo pustil do Klička

  • Kritickú situáciu vyvolali ruské útoky na infraštruktúru
  • Zelenskyj prekvapivo skritizoval starostu Kyjeva Klička
Zelenskyj a Kyjev bez elektriny
TASR/AP/Ukrainian Presidential Press, SITA,AP
  • Kritickú situáciu vyvolali ruské útoky na infraštruktúru
  • Zelenskyj prekvapivo skritizoval starostu Kyjeva Klička

Viac ako šesť miliónov odberateľov ľudí na vojnou sužovanej Ukrajine naďalej zostáva bez elektriny. To je približne polovica z tých, ktorí prišli o dodávky elektrickej energie po stredajších ruských útokoch. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje agentúra SITA.

Bez elektriny sú milióny Ukrajincov, Zelenskyj skritizoval Klička

„V stredu večer bolo odrezaných od elektriny takmer 12 miliónov spotrebiteľov. Naďalej trvajú výpadky vo väčšine regiónov a v Kyjeve,“ povedal Zelenskyj.

Dodal, že najväčším problémom s dodávkami elektriny čelí Kyjevská, Odeská, Ľvovská, Vinnycká a Dnipropetrovská oblasť. V hlavnom meste nemá elektrinu približne 600-tisíc odberateľov. Mnohí obyvatelia Kyjeva sú podľa neho bez elektriny už viac ako 20 či dokonca 30 hodín.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prekvapivo skritizoval v piatok starostu Kyjeva Vitalija Klička za nedostatočnú prácu v súvislosti so zriaďovaním núdzových centier na pomoc obyvateľom, ktorí sú v dôsledku ruských útokov bez elektriny a tepla. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Po ničivom ruskom ostreľovaní ukrajinskej energetickej infraštruktúry Ukrajina zriadila tisícky takzvaných „centier neporaziteľnosti“, kde majú ľudia prístup k teplu, vode či internetovej a mobilnej sieti.

Vo svojom pravidelnom videoposolstve v noci na sobotu však Zelenskyj poznamenal, že Kličko a predstavitelia jeho úradu nevynaložili dostatočné úsilie na pomoc obyvateľom. „Žiaľ miestne úrady nepostupovali dobre vo všetkých mestách. Sťažnosti sú najmä v Kyjeve… Mierne povedané, je potrebné toho urobiť viac,“ povedal s tým, že úroveň dostupných služieb v Kyjeve nie postačujúca.

„Prosím, venujte tomu pozornosť – ľudia v Kyjeve potrebujú viac podpory… mnohí sú bez prúdu 20 alebo dokonca 30 hodín. Od úradu starostu očakávame kvalitnú prácu,“ uviedol.

Zelenskyj tiež kritizoval tých, ktorí podľa neho klamali vo svojich oficiálnych správach, podrobnosti však neuviedol. Doteraz bolo zriadených viac než 4 000 takýchto centier.

Zo strany Zelenského išlo o nezvyčajné výroky, pretože sa počas vojny snažil pestovať obraz národnej jednoty a zvyčajne na adresu svojich predstaviteľov nešetrí chválou, všíma si agentúra Reuters.

Vitalij Kličko (51), bývalý boxerský šampión, bol za starostu Kyjeva zvolený v roku 2014. Jeho úrad na Zelenského vyjadrenia doposiaľ bezprostredne nereagoval.

Ruská propaganda tvrdí, že sa Ukrajinci v Kyjeve napadli „sami“

Rusko vo štvrtok poprelo, že útokmi zámerne cielilo na ukrajinské hlavné mesto Kyjev. Zo spôsobenia škôd na kritickej energetickej infraštruktúre v ukrajinskej metropole obvinilo „zahraničné a ukrajinské“ rakety protivzdušnej obrany, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„Na ciele v Kyjeve nebol podniknutý ani jediný útok,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Všetky škody sú podľa ministerstva „výsledkom dopadu rakiet zo zahraničných a ukrajinských systémov protivzdušnej obrany, umiestnených v obytných oblastiach ukrajinského hlavného mesta“. Ruský rezort obrany však priznal „masívne útoky… na vojenské velenie Ukrajiny a s ním spojené energetické zariadenia“.

Stredajšie útoky na Kyjev si vyžiadali tri obete na životoch vrátane 17-ročného dievčaťa, pripomína AFP. Veľká časť Ukrajiny strávila noc na štvrtok bez elektriny a vody pri vonkajších teplotách pod bodom mrazu. 

„Vedenie Ukrajiny má všetky príležitosti na to, aby situáciu vrátilo do normálu… ak splní požiadavky ruskej strany,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že nastávajúce zimné obdobie bude v dôsledku škôd na celoštátnej energetickej infraštruktúre ohrozovať životy miliónov ľudí na Ukrajine.

Cherson po raketovom útoku
zdroj: TASR/AP/Bernat Armangue

V oslobodenom Chersone obnovili dodávky elektriny

V juhoukrajinskom meste Cherson, z ktorého sa pred vyše dvoma týždňami stiahli ruské okupačné jednotky, obnovili dodávky elektrickej energie. Oznámil to v sobotu zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko, ktorého citovala agentúra Reuters.

„Najskôr dodávame elektrinu zariadeniam kritickej mestskej infraštruktúry a potom okamžite odberateľom v jednotlivých domácnostiach,“ napísal Tymošenko na sociálnej sieti Telegram, informuje TASR.

Ruská armáda pred svojím ústupom zničila miestnu infraštruktúru do tej miery, že mesto zostalo bez dodávok elektriny, vody a kúrenia. Miestni obyvatelia musia čakať v radoch na prídely potravín, vody a pomoci.

Kyjevom otriaslo viacero výbuchov

Cherson bol prvým veľkým ukrajinským mestom a jedinou metropolou niektorej z oblastí Ukrajiny, ktorú po februárovej invázii obsadili ruské okupačné sily. Podľa pozorovateľov má znovuzískanie Chersonu pre Ukrajincov veľký symbolický význam.

Ukrajinská armáda po úspešnej protiofenzíve a systematickom ostreľovaní ruských zásobovacích trás opätovne obsadila Cherson 11. novembra. Ruské jednotky sa z mesta predtým stiahli na druhý breh rieky Dneper. Odtiaľ naďalej pokračujú v ostreľovaní Chersonu, pri ktorom v priebehu tohto týždňa zahynulo už minimálne 15 civilistov a ďalších 35 utrpelo zranenia.

Vzhľadom na mieru zničenia miestnej infraštruktúry aj na pokračujúce ruské útoky začala ukrajinská vláda začala v piatok evakuovať pacientov z chersonských nemocníc, medzi ktorými bolo 26 detí.

Aktualizované: V Kyjeve je naďalej bez elektriny 130.000 ľudí

Po rozsiahlych útokoch zo strany Ruska boli v sobotu v ukrajinskej metropole Kyjev bez dodávok elektriny naďalej desaťtisíce ľudí. Tamojšia vojenská správa spresnila, že v sobotňajších dopoludňajších hodinách postihoval výpadok prúdu približne 130 000 obyvateľov Kyjeva. Opravné práce by mali byť ukončené do 24 hodín.

Naopak, dodávky vody sa už v ukrajinskom hlavnom meste podarilo obnoviť, uviedli úrady. Problémy so zásobovaním vodou sa môžu podľa nich vyskytnúť ešte na najvrchnejších poschodiach výškových obytných budov.

Desiatkami rakiet a riadených striel sa Rusko tento týždeň v stredu zameralo na ostreľovanie energetickej infraštruktúry Ukrajiny a spôsobilo na nej vážne škody, pripomína DPA. Aj v mnohých iných častiach krajiny zlyhali dodávky elektriny, vody a tepla. Vzhľadom na začiatkom zimy je situácia na mnohých miestach v krajine dramatická.

Zdroje: Sita, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá