Mimoriadny úspech: Slovenská firma spája sily so svetovou bankou, spoločne chcú stavať gigafabriky

  • Svetová banka oznámila partnerstvo so slovenským startupom InoBat Auto
  • Cieľom partnerstva je stavba gigafabriky v strednej a juhovýchodnej Európe, a to v rámci globálnej platformy InoBat v Európe, USA a Indii
Tím InoBat vo Voderadoch
Tím InoBat vo Voderadoch, LI/InoBat
  • Svetová banka oznámila partnerstvo so slovenským startupom InoBat Auto
  • Cieľom partnerstva je stavba gigafabriky v strednej a juhovýchodnej Európe, a to v rámci globálnej platformy InoBat v Európe, USA a Indii

Slovenský startup InoBat Auto zverejnil informáciu, ktorá výrazne ovplyvní jeho budúcnosť.

International Finance Corporation („IFC”) je súčasťou Svetovej banky, v rámci ktorej sa zameriava na rozvoj a financovanie súkromného sektora. Práve IFC uzavrela koncom minulého roka dohodu o spoločnom rozvoji so spomínanou slovenskou spoločnosťou.

Plánovaná gigafabrika startupu bude dodávať batérie pre elektromobily za celosvetovo konkurencieschopné ceny a adresovať tak rastúci dopyt na európskom trhu, uvádza spoločnosť v tlačovej správe. Ako ďalej zisťoval Startitup, výstavba vo Voderadoch naďalej postupuje vpred.

„Jedinečný prístup IFC k riešeniu najväčších svetových rozvojových výziev spočíva v spolupráci s vládami, spoločnosťami zo súkromného sektora a rozvojovými partnermi pri hľadaní, vývoji a poskytovaní inovatívnych riešení. Zároveň vytvárame prostredie, v ktorom môžu súkromné spoločnosti prosperovať,“ povedal Femi Akinrebiyo, globálny manažér Upstream, Manufacturing, Agribusiness & Services v rámci IFC.

Spojenie síl je úspech

„Prostredníctvom partnerstva s InoBat sa IFC zameriava na podporu európskeho programu dekarbonizácie a vytvára nové príležitosti pre investície do e-mobility.“

Spoločným cieľom partnerstva je aj škálovať výrobné a výskumno-vývojové kapacity InoBat-u cez vybudovanie gigafabriky na princípe „C2C“ – cradle to cradle. Ide o inovatívne a udržateľné riešenia v rámci celého hodnotového reťazca od výskumu a vývoja batérií, cez výrobu, nabíjacie stanice, skladovanie energie až po recykláciu.

Generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Auto Marián Boček považuje spojenie síl so svetovou bankou za úspech.

„Dôvera IFC v našu spoločnosť je pre nás dôležitá. Toto partnerstvo nám umožní výrazne rozšíriť náš ekosystém, podporiť vytváranie udržateľných pracovných miest, ale aj globálnu dekarbonizáciu v súlade s naším plánom „C2C“, ktorý je jadrom nášho podnikania,“ vraví Boček.

Globálny líder

„Posúva nás vpred k úsiliu o najvyššie štandardy udržateľnosti a výkonnosti. Spoločne budeme realizovať našu stratégiu stať sa globálnym lídrom v dodávke a vývoji prémiových elektrických batérií navrhnutých na mieru, ktoré sú prispôsobené pre riešenia elektromobility,“ dodáva.

Ako sme písali už v minulosti, ďalšími partnermi slovenskej spoločnosti sú globálny ťažobný a kovospracujúci gigant Rio Tinto či Amara Raja Group, ktorá je poprednou spoločnosťou zaoberajúcou sa priemyselnými a automobilovými batériami v Indii, ale aj Ideanomics, globálna spoločnosť zameraná na urýchlenie komerčného prijatia elektrických vozidiel s cieľom podporiť transformáciu udržateľnosti so sídlom v USA. 

O IFC

  • International Finance Corporation – člen skupiny Svetovej banky – je najväčšou globálnou rozvojovou inštitúciou zameranou na súkromný sektor na rozvíjajúcich sa trhoch.
  • Pracuje vo viac ako 100 krajinách a využíva kapitál, odborné znalosti a vplyv na vytváranie príležitostí v rozvojových krajinách.
  • Vo fiškálnom roku 2021 IFC vyčlenila rekordných 31,5 miliardy USD súkromným spoločnostiam a finančným inštitúciám v rozvojových krajinách.
  • Tým využila silu súkromného sektora na ukončenie extrémnej chudoby a zvýšenie spoločnej prosperity, keďže ekonomiky zápasia s dopadmi pandémie COVID-19.
Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá