Mimoriadny úspech slovenskej vedy: Testy od Pavla Čekana na britskú mutáciu koronavírusu zachránili krk Slovinsku

  • Ukázalo sa, že slovenské PCR testy sú presné
  • Počas minulého víkendu ich používali v Slovinsku
  • Testy ukázali, že 2 % testovaných vzoriek v sebe mali britskú mutáciu
Pavol Čekan
TASR/Martin Baumann
  • Ukázalo sa, že slovenské PCR testy sú presné
  • Počas minulého víkendu ich používali v Slovinsku
  • Testy ukázali, že 2 % testovaných vzoriek v sebe mali britskú mutáciu

PCR testy, ktoré dokážu odhaliť britskú mutáciu koronavírusu, zaujímajú aj európske krajiny. Testy od spoločnosti MultiplexDX vyskúšalo počas minulého víkendu slovinské Národné laboratórium pre zdravie, životné prostredie a výživu. 

Tieto testy si však objednal aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. K spolupráci so Slovinskom sa vláda dostala vďaka Igorovi Matovičovi. Ten počas minulotýždňového videosamitu ponúkol testy svojim partnerom.

VEĽKÝ DEŇ PRE MULTIPLEXDX A SLOVENSKÚ VEDU 🇸🇰 💪👍🇸🇮Dnes je jeden z tých dní, kedy si ako vedec a Slovák hovorím, že to…

Posted by Pavol Cekan on Wednesday, January 27, 2021

Stojí to za to!

Pavol Čekan dúfa, že že dáta o výskyte britskej mutácie na Slovensku pomôžu zlepšovať pandemickú situáciu aj u nás.  Tvrdí, že britská mutácia B.1.1.7 je agresívnejšia, rýchlejšie sa šíri v populácii a vo vyššej miere sú prenášači aj deti, ktoré boli doteraz považované za relatívne bezpečnejšiu vekovú skupinu. Mutácia tak predstavuje výzvu pre všetky krajiny.

„Dnes je jeden z tých dní, kedy si ako vedec a Slovák hovorím, že to stojí za to. Naše RT-PCR testy tento víkend použilo na sledovanie výskytu britskej mutácie koronavírusu B.1.1.7 Slovinsko,“ uvádza Čekan na svojom Facebooku

✅ Minulý týždeň počas samitu lídrov EÚ som spomenul, že na Slovensku máme firmu, ktorá vyvinula špeciálny test na…

Posted by Igor Matovic on Wednesday, January 27, 2021

Čekan zásluhy pripisuje celému tímu MultiplexDX, ktorý veľmi promptne v priebehu jedného dňa reagoval na dopyt slovinských partnerov. „A v neposlednom rade kolegom vedcom, ktorý nám pri vývoji testu na mutáciu B.1.1.7 pomáhali: Dr. Boris Klempa z BMC SAV, prof. Jozef Nosek z PF UK a doc. Tomáš Vinař z FMFI UK, Dr. Alena Koščálová, RÚVZ Banská Bystrica, Trenčín, MZ SR, NRC SR, ÚVZ SR, a ďalší. Ďakujem,“ menuje ďalších.

Vývoj testu bol spustený koncom minulého roka. Tím MultiplexDX na ňom spolupracoval s s tímom Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV). 

 

Zdroj: Facebook/PavolCekan

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech