Mimoriadna správa pre Slovensko. Pri výstavbe rýchlostnej cesty objavili stovky hrobov z 8. storočia

  • Jedno z najrozsiahlejších archeologických nálezísk na Slovensku bolo objavené v Bratislave.
dec
youtube.com/D4R7/d4r7.com
  • Jedno z najrozsiahlejších archeologických nálezísk na Slovensku bolo objavené v Bratislave.

Cieľom projektu Diaľnice D4 a Rýchlostnej cesty R7 je  vybudovanie južnej časti nultého obchvatu Bratislavy a časti južnej siete rýchlostných ciest spájajúcich západ a východ Slovenska. Diaľnica D4 a rýchlostná cesta R7  o celkovej dĺžke viac ako 59 kilometrov budú slúžiť ako vonkajší obchvat hlavného mesta. Celková schéma zahŕňa výstavbu 14 križovatiek a  122 mostných konštrukcií, vrátane nového mostu nad riekou Dunaj a viaduktu na úrovni Slovnaftu.

foto:mailchi.mp

V Podunajských Biskupiciach, kde sa bude rýchlostná cesta nachádzať však v súčasnosti prebieha predstihový archeologický výskum. Ten sa týka veľmi významného avarského pohrebiska z ôsmeho storočia. Naposledy medzi rokmi 1927-1933 bol v Devínskej Novej Vsi preskúmané podobné pohrebisko ako to, ktoré sa objavilo počas budovania novej rýchlostnej cesty. Vtedy bolo nájdených až vyše 800 hrobov. Archeológovia dnes skúmajú zrejme druhé najväčšie pohrebisko, kde bolo zatiaľ nájdených 460 hrobov v ktorých bolo ukrytých množstvo cenností.

foto:mailchi.mp

Približne o 600 rokov neskôr sem prichádzajú v období Avarského kaganátu ľudia, ktorí tu založili osadu, ktorú sa podarilo preskúmať na začiatku zóny podliehajúcej výskumu. Na tú priamo nadväzuje už spomínané pohrebisko, na ktorom boli obyvatelia osady pochovávaní.

 „Takýto nález sa podarí raz za život, to je tá pravá archeológia. Nič rozsiahlejšie a výnimočnejšie z daného obdobia sa za posledných 80 rokov v okolí Bratislavy nenašlo,“  vyjadril sa Dr. Milan Horňák, vedúci výskumu.

foto:mailchi.mp

Čo sa týka samotného výskumu, treba ho dať do kontextu so stavbou D4,R7. Tento projekt je výnimočný nielen svojím rozsahom, ale aj prístupom k samotnej archeológiii. Niekoľko archeológov tu našlo aj germánsku osadu z druhého storočia, základy domov, sídliskových jám, výrobných objektov, ktoré boli plné keramiky. Taktiež sa našla vzácna minca  z obdobia vlády franského kráľa Karola Veľkého.

Až do tohto objavu bolo celosvetovo známych len 14 takýchto dochovaných mincí, avšak všetky pochádzali z existujúcich zbierok. Minca z avarského pohrebiska v okolí Podunajských Biskupíc je tak 15. potvrdenou mincou z daného obdobia, no ostáva jedinou mincou objavenou v rámci archeologických vykopávok,“ dodal Horňák pre hnonline.sk

 zdroj:mailchi.mp

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá