Mimoriadne pátranie vo Vysokých Tatrách: Muž stihol povedať, že má zlomenú nohu, potom sa mu telefón vypol

  • Horskí záchranári pátrajú po Poliakovi v oblasti Ľadového štítu
  • Stihol im oznámiť, že má zlomenú nohu a následne sa mu telefón vybil
Dron vo Vysokých Tatrách a muž, ktorý ho ovláda
Horská záchranná služba
  • Horskí záchranári pátrajú po Poliakovi v oblasti Ľadového štítu
  • Stihol im oznámiť, že má zlomenú nohu a následne sa mu telefón vybil

V sobotu (23. septembra) sa vydal sám na Ľadový štít vo Vysokých Tatrách, pričom nezdieľal s nikým žiadne podrobnosti svojej trasy. Horskí záchranári hľadajú 50-ročného Poliaka, s ktorým bol naposledy kontakt v sobotu večer okolo 21.00 h.

Ako informujú horskí záchranári na svojej webovej stránke, muž má zlomenú nohu, nevie, kde sa nachádza a nedokázal ísť ďalej.

„S mužom sa podarilo záchranárom ešte vo večerných hodinách skontaktovať, potvrdil úraz, no nebol schopný uviesť svoju presnú polohu, ani nepotvrdil zaslaný lokalizačný link,“ informuje Horská záchranná služba. Neskôr bol jeho telefón už nedostupný. 

Pri pátraní pomáha dron aj polícia

V sobotu večer začala pátracia operácia. Do terénu vyrazilo 13 záchranárov spoločne so psom. V nepriaznivom počasí a silnom vetre pátrali v oblasti Ľadového štítu smerujúc k Spišským plesám a Téryho chate do skorých ranných hodín.

Počas nedele ich vystriedalo ďalšie záchranárske družstvo: päť záchranárov, štyria kynológovia so psami a dvaja záchranári zo Strediska lavínovej prevencie a Slovenského raja, ktorí so sebou mali aj dron. S dronom prehľadali oblasti ako Sedielko, Malý Ľadový štít a Baranie sedlo, ale neuspeli.

Uvažovali aj nad pomocou od pilotov vrtuľníkov, ale pre zhoršujúce sa počasie a obmedzenú viditeľnosť vrtuľníky do akcie nakoniec nasadiť nemohli.

Záchranári preverili peši oblasti ako Malý Ľadový štít, Sedielko a hrebeň medzi Ľadovým a Snehovým štítom, a to až po Baranie rohy.

Horskí záchranári požiadali o pomoc na lokalizáciu telefónu políciu.

„Keďže sa presne nevedelo, kam muž v noci za tmy zišiel, zo severnej strany prišli na pomoc slovenským kolegom aj záchranári TOPR-u, ktorí smerovali do Čiernej Javorovej doliny. Tu sa pokúsili o lokalizovanie nezvestného za pomoci dvoch dronov. Pátracia akcia bola aj v tento deň na oboch stranách neúspešná,“ avizujú horskí záchranári.

Pátracia akcia stále pokračuje.

Zdroj: Horská záchranná služba

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá