Mimoriadny úspech: Michal Šimečka sa stal podpredsedom Európskeho parlamentu

  • Šimečka stojí za desiatkami opatrení pre mladých ľudí trpiacich dopadmi pandémie
  • Získal 494 hlasov a stal sa historicky prvým Slovákom s týmto postom v EP
michal šimečka
EP/Christian Creutz
  • Šimečka stojí za desiatkami opatrení pre mladých ľudí trpiacich dopadmi pandémie
  • Získal 494 hlasov a stal sa historicky prvým Slovákom s týmto postom v EP

Europoslanci dnes v Štrasburgu zvolili Michala Šimečku (Progresívne Slovensko) za podpredsedu Európskeho parlamentu. Šimečka získal 494 hlasov a stal sa historicky prvým Slovákom s týmto postom v EP. Po voľbe nového predsedu tejto inštitúcie europoslanci volia 14 podpredsedov EP a piatich kvestorov.

„Veľmi si vážim dôveru poslankýň a poslancov z celej Európy, ktorí ma dnes zvolili. Špeciálne ma teší, že je to úspech pre Slovensko. Prvýkrát sme získali takúto vysokú funkciu v EP, a mňa teší, že hlas Slovenska v európskej politike bude aj vďaka mojej práci opäť o niečo silnejší,” uviedol po svojom zvolení podpredseda progresívcov Šimečka.

Podľa Šimečku táto voľba potvrdzuje tézu, s ktorou vstúpil do politiky. „Cestou k tomu, aby Slovensko prosperovalo, je odbornosť, poctivá robota a schopnosť spolupracovať s partnermi. Vtedy sa nám bude dariť doma, a vtedy budeme aj rovnocenným partnerom väčších krajín. Nie je dôvod, aby sme ticho sedeli v kúte,” upozornil Šimečka.

Šimečka zároveň zdôraznil, že bude naďalej aktívny a prítomný v domácej politike na Slovensku. „V kampani pred víťaznými eurovoľbami v roku 2019 som sľúbil, že budem nielen hlasom Slovenska v Bruseli, ale že budem tiež prinášať európske témy na Slovensko a bojovať tu doma za záujmy našich občanov. V tomto duchu vykonávam celý svoj mandát.”

„V Progresívnom Slovensku je našou prioritou ponúknuť ľuďom alternatívu voči chaotickej vláde a antisystémovej opozícii,“ pripomenul nový podpredsedu Európskeho parlamentu.

Bojovník na viacerých frontoch

Šimečka stojí za desiatkami opatrení pre mladých ľudí trpiacich dopadmi pandémie, navštevuje slovenské nemocnice a školy, bojuje proti pokusom obmedziť na Slovensku práva žien či menšín, alebo proti nespravodlivým drakonickým trestom za marihuanu, ktorú slovenské zákony trestajú prísnejšie ako vraždy či korupciu.

„Som presvedčený, že z pozície podpredsedu europarlamentu bude môj hlas, ktorým sa zastávam ľudí, počuť ešte hlasnejšie,” dodal Šimečka.

K zvoleniu Šimečku sa vyjadril aj poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík. Ten uviedol, že Šimečkov dnešný úspech v eurovoľbách  je nielen ocenením jeho práce europoslanca, ale tiež úspechom celej našej krajiny.

„V eurovoľbách v roku 2019 sme spoločne stáli na čele našej víťaznej koalície, kampaňovali za skutočne európske Slovensko a sľúbili našim voličkám a voličom, že v Európskom parlamente nebudeme sedieť v zadnej lavici,“ uviedol s tým, že tieto slová boli vtedy myslené ako metafora tvrdej práce. „Mišo Šimečka si dnes doslova v Európskom parlamente presadol do prvých lavíc.“

Politik a aktivista Juraj Hipš to prirovnal k úspechu a dodal, že ide o dôkaz, že šikovní ľudia z malej krajiny sa vo svete nestratia a môžu ovplyvňovať dianie v Európskej únii.

„Teším sa, keď budem s podpredsedom europarlamentu opäť sedieť pri ohni na zaježovských lazoch a diskutovať nielen o európskej politike,“ napísal na sociálnej sieti.

Podľa Martina Hojsíka ide o skvelé správy, pretože Šimečka patrí medzi bojovníkov a bude hájiť hodnoty liberálnej demokracie, otvorenej a tolerantnej spoločnosti, kde sa nezahráva s ľudskými právami.

„Tiež viem, že bude podporovať všetko úsilie v boji klimatickou krízou. Michal, som hrdý, že práve ty budeš reprezentovať Slovensko v pozícií podpredsedu Európskeho parlamentu a teším sa na našu ďalšiu prácu,“ vyjadril sa Hojsík na sociálnej sieti.

Zdroje: Facebook, TS, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá