Mimoriadny úspech: Len 20-ročný Slovák remizoval s najlepším šachistom sveta

  • O cenné víťazstvo sa postaral aj Viktor Gažík
  • Po ôsmom kole sa Slováci nachádzajú na 49. priečke v celkovej kvalifikácii
Jerguš Pecháč
TASR/Pavol Zachar
  • O cenné víťazstvo sa postaral aj Viktor Gažík
  • Po ôsmom kole sa Slováci nachádzajú na 49. priečke v celkovej kvalifikácii

V indickom Čennaí sa aktuálne koná Šachová olympiáda, na ktorej ma svoje zastúpenie aj Slovensko. Počas sobotňajšieho kola sa našej reprezentácii podarilo dosiahnuť mimoriadny úspech.

Ako informujú Aktuality, len 20-ročný Jerguš Pecháč vybojoval remízu s úradujúcim majstrom sveta Magnusom Carlsenom z Nórska. O cenné víťazstvo sa postaral aj Viktor Gažík, Juraj Druska neuspel a remízu vybojoval aj Christopher Repka.

Po ôsmom kole sa Slováci nachádzajú na 49. priečke v celkovej kvalifikácii. 

Majsterka už v desiatich

Pred niekoľkými mesiacmi sme ti priniesli rozhovor s 20-ročnou Annou, ktorá je 15-násobná majsterka Slovenska v šachu a svoje prvé majstrovstvá vyhrala v desiatich rokoch. Od vtedy sa každoročne zúčastňovala majstrovstiev po celom svete, ako napríklad v Uruguaji, Taliansku, Nemecku či Lotyšsku.

„Je veľmi dôležité si uvedomiť, že šach je komplexná hra. Začiatočníkom sa stáva, že rýchlo prehrajú bez toho, aby pochopili prečo. Je kľúčové nenechať sa prehrami znechutiť a pracovať na sebe aj ďalej. Časom toho za jednotlivými ťahmi budú vidieť viac a viac a vtedy porastie aj ich motivácia a záujem o šach. Je to krásny nekonečný príbeh. Šachisti študujú šach celý život, je to celoživotná vášeň,“ vysvetlila Anna v rozhovore. 

Tiež skonštatovala, že začať so šachom v mladom veku je určite výhodou, no nie pravidlom pre úspech. Anna tvrdí, že vek je len číslo a dôležitá je vášeň a záujem o hru, ale hlavne trpezlivosť. „Navyše, väčšina turnajov je otvorených – takzvané OPEN turnaje – potrebná je iba registrácia v šachovej federácii, iné limity nie sú.“

„Šach som začala hrávať vo svojich 7 rokoch a svoju prvú celoslovenskú súťaž Grand Prix v kategórii do 8 rokov som vyhrala približne o rok neskôr. Odvtedy sa mi majstrovstvá Slovenska podarilo vyhrať dokopy 15-krát a každoročne som reprezentovala Slovensko na majstrovstvách sveta a Európy,“ spomína na svoje začiatky talentovaná Anna. 

Dodáva, že to nebolo vôbec jednoduché. Tréningami s viacerými trénermi a analyzovaním partií strávila pri šachovnici tisícky hodín. „Za svoj úspech vďačím aj Klubu Šachových Nádejí a jeho zakladateľovi a medzinárodnému trénerovi Mirovi Roháčkovi.“

Ako pri každom športe, tak aj pri šachu je dôležitá podpora najbližších. Annu rodičia podporovali, jej prvým súperom bol dokonca jej otec, ktorý ju k športu priviedol. 

„Bol nadšený, keď videl, že ma to naozaj baví a bol mojím najväčším fanúšikom. Sledoval skoro každú moju partiu. S maminou sa doteraz smejeme, keďže si myslela, že mi bude stačiť iba jeden šachový tréning a unudená sa vrátim naspäť do baletnej sály. Stal sa však presný opak,“ hovorí. 

Zdroj: Aktuality

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá