MIMORIADNE: Holding so Slovákmi urobil mega biznis s Američanmi. Túto ponuku nešlo odmietnuť, vraví šéf Solitea

 • Solitea predala rakúsky JET ERP americkému globálnemu hráčovi Aptean
 • Podľa Solitey bol exit mimoriadne výhodný – investícia sa vraj zhodnotila niekoľkonásobne
Martin Cígler, Michal Rybovič
Martin Cígler, Michal Rybovič
 • Solitea predala rakúsky JET ERP americkému globálnemu hráčovi Aptean
 • Podľa Solitey bol exit mimoriadne výhodný – investícia sa vraj zhodnotila niekoľkonásobne

JET ERP je úspešným poskytovateľom riešení v oblasti informačných systémov pre segment priemyslovej výroby a obchodu a zameriava sa na menšie a stredne veľké spoločnosti na nemecky hovoriacom trhu.

Solitea kúpila spomínaného poskytovateľa v roku 2014, dnes ju predáva. Exit mimoriadne výhodný – investícia sa vraj zhodnotila niekoľkonásobne. 

„JET ERP je na DACH trhu známa a renomovaná firma a jeden z lídrov vo svojej oblasti. V dobe akvizície išlo o veľmi dobrú a strategickú kúpu. Aptean to dnes vidí rovnako a ponúkol obchod, ktorý nešlo odmietnuť. Naša investícia sa niekoľkonásobne zhodnotila,“ komentuje predaj rakúskej spoločnosti šéf Solitey.

Cena transakcie je neverejná, ale podľa informácií Startitupu ide o sumu v stovkách miliónov českých korún.

JET ERP kupuje spoločnosť Aptean, ktorá má centrálu v USA a operuje na niekoľkých kontinentoch, za ktorou stoja dva najväčšie private equity fondy TA Associates a Vista Equity Partners.

„Vieme dobre nakupovať a tiež výhodne predávať,“ dodal Cígler. Peniaze chystajú využiť nielen n posilnenie na existujúcich trhoch, ale aj na expanziu.

zdroj: Martin Cígler

V roku 2022 má Solitea v pláne vo svojich akvizičných aktivitách pokračovať. V súčasnosti holding pôsobí v takmer desiatich krajinách. Obrat vlani dosiahol vyše 100 miliónov eur.

„Tento úspešný predaj dobre vystihuje dlhodobú investičnú stratégiu Sandberg Capital. Úspech spočíva v čo najefektívnejšom rozložení portfólií, ktoré potom fungujú vo vzájomnej synergii. A potom, samozrejme, tiež schopnosť pružne využiť dobrú obchodnú príležitosť, akonáhle sa objaví,“ hovorí k investícii Michal Rybovič, partner Sandberg Capital, ktorý je väčšinovým vlastníkom holdingu Solitea.

„V priebehu nášho pôsobenia v JET ERP sme vďaka skvelým zamestnancom dokázali vybudovať stabilného poskytovateľa podnikových informačných systémov s veľmi dobrou reputáciou na rakúskom a švajčiarskom trhu. Sme veľmi radi, že na našu prácu naviaže globálny hráč Aptean, za ktorým stoja tie najrenomovanejšie globálne private equity fondy,“ dodáva Rybovič.

O Solitei 

 • Solitea, a. s., patrí medzi veľkých európskych dodávateľov ICT riešení. Spoločnosť zamestnáva cez 1 400 zamestnancov, v siedmich krajinách sveta a v rámci európskeho regiónu obsluhuje cez 260 000 zákazníkov v 15 krajinách.
 • V tomto roku holding očakáva výnosy presahujúce 100 miliónov EUR a dlhodobo patrí k najrýchlejšie rastúcim IT spoločnostiam v regióne.
 • V posledných štyroch rokoch uskutočnila Solitea mnoho významných akvizícií IT spoločností v Českej a Slovenskej republike.
 • Solitea dlhodobo posilňuje svoju pozíciu významného európskeho dodávateľa informačných technológií pre komerčné subjekty aj štátnu správu. Majoritnými vlastníkmi holdingu Solitea sú private equity fond Sandberg Capital a Martin Cígler.

O Sandberg Capital

 • Sandberg Capital je správcovská spoločnosť so sídlom na Slovensku.
 • Zameriava sa na investovanie do malých a stredných podnikov na Slovensku a v regióne strednej a východnej Európy.
 • V januári 2021 Sandberg otvoril svoj druhý investičný fond.
 • Vo svojom prvom fonde spravuje Sandberg Capital aktíva v hodnote presahujúce 350 miliónov EUR, a to v oblasti IT, telekomunikácií, poľnohospodárstva, vzdelávania a maloobchodu.
Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá