Minister Blanár rokoval s Lavrovom, významným spolupracovníkom Putina

  • Juraj Blanár na návšteve v Turecku rokoval so Sergejom Lavrovom
  • Záhadné stretnutie komentoval aj Miroslav Wlachovský
Blanár so zdvihnutým prstom
Juraj Blanár, Startitup/ Jaroslav Rybár
  • Juraj Blanár na návšteve v Turecku rokoval so Sergejom Lavrovom
  • Záhadné stretnutie komentoval aj Miroslav Wlachovský

Šéf rezortu zahraničných vecí, Juraj Blanár, sa v Turecku zúčastnil rokovania s „pravou rukou“ ruského prezidenta Vladimira Putina – Sergejom Lavrovom, píše Denník N.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár odcestoval na pracovnú návštevu do Turecka, kde sa 1. a 2. marca 2024 zúčastnil na diplomatickom fóre v Antalyi.

Tretí ročník prestížneho podujatia je venovaný hľadaniu mierových riešení. Témou je Úloha diplomacie v časoch nepokojov. Zúčastnilo sa viac ako 20 najvyšších predstaviteľov štátov a vlád, vyše 60 ministrov zahraničných vecí a dve desiatky predstaviteľov medzinárodných organizácií.

Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku o tom informovalo na svojej sociálnej sieti. Čo sa na rokovaní preberalo, zatiaľ nie je známe. Slovenská diplomacia sa k predmetnému stretnutiu nevyjadrila.

Sergej Lavrov, ako dlhoročný pilier ruskej zahraničnej politiky, je známy svojou podporou politík prezidenta Putina. Preslávili ho aj kontroverzné kroky a výroky, ako napríklad podpora agresie voči Ukrajine. Toto spojenie medzi Lavrovom a Putinom neodmysliteľne ovplyvňuje vnímanie jeho postojov a rozhodnutí na medzinárodnej scéne.

Fico reaguje

Premiér Slovenskej republiky rokovanie Blanára s Lavrovom obhajuje.

„Nech je príkladom našej vyváženej a suverénnej slovenskej zahraničnej politiky na všetky svetové strany stretnutie ministra obrany R. Kaliňáka s jeho americkým kolegom a súčasne stretnutie ministra zahraničných veci J. Blanára s jeho ruským náprotivkom,“ oficiálne komentoval Robert Fico.

Ako ďalej uvádza Denník N, exminister zahraničia z čias Ódorovej vlády, Miroslav Wlachovský, považuje toto stretnutie za nevhodné a nevkusné. Neprajne to musí vyzerať pre Slovensko aj v očiach členských štátov NATO.

„Neviem, čo bolo obsahom takých rokovaní, ale nepredpokladám, žiaden stupeň asertivity zo strany slovenského ministra ani vo vzťahu k pokračujúcej ruskej agresii voči nášmu najväčšiemu susedovi ani vo vzťahu k zavraždeniu lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného,“ povedal Wlachovský.

Podporu Ukrajiny považuje Blanár za dôležitú

Pri príležitosti druhé výročia vypuknutia ruskej vojny na Ukrajine sa Blanár vyjadril o pomoci ukrajinskému ľudu. Slovensko chce aj naďalej poskytovať materiálnu, humanitárnu a rozvojovú pomoc Ukrajine. Podporí aj zapojenie slovenských subjektov do jej obnovy, uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, píše TASR.

„Slovenská republika podporuje Ukrajinu ako mierovú, demokratickú, teritoriálne celistvú, v medzinárodne uznaných hraniciach s perspektívou v Európskej únii po splnení všetkých kritérií stanovených pre všetky kandidátske krajiny.“

„Nášmu susedovi chceme aj naďalej poskytovať materiálnu, humanitárnu a rozvojovú pomoc a podporíme zapojenie slovenských subjektov do obnovy Ukrajiny,“ uviedol minister.

Podotkol, že SR apeluje na čo najskoršie začatie mierových rokovaní. „Preto podporujeme mierové aktivity vrátane iniciatívy prezidenta Ukrajiny vedúce k tomuto cieľu,“ ozrejmil. Slovensko je podľa jeho slov pripravené konštruktívne sa zapojiť do procesov na medzinárodnej scéne, ktoré môžu prispieť k ukončeniu tejto vojny.

„Pre SR je aj naďalej dôležité, aby bol budúci mier pre Ukrajinu komplexný, spravodlivý, trvalý a plne v súlade s kľúčovými princípmi Charty OSN. Iba taký prispeje k posilneniu celoeurópskej stability a bezpečnosti,“ skonštatoval. Dodal, že Slovensko vyjadruje solidaritu so všetkými obeťami vojenskej invázie.

Článok aktualizujeme.

Zdroje: Denník N, Veľvyslanectvo Ruska na SR, TASR, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá