Minister financií chce obchody v nedeľu natrvalo zatvorené. Tisíce Slovákov sa búria, spísali ostrú petíciu

  • Minister financií Eduard Heger je za ponechanie zatvorených obchodov v nedeľu aj po koronakríze
  • Takmer 14 000 Slovákov však nesúhlasí a chcú, aby obchody boli aj v nedeľu otvorené 
  • Nechcú, aby im vláda určovala, ako majú tráviť čas a diskriminovala obrovské množstvo obchodníkov 
TASR/Jakub Kotian
  • Minister financií Eduard Heger je za ponechanie zatvorených obchodov v nedeľu aj po koronakríze
  • Takmer 14 000 Slovákov však nesúhlasí a chcú, aby obchody boli aj v nedeľu otvorené 
  • Nechcú, aby im vláda určovala, ako majú tráviť čas a diskriminovala obrovské množstvo obchodníkov 

Signatári petície argumentujú, že Slovensko je štát, ktorý je založený na otvorenej spoločnosti a možnosti slobodne sa rozhodovať. Plánovaný zákaz nedeľného predaja podľa nich ide proti týmto princípom a vážne ohrozuje základné práva a slobody občanov tejto krajiny.

Takmer 14 000 obyvateľov našej krajiny je za to, aby im vláda neurčovala, ako majú  tráviť voľný čas a v ktoré dni majú nakupovať. Upozorňujú, že veľká časť pracujúcich ľudí nemá čas cez týždeň chodiť do obchodov a využíva práve víkend, aby dobehli zameškané.

potraviny
zdroj: AP Photo/Francisco Seco via TASR

Signatári tiež nechcú, aby vláda týmto spôsobom poškodzovala a diskriminovala tisícky obchodníkov. Pre veľa z nich sú víkendové predaje dôležitou súčasťou tržieb, ktorých výpadok bude znamenať prepúšťanie alebo krach. 

V konečnom dôsledku na toto opatrenie doplatia práve zamestnanci týchto spoločností. Cez stanované výnimky bude štát diskriminovať predajcov a maloobchodníkov oproti iným podnikateľom, ktorí budú môcť v nedeľu ďalej podnikať.

Ak by bolo prijaté riešenie, že zamestnanec by mal právo odmietnuť prácu v nedeľu a zamestnávateľ by to musel…

Gepostet von Nechajme to otvorené am Mittwoch, 3. Juni 2020

Petičiari nechcú, aby vláda brala významnej časti občanov právo na prácu. Navrhovaná zmena podľa nich bráni v práci zamestnancom, študentom, dohodárom a brigádnikom, ktorí sú ochotní alebo dokonca z dôvodu príplatkov vyslovene preferujú prácu počas nedieľ. Zdôrazňujú, že s veľkou pravdepodobnosťou zákaz prehĺbi nezamestnanosť a ekonomický dopad pandémie koronavírusu.

„Aj na základe vyššie popísaných dôvodov vyzývame všetkých politikov, ktorí si ctia základné práva a slobody, aby sa postavili proti ich zásadnému obmedzeniu. Zároveň  žiadame premiéra, členov vlády SR a poslancov NR SR, aby podporili slovenských podnikateľov a aby hľadali pomoc a riešenia v ťažkých časoch,“ píše sa v petícii.

Minister financií má v tom jasno

Minister financií Eduard Heger je za ponechanie zatvorených obchodov v nedeľu aj po skončení koronakrízy, no o tejto téme v konečnom dôsledku rozhodnú poslanci. Konštatoval to vo štvrtok večer v relácii Na hrane TV JOJ. Zároveň dodal, že táto téma je v koalícii rozoberaná a dohoda je už nadefinovaná, no skôr ako zatvorené obchody v nedeľu, treba vyriešiť záchranu slovenskej ekonomiky v dôsledku koronakrízy, informuje SITA.

Podľa vlastných výpočtov Ministerstva financií SR pod vedením ministra Eduarda Hegera (OĽANO) by nedeľné…

Gepostet von Nechajme to otvorené am Donnerstag, 4. Juni 2020

„Počas koronakrízy sme aspoň nabrali skúsenosť so zatvorenými obchodmi v nedeľu takže vieme, ako to reálne vyzerá v praxi. Ja osobne som zástancom voľnej nedele, ale rozhodnú poslanci. V koalícii na túto tému diskutujeme, predbežne sme si nadefinovali nejakú dohodu a uvidíme aj ako sa vyvinie celospoločenská diskusia. Vieme však, že nedeľný predaj neprináša tržby a mnohí predajcovia hovoria, že sú v nedeľu v strate,“ povedal v relácii Eduard Heger.

Väčšina poslaneckého klubu Smer-SD je podľa exministra financií Ladislava Kamenického za zatvorenie, ale nie všetkých prevádzok. Výnimkou by boli napríklad pumpy, lekárne či predajne súvisiace s turistickým ruchom. 

🔓 LEKÁRKA Z BRATISLAVY / Katarína B.:Pracujem ako lekárka, k čomu patria aj víkendové služby. Služby trvajú 24 hodín,…

Gepostet von Nechajme to otvorené am Donnerstag, 28. Mai 2020

„Podrobne som si túto tému preštudoval a nenájdete na ňu jednotný názor. Je to 50 na 50, čo sa týka za a proti. V parlamentu sú dva návrhy, budeme o nich diskutovať. Mňa zaujíma názor zamestnancov a tento pohľad bude pre mňa najdôležitejší pri hlasovaní,“ ozrejmil Ladislav Kamenický.

Na negatívne ekonomické dopady obmedzenia nedeľného predaja upozornil inštitút INESS vo svojej nedávno zverejnenej analýze. Zatvorenie obchodov v nedeľu by podľa nej pocítili v prvom rade zamestnanci v maloobchode, či už stratou zamestnania, alebo poklesom príjmov. Klesol by aj výber daní, a znamenal by aj vyššie vedľajšie náklady pre spotrebiteľov.

Zdroje: SITA, nechajmetootvorene.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech