Minecraft pomáha deťom s autizmom žiť lepší život

  • Všetky deti milujú budovanie nových svetov v Minecrafte. Ten tým, ktoré žijú s poruchou autistického spektra tiež poskytne spôsoby, ako sa zapojiť v škole a budovať zdravý spoločenský život.
Autism-App1-e1444749442267-1024x682
  • Všetky deti milujú budovanie nových svetov v Minecrafte. Ten tým, ktoré žijú s poruchou autistického spektra tiež poskytne spôsoby, ako sa zapojiť v škole a budovať zdravý spoločenský život.

Dve hodiny severne od Sydney, deti z 3-6 Rainbow, triedy v škole Aspect Hunter kombinujúcej tretiu až šiestu triedu, hrajú Minecraft. Študenti sú usmievaví, temperamentní a ukecaní – presne to, čo by si očakával od akejkoľvek skupiny detí vo veku 8 až 11 rokov.

teaching-asd-kids-with-minecraft-00014904-still011

foto: cnet.com

Ale táto trieda je trochu iná. Je pre deti s poruchou autistického spektra (PAS), čo je diagnóza, ktorá pokrýva širokú škálu problémov so sociálnou interakciou, komunikáciou a opakujúcim sa správaním. Napriek tomu to tak vôbec nevyzerá, pretože deti spolu vzrušene hrajú Minecraft. Odkedy Mojang, teraz vo vlastníctve spoločnosti Microsoft, prvý krát v roku 2009 vydal túto nesmierne populárnu hru, vytvorila sa fanúšikovská základňa učiteľov, rodičov a detí žijúcich s PAS.

Hra je postavená okolo ťaženia zdrojov, ako sú rudy a drevo a ich využívaní pre vytváranie náradia, strojov a budov. Je tiež veľmi logická, pretože hráči potrebujú zbierať toto, aby mohli postaviť tamto. „Poskytuje informácie v obrazovom formáte a určité množstvo predvídateľnosti,“ hovorí Victoria Todd, psychologička z Autism Spectrum Australia (Aspect).

Aspect je popredný národný poskytovateľ vzdelávania, podpory, diagnostického posudzovania a ďalších služieb pre ľudí s autizmom. Jeho učitelia ako Craig Smith, zástupca riaditeľa školy Aspect Hunter v regióne Hunter Valley severne od Sydney spravil z Minecraftu veľkú časť výučby tried, ako je 3-6 Rainbow.

Minecraft poskytuje študentom “oveľa zrozumiteľnejšiu verziu skutočného sveta,” hovorí Smith, pretože predstavuje myšlienky priamočiaro a vizuálnym spôsobom. Vidiac jeho potenciál, učiteľský zbor z Aspect začal navrhovať a testovať lekcie integrujúce Minecraft na začiatku roku 2013. Naučili sa hrať hru, navštevovali navzájom svoje triedy, poskytovali si spätnú väzbu a zlepšili svoje metódy. Tieto skúsenosti, spolu s ich odbornými znalosťami v oblasti autizmu, pomohli personálu Aspect vytvoriť výučbu založenú na Minecrafte pre predmety siahajúce od angličtiny a vedy až k zemepisu a umeniu.

Aspect vlani mnoho týchto plánov zverejnenil v knihe „Minecraft in your Classroom“, ktorá je zadarmo k dispozícii na stiahnutie v Apple iBookstore. Smith a spoluautor Heath Wild do nej zahrnuli učebné plány a nápady pre učiteľov, ktorí chcú zapojiť svojich študentov s iPadmi a Minecraftom.

Porucha autistického spektra podľa amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb postihuje 74 miliónov ľudí, alebo 1 percento svetovej populácie. Mnohí s touto poruchou majú problémy hovoriť a chápať iné myšlienky a emócie ľudí, rovnako ako ich vlastné. Toto mnohým deťom sťažuje tvoriť trvalé vzťahy s ľuďmi okolo nich.

autism-feature-photo

foto: kars4kids.org

A v tom môže pomôcť Minecraft.

Minecraft poskytuje prostredie, ktoré podporuje sociálnu interakciu, ako sa študenti učia komunikovať a hrať v presne definovaných pravidlách hry. Učitelia a odborníci na autizmus po celom svete hovoria, že keď deti spoločne pracujú v režime pre viacerých hráčov, zistia ako hovoriť medzi sebou, zdieľajú nápady a hovoria, čo chcú, aby ostatní spravili na ich projekte.

“Študenti sú na začiatku frustrovaní a kričia, ale nakoniec prídu na to, ako riešiť konflikty a využiť svoje komunikačné zručnosti,” hovorí Jessica Koehler zo Sparkiverse Labs, letného táboru v San Francisco Bay Area.

minecraft

foto: hi-tech.lenoardo.it

Smith hovorí, že rovnako to funguje s autistickými deťmi – sú schopné učiť sa sociálne lekcie hraním Minecraftu. Pochopením logiky, prečo sa od ľudí očakáva správať sa určitým spôsobom v kontexte Minecraftu, môžu aplikovať tie isté pravidlá, aby dávali zmysel v reálnych situáciách.

“Myslím, že to, čo sa naučia v Minecrafte sa veľmi pekne premieta do reálneho sveta. Najmä, čo sa týka sociálnych, emocionálnych a organizačných zručností,” hovorí Smith.

Minecraft poskytuje deťom pohľad na svet a pravidlá, ktoré v ňom platia. V triede pomáha učiteľom ukázať študentom, že mnohé veci v reálnom svete nie sú tak zložité.

Smiling-child

foto: friendshipcircle.com

zdroj: cnet.com, zdroj titulnej fotografie: iq.intel.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech