Z tejto minimálnej mesačnej sumy, by mali Slováci dokázať vyžiť v roku 2020

  • Hodnota životného minima posledné mesiace opäť vzrástla
  • Stále je to však len niečo cez 200 eur
  • Ľuďom v našej krajine by mala táto suma vystačiť na bývanie, jedno teplé jedlo a základné ošatenie
Bez názvu
Unsplash/@benjamin disinger
  • Hodnota životného minima posledné mesiace opäť vzrástla
  • Stále je to však len niečo cez 200 eur
  • Ľuďom v našej krajine by mala táto suma vystačiť na bývanie, jedno teplé jedlo a základné ošatenie

Slováci sú známi tým, že keď ide o hodnotenie miezd v našej krajine, neberú servítku si pred ústa. A to najmä, keď sa pozrieme len pár kilometrov za naše hranice, napríklad do Rakúska.

Minimálna mzda pre prvý štvrťrok 2020 u nás predstavuje 520 eur. Pre jednu odpracovanú hodinu je to 3,333 eur. Za túto sumu na Slovensku pracujú približne 4 % ľudí.

Čo sa týka priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR, tá sa tento rok pohybuje na úrovni 1 177 eur. Najlepšie podľa ŠU SR zarábajú zamestnanci v odvetviach finančných a poisťovacích činností, kde zarobia v priemere 2 021 eur, nasledujú informácie a komunikácia (1 886 eur).

Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (572 eur) a v stavebníctve (707 eur).

zdroj: Pixabay

Samostatnou kategóriou je hodnota životného minima, ktoré sa aj tento rok mení.  Ide o hodnotu, ktorá predstavuje hranicu mesačného príjmu, kedy sa človek ocitne v núdzi. Táto suma by mala človeku v našej krajine vystačiť na základné ľudské potreby akými je bývanie, jedno teplé jedlo denne a základné ošatenie.

Životné minimum na dospelú osobu sa tento rok zvýšilo o 2,2 %, teda o 4,63 eura, na sumu 214,83 eura

Od výšky životného minima sa však odvíja aj suma viacerých sociálnych dávok ako napríklad rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, či nezdaniteľná časť základu dane a iné.

Celková chudoba ohrozuje na Slovensku státisíce ľudí

Celkovo chudoba alebo sociálne vylúčenie ohrozovali v roku 2018 na Slovensku 16,1 % obyvateľov, čo predstavuje 863-tisíc ľudí.

Hranica rizika príjmovej chudoby podľa ŠU SR dosiahla hodnotu 4 477 eur na rok. Medziročne vzrástla o 167 eur. V pásme ohrozenia rizikom chudoby sa tak nachádzali domácnosti, v ktorých žije jedna osoba s mesačným príjmom nižším ako 373 eur. Hranica rizika chudoby pre úplné domácnosti s dvomi deťmi (2 dospelí + 2 deti do 14 rokov) bola 783 eur na mesiac.

zdroj: Unsplash/ Michal Dolnik

Z medzinárodného hľadiska patrí Slovensko ku krajinám s najnižšou mierou chudoby a sociálneho vylúčenia v EÚ. Podľa posledných dát z členských krajín EÚ (za rok 2017) bola Slovenská republika na tretej priečke.

Nižší podiel osôb ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením mala len Česká republika (12,2 %) a Fínsko (15,7 %). Naopak, najvyšší podiel osôb, ktoré sú chudobné alebo sociálne vylúčené, zaznamenalo Bulharsko (38,9 %), Rumunsko (35,7 %) a Grécko (34,8%).

Zdroje: ŠU SR, employment.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá