Ministerstvo zdravotníctva konečne vysvetlilo, ako to bolo so vzdaním sa troch miliónov vakcín od Pfizeru

  • Rozhodnutia ohľadom dodatočných objednávok vakcín nemajú nič spoločné s rozhodovaním o Sputniku V
  • Slovensko k pôvodným 2,4 miliónom dávkam dodatočne objednalo ďalších 3,4 milióna dávok, ktoré boli aj potvrdené
pfizer
TASR/AP, Mary Altaffer, Radovan Stoklasa
  • Rozhodnutia ohľadom dodatočných objednávok vakcín nemajú nič spoločné s rozhodovaním o Sputniku V
  • Slovensko k pôvodným 2,4 miliónom dávkam dodatočne objednalo ďalších 3,4 milióna dávok, ktoré boli aj potvrdené

V pondelok sa Slovenskom prehnala informácia, že naša krajina prišla o tri milióny vakcín Pfizer/BioNTech. Ministerstvo zdravotníctva SR dnes na sociálnej sieti zverejnilo stanovisko, že Slovensko o nich neprišlo. „Máme potvrdené objednávky na úrovni 5,8 milióna vakcín,“ napísali.

Ďalej uvádzajú, že naša krajina od minulého roka mala objednaných 2,4 milióna dávok vakcíny Pfizer/BioNTech a začiatkom roka sa otvorila možnosť objednania ďalších dávok vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, a to nad rámec dohodnutých 2,4 milióna dávok z roku 2020. „Medializované informácie o tom, že sme nevyužili možnosť objednať ďalšie vakcíny boli neúplné.“

SLOVENSKO NEPRIŠLO O 3 MILIÓNY VAKCÍN OD SPOLOČNOSTI PFIZER, MÁME POTVRDENÉ OBJEDNÁVKY NA ÚROVNI 5,8 MILIÓNA VAKCÍN Od…

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Streda 17. marca 2021

Na Facebooku vysvetľujú, že dodatočné objednávky sa realizujú prostredníctvom tzv. bazáru 1 a bazáru 2. Súhlasia však s tým, že v januári bolo objednaných len 600-tisíc vakcín Pfizer/BioNTech. Stalo sa tak na základe odporúčania konzília odborníkov a Slovensko si v januári z tzv. bazáru č. 1 objednalo spomínaných iba 600-tisíc vakcín. Slovensko však využilo možnosť v tzv. bazáre č. 2,a to získať dodatočné dávky vakcíny Pfizer/BioNTech a objednali sme ďalších až 2,8 milióna očkovacích látok.

Valášek: Verzia ministerstva nesedí

Poslanec strany Za ľudí Tomáš Valášek upozorňuje, že na tvrdeniach ministerstva viacero vecí nesedí a oveľa väčší zmysel dávajú informácie, ktoré odzneli v médiách.

Zdá sa, že minimálne časť vakcín, ktoré nám „ušli“ – ale nie všetky – budeme môcť dokúpiť. Neprídeme o preverené, kvalitné vakcíny – ale bolo to len tak-tak. Otázkou teda je, prečo sme nekonali, keď sme mohli, a prečo sme to dobiehali neskoro, za cenu, že časť vakcín nám ušla definitívne,“ upozorňuje.

TAK AKO TO BOLO S VAKCÍNAMI? Ponúknuté vysvetlenia, že prečo ministerstvo zdravotníctva nevyužilo možnosť objednať…

Posted by Tomáš Valášek on Wednesday, 17 March 2021

Vysvetlenie žiada aj prezidentka 

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa listom obrátila na zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera v súvislosti s plánovanými dodávkami vakcín proti ochoreniu COVID-19. Očakáva od neho odpovede na viaceré otázky. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Prezidentka v liste zdôrazňuje, že kľúčovým faktorom pre úspech vakcinačnej stratégie je dôvera verejnosti. „Aby ľudia mohli dôverovať štátnym orgánom, musia rozumieť dôvodom, na základe ktorých prijímajú rozhodnutia a konajú. Pre budovanie dôvery občanov voči štátu je veľmi dôležitá transparentnosť jeho krokov,“ uviedla Čaputová v liste.

Richard Sulík: Som pripravený podať v pondelok demisiu, strana SaS odíde z vlády aj z koalície

Podľa medializovaných informácií Slovensko nevznieslo nárok na 1,2 milióna vakcín a neskôr na 1,8 milióna vakcín Pfizer-BioNTech. Prezidentku zaujíma, na základe odporúčania ktorého subjektu, z akého dátumu a s akým odôvodnením bolo toto rozhodnutie prijaté. Taktiež ju zaujíma, aký je dopad tohto rozhodnutia na dodávky vakcín od januára do júna. Neskôr však údajne Slovensko vznieslo požiadavku na 1,2 milióna vakcín a následne ďalších 1,6 milióna vakcín Pfizer-BioNTech. 

Hlavu štátu chce poznať aj aktuálny očakávaný harmonogram dodávok jednotlivých vakcín a či je možné vzhľadom na rozdiely medzi zazmluvnenými a skutočnými dodávkami vakcín informovať o aktualizovanom harmonograme dodávok vakcín na pravidelných tlačových konferenciách o aktuálnej epidemickej situácii. Prezidentka zároveň ponúkla ministrovi k dispozícii svoje zahraničné kontakty a pomoc pri snahe o včasné zabezpečenie dostatočného množstva vakcín pre obyvateľov Slovenska.

Navýšenie dodatočných vakcín

Tieto dávky na Slovensko podľa nich prídu a o tento objem si Slovensko požiadalo. To znamená, že k pôvodným 2,4 miliónom dávkam dodatočne objednalo ďalších 3,4 milióna dávok, ktoré boli aj potvrdené.

„V týchto dňoch sa rokuje o možnosti navýšenia tzv. bazáru č. 2. To by pre Slovensko znamenalo ďalšie navýšenie dodatočných vakcín. Slovensko má eminentný záujem na zvýšenie objemu dodávok a z týchto dôvodov podporilo revíziu tzv. bazáru č. 2. Z toho dôvodu ešte tento proces nie je uzavretý,“ uvádzajú s tým, že dodatočné dávky nemajú s rozhodovaním o Sputniku V nič spoločné.

Nečakané rozhodnutie: Slovensko prišlo o tri milióny vakcín Pfizer, jednoducho sme sa ich vzdali

„O dodatočných objednávkach vakcín od Pfizeru sa rozhodovalo v prvej polovici januára a o nákupe Sputniku sa začalo uvažovať až koncom januára.“

Až po uzatvorení tzv. bazáru č. 2 bude Európska komisia informovať slovenskú pobočku výrobcu o dohodnutých dodatočných dávkach vakcín. To by sa malo udiať v nasledovných týždňoch. Vysvetľujú aj to, ako sa vakcíny objednávali.

  • 2020 – objednávka na 2,4 milióna dávok
  • 2021 – objednávka 600-tisíc dávok cez bazár č.1
  • 2021 – objednávka 2,8 milióna dávok cez bazár č. 2 (v revízii s možnosťou získať viac)
Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva SR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK