Ministerstvo sa „seklo“ o takmer 20 miliónov eur, musí zaplatiť mastnú pokutu za chybu z čias Ficovej vlády

  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR dostalo pokutu vo výške viac ako jeden milión eur
  • Ministerstvo podpísalo ešte v júni 2019 rámcovú dohodu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní
  • Gábor Grendel napísal, že je nefér platiť pokutu za chyby bývalej vlády
Na snímke sprava minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR Milan Krajniak (Sme rodina), jeho predchodca a opozičný poslanec Ján Richter (Smer-SD)
Na snímke sprava minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR Milan Krajniak (Sme rodina), jeho predchodca a opozičný poslanec Ján Richter (Smer-SD)., TASR/Martin Baumann
  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR dostalo pokutu vo výške viac ako jeden milión eur
  • Ministerstvo podpísalo ešte v júni 2019 rámcovú dohodu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní
  • Gábor Grendel napísal, že je nefér platiť pokutu za chyby bývalej vlády

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR dostalo od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pokutu 1 milión 39,4 tisíca eur za to, že ešte v roku 2019 závažným spôsobom porušilo zákon o verejnom obstarávaní. Predseda ÚVO Miroslav Hlivák potvrdil prvostupňové rozhodnutie úradu o uložení pokuty pre ministerstvo pre zákazku, ktorou rezort obstarával elektronický transakčný systém.

Ministerstvo práce podpísalo ešte v júni 2019 na túto zákazku rámcovú dohodu, a to v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.

„Ministerstvo práce ju totiž neoprávnene uzavrelo na základe menej prísneho postupu, keďže nevypracovalo opis predmetu zákazky úplne a jednoznačne, čo malo za následok stanovenie predpokladanej hodnoty zákazky pod finančný limit. Túto hodnotu stanovilo vo výške 64 900 eur bez DPH, pričom reálne zaplatilo firme, s ktorou rámcovú dohodu podpísalo, viac ako 20 miliónov eur,“ uviedol v tlačovej správe predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Rezort práce zaplatil sumu vyššiu ako 20 miliónov eur v období od 14. júna 2019 do 17. mája 2021, teda do dňa, kedy úrad začal správne konanie o uložení pokuty ministerstvu.

„Ministerstvo neplatilo firme len dohodnutú zmluvnú cenu za elektronický transakčný systém, ale pravidelne uhrádzalo aj hodnotu stravovania, či iných benefitov pre zamestnancov ministerstva a ministerstvom zastúpených verejných obstarávateľov. Ministerstvo pritom preukázateľne nezahrnulo hodnotu stravovania a zamestnaneckých benefitov do výšky predpokladanej hodnoty zákazky,“ upozornil Hlivák.

Len na základe takéhoto údaja mohli mať uchádzači podľa neho reálnu predstavu o tom, čo môžu v prípade úspešnosti daným plnením získať, a teda predstavu o tom, či je takáto zákazka pre nich zaujímavá a ako vedia nastaviť svoju cenu za dodanie a prevádzkovanie elektronického transakčného systému.

My máme platiť Richterovu pokutu?Ministerstvo práce dostalo od ÚVO miliónovú pokutu. Dôvodom je zákazka z roku 2019,…

Posted by Gábor Grendel on Monday, November 29, 2021

„Laicky povedané, ministerstvo práce zadalo zákazku len na tento systém, pričom v skutočnosti platilo aj za iné služby, tie však v opise predmetu zákazky uvedené neboli. Konalo tak v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, za čo mu bola uložená pokuta,“ dodal šéf ÚVO.

„Podmienky spomínanej Rámcovej dohody uzavrelo a podpísalo predchádzajúce vedenie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v júni 2019. S rozhodnutím Úradu pre verejné obstarávanie sa momentálne oboznamujeme a na základe analýzy rozhodneme o ďalšom postupe,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Eva Rovenská.

Zdroje: SITA, Facebook/Gábor Grendel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie